Розуміння основних концепцій реляційних баз даних (БД) та вміння їх використовувати — одна з найважливіших навичок для будь-якого розробника чи тестера. Незалежно від обраної мови програмування, технологій та інструментів розробки — вміння робити найпростіші запити до бази даних та більш змістовно оперувати цими даними знадобиться завжди.

Нижче — підбірка найкращих і випробуваних на власному досвіді Інтернет-ресурсів, що стануть в пригоді як новачкам, так і тим, хто мав справу з SQL раніше і хоче поглибити свої знання.

1. Безкоштовний і доступний на постійній основі курс «Вступ до SQL» від Khan Academy, що складається з коротких теоретичних відео, завдань та челенджів, орієнтованих на новачків.

В його рамках можна вивчити основи роботи з базою даних, а саме створення та модифікація таблиць, здійснення простих запитів (UPDATE, DELETE, ALTER, DROP з використанням операторів AND/OR, IN, LIKE, HAVING), робота з пов’язаними даними в різних таблицях (inner joins, outer joins, self joins). Усі запити, що вивчаються в рамках одного відео, мають візуальну демонстрацію в режимі реального часу. Крім того, всі питання, що виникають, можна обговорити з іншими студентами в рамках курсу.

2. «Вступ до реляційних баз даних» від Udacity. За тривалістю курс складає 4 тижні. І призначений він для тих, хто вже оволодів основами SQL-синтаксису. Особливістю є те, що тут робота з БД розглядається у тому числі в контексті доступу до неї мовою Python та використання баз даних у розробці веб-додатків. Обирати в якості першого курсу не варто, адже рівень курсу зазначений як «intermediate». Але уже як узялися за нього, то раджу, неодмінно пройти до кінця. Добряче потренуєтеся перед реальним проектом.

Udacity

3. Книга Мартіна Грубера «Розуміння SQL» (в оригіналі – «Mastering SQL»).

Книга Розуміння SQL

Видання за правом вважається класичним підручником для початківців. Написана книга «Розуміння SQL» доступною і легкою для сприйняття мовою. Книга неодмінно допоможе засвоїти основні концепції роботи з реляційними БД. А тематичні вправи в кінці кожного розділу – закріпити вивчений матеріал. Клікайте на обкладинку книги «Understanding SQL» завантажити безкоштовно, переходьте у розділ КНИГИ, там багато ще усього цінного та цікавенького приготовано для Вас.

4. Книга Ентоні Молінаро «SQL. Збірка рецептів» написана у форматі «задача-рішення-пояснення», що дозволяє використовувати її в якості довідника. Просто знайдіть необхідний розділ і починайте читати!

SQL. Сборник рецептов книга PDF

Особливістю книги є те, що в ній автор пропонує варіанти вирішення завдань кількома способами для різних СУБД. Баз даних: DB2, Oracle, PostgreSQL, MySQL і SQL Server. Сміливо можна назвати настільною!

5. W3Schools SQLtutorial. Даний веб-сервіс добре знайомий усім початківцям, хто цікавиться веб-розробкою, адже тут зібрані корисні матеріали для вивчення HTML/CSS, JavaScript, PHP та SQL. Ресурс можна використовувати у якості зручного довідника синтаксису SQL з корисними прикладами його використання або платформу для тестування власних запитів онлайн, хоча, як на мене, для останньої цілі можна обрати більш зручні інструменти, бо приклади якісь дуже теоретичні й відірвані від реальності (див. нижче).

6. Інтерактивні курси Vertabelo Academy.

На даний момент, платформа пропонує цілих 6 повноцінних курсів різної складності з теоретичним матеріалом і величезною кількістю практичних завдань (близько від 100 до 200 для кожного з курсів). Єдиним недоліком є те, що безкоштовна пробна версія включає доступ лише до частини усіх завдань (але, як на мене, і відкритих тестів цілком достатньо для тренування).

Codewars

7. Codewars. Хоча даних ресурс орієнтований не лише на вивчення SQL, тут можна знайти задачі різного рівня і на виконання запитів до БД. Всі вони абсолютно безкоштовні і постійно оновлюються. Найцікавіше, що ресурс популярний і серед більш досвідчених розробників. Тут представлені завдання цілих 8 рівнів складності. А також діє рейтингова система. Особисто для мене цей сервіс є фаворитом! Після відправки власного рішення, можна переглянути сабміти інших юзерів, відсортувавши їх за рейтингом. Це корисно, можна порівняти свій код з кодом інших. Щось оптимізувати чи покращити у власному рішенні, це значно підвищує рівень будь-якого початківця.

8. Книга Лінн Бейлі «Вивчаємо SQL» (в оригіналі — «Head First SQL») та інтерактивний “робочий зошит» до неї. Такий формат найкраще можна охарактеризувати словами «навчання через гру», адже легендарний підручник від видавництва OReilly нагадує суміш коміксу та дитячої книги. Усі завдання, наведені в ньому, можна виконувати прямо на веб-сторінці. Також є можливість завантажити таблиці, що розглядаються в якості прикладів в книзі, та тестувати на них свої запити локально на власному компютері.

Онлайн SQL підручник Mode. Збірка завдань за трьома рівнями (basic, intermediate, advanced), для кожного з яких надається детальна теоретична довідка. Якщо ж теоретичною частиною ви вже оволоділи (наприклад, прочитавши одну з перелічених вище книг чи пройшовши онлайн-курс). Можна сміливо її ігнорувати та переходити до практики.

Sql-ex — бібліотека завдань для тренування запитів мовою SQL з власним внутрішнім рейтингом користувачів та 5 рівнями складності. Крім того, деякі з завдань мають обмеження за часом виконання. Ресурс буде особливо актуальним для тих, хто ще не володіє англійською мовою на рівні, достатньому для розуміння технічних задач, адже сервіс російськомовний. Інтерфейс ресурсу, звісно, не дуже привабливий і сучасний, але об’єми наявних практичних завдань приємно вражають.

Звісно ж список корисних посилань не обмежується лише представленими ресурсами. Варто памятати! Для успішного засвоєння матеріалу зовсім не обовязково одночасно звертатися до усіх джерел: значно краще вибрати для себе кілька найзручніших форм навчання та приділяти заняттям систематично кілька годин на день.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.