Сьогодні у пошуках роботи, не тільки у ІТ — як сучасні люди, ми переважно зосереджуємося на інтернеті. Всі згідні з твердженням? Yes, of course!

Отож-бо. Робота в інтернеті для IT -шників зосереджується у 5-ти точках на:

 1. сторінках роботодавців
 2. сайтах пошуку роботи
 3. вакансіях на дошках оголошень
 4. різноманітних спец. групах у соцмережах
 5. Лінкедін

Розглянемо трохи специфіку кожного із цих каналів. Як завше, намагатимемося бути максимально корисними — надаватимемо поради: як ефективніше шукати гарні вакансії, і як правильно відповідати на них онлайн, так щоб для початку отримати запрошення HR -ів на співбесіду. Читайте також 20 порад: Як правильно відповідати на Вакансії по e-mail — теми суміжні, майже все згадане отам стосуватиметься і цієї теми.

До роботодавців: якщо Ви побачите цитування Ваших ресурсів — прохання поставитися до використання цієї інформації поблажливо. Виявляється багатьом новачкам тонкощі пошуку роботи у ІТ є невідомими. Давайте разом їм допомагати! 

#1 Online application systems — що це таке і як працює?

Великі ІТ компанії для власної зручності мають спеціалізовані он-лайн системи, додатки обліку претендентів та своїх працівників, наприклад ті ж: Epam, SoftServe, Ericson, Sigma — більше й не згадаю зараз моментально…

Приміром заходите на їх сайт. За допомогою фільтрів відсортовуєте підходящі IT вакансії. Вибираєте, але щоб мати змогу відповідати на вакансії та стажування => просять створити акаунт для початку:

 • Потім детально заповнити свій профіль:

 • Якщо якісь пункти меню Ви намагатиметеся пропустити, відповідно і система не пропустить Вас далі до кінця Appy -я на обрану вакансію.
 • Ваш профіль повинен бути заповнений згідно Вашого резюме:
 • Слід завантажити свою фотографію:
 • Резюме, Супровідний лист:
 • НАДЗВИЧАЙНО ВАЖЛИВИЙ МОМЕНТ: заповнюйте детально анкету на предмет знання технологій, фрейморків, інструментів та й узагалі усього що знаєте і можете цим похвалитися — згідно нашого малюночку це є Job-Specific Information. Час від часу заходьте у цей розділ, за необхідності у інші для поновлення інформації, замінюйте на актуальний примірник резюме. ПАМʼЯТАЙТЕ: Ви ж то числитеся у своєрідній Базі Даних, і згідно вказаних навиків, коли у роботодавця є потреба терміново закрити вакансію — до Вас можуть звернутися із заманливою пропозицією.
 • Обирайте собі інтереси — напрямок вакансій у певній локації (Junior Manual QA, Lviv Middle Manual QA, Kyiv, AQA Python, Krakow тощо.) Потім згідно цього параметру, з появою нових вакансій обраного профілю — система щоразу на пошту вказану при реєстрації відправлятиме інформування.

У більшості випадків HR -ами рекомендовано, коли це можливо, відгукуватися на вакансії таким чином безпосередньо на веб-сайті ІТ компанії,  навіть якщо Ви знайдете її в іншому місці — хоча тут (приміточка від нас) є деякий позитивний і негативний момент:

+/плюс З однієї сторони це добре, подавати заявки на вакансії через такі спеціалізовані CRM -системи. Не потрібно напружуватися, щоб вигадувати якись велосипед описуючи себе. Для заповнення є чіткі вказівки. Потрібно лише акуратно й чесно заповнити віконечка системи.

-/мінус З іншої сторони, ми не можемо нічого зайвого про себе додати непередбаченого алгоритмом. Якщо у нас є про себе інформація, яка не підходить по опису жодної опції, з’явиться шанс повідомити про ці навички тільки на співбесіді.

Далі про модуль тестування майбутніх працівників, згадаємо окремо 🙂 Так як і застосовується він окремо переважно для перевірки знань в режимі он-лайн майбутніх стажерів, Trainee, рідше Junior -ів.

 • У деяких системах ІТ компаній після заповнення профілю, за умовами вакансій/навчання, спочатку відбувається тестування — за результатами його допускають відгукнутися на позицію, яка зацікавила. Деякі тести передбачені оцінити технічні навички, рівень знання англійської мови, інші покликані оцінити особистість, Soft Skill -и, вцілому наскільки добре підходите для роботи в даній ІТ компанії. Згідно набраних балів за тести, іноді Вам негайно повідомляють результат чи перейшли Ви до наступного раунду процесу найму. А іноді відбувається запрошення на подальші відбіркові співбесіди (з HR, технічна) а вже за результатами усіх співбесід зарахування. Планка прохідного результату тестування час від часу може мінятися у межах 60-80% зростати/знижуватися. У більшості компаній, якщо за перший раз не проскочили, система допускає пробувати долю через кожних 3-4 місяці. Тобто, якщо Ви володієте інформацією, що буде тестування — підготуйтеся до нього, не пробуйте наобум, оскільки це буде безрезультатно.

Початківцям ми радимо зареєструватися і заповнити профіль у великій ІТ кількості компаній. Зі списочком ознайомитися можна за активним посиланням тут Перелік точок безкоштовного стажування — бо це у Ваших інтересах. Зрозуміло список не повний, шукайте ще.

До речі інколи у інформаційних розсилках компаній окрім інформації про навчання, вакансії, цікавих статтей, надходять запрошення на безкоштовні тематичні івенти події організовані ІТ компаніями. Бувають і зовсім рідкісні вузькоспеціалізовані, а значить і особливо цінні. Напр. таким чином нещодавно мені впав в око тренінг на тему сторітеллінг в технічній документації…

#2 Відповідаємо на вакансії на сайтах пошуку роботи

Найпопулярніші й найбільші сайти роботи в Україні:

 • rabota.ua
 • work.ua
 • HeadHanter.ua
 • Jobs.ua
 • indeed
 • Trud.com

Трохи менш популярні:

 • ua.jooble.org
 • Talent.ua

Коли Ви клацнете на відкритті вакансії на вищезгаданих сайтах роботи, отримаєте інструкції щодо того, як подати заявку на обрану вакансію або будете спрямовані на фірмову сторінку компанії для її подання.

В цьому плані майже усіма сайтами пошуку роботи можна користуватися без реєстрації. Відповідати на вакансії, використовуючи, контактні дані вказані в оголошенні. Скажімо надсилати свій відгук на вакансію на e-mail (з етичних міркувань ми його закреслили).

Зверніть увагу, у вільному доступі відображаються не тільки e-mail, але й номери телефонів, імена контактних осіб до кого дозволено звернутися із додатковими запитаннями та роз’ясненнями.

Можна глянути ще хто роботодавець, та подаватися на вакансію вищеописаним #1 способом через систему сайту роботодавця — бачите посилання у верхньому правому кутку?

Або тільки ж авторизуватися на сайті пошуку роботи та розсилати своє резюме на вакансії, які сподобалися, коли усе вже заповнили.

ВАРТУЄ: проте все ж таки створити особистий профіль на сайтах роботи! Правильно заповнити всі його поля, завантажити туди резюме — тоді у Вас з’явиться додатковий канал пропозицій роботи. Бо тоді не тільки Ви відгукуватиметеся на вакансії, але й до Вас самі будуть звертатися роботодавці які відібрали Ваше резюме із бази даних резюме сайту пошуку роботи, коли у Вас буде відповідний статус “шукаю роботу”. Наприклад, до Вас може постукати роботодавець, який Вам не відомий? Або від якого Ви не очікували отримати пропозиції…

Це потрібно ще й з тієї точки зору, що на основі заповненого профілю, переліку потрібних слів, які Ви згадали в своєму профілі — вони звуться ключовими словами, Ви відображатиметеся усередині сайту пошуку роботи по побажаннях, фільтруваннях, запитах. Чим краще Ви заповните свій профіль, тим релевантніший він буде для роботодавців, Ви будете вище і частіше з’являтися у пошуку системи якщо Вас шукатиме роботодавець.

Однаково коли ейчар буде у пошуку набирати ключовий запит у Google потрібного йому фахівця — завдяки високим позиціям відомих сайтів пошуку роботи, Вас теж реально може викинути йому на поверхню самим гуглом.

 

Знаєте цих хлопців? Передавайте їм привіт. Значить вони правильно заповнили свій профіль і резюме!

Це рівноцінно тому коли Ви шукаєте роботу в інтернеті, ефективним способом пошуку для Вас є використання правильних запитів для Google та ключових слів(тегів) для роботи, щоб знайти роботу в галузях кар’єри, у яких Ви зацікавлені. Ви набираєте для прикладу: шукаю роботу QA.

А ще краще створіть власний словничок ключових слів пошуку вакансій, які відображають цікаву для Вас роботу, тип посади, галузь, в тому числі, місце, де Ви хочете працювати тощо. Найімовірніше до ключових слів окрім назви вакансії, та місця проживання, належать характеристики навиків, скажімо автоматизоване тестування.

Ха ))) Себе показати і на людей подивитися

А чому б ні? Спробуйте самі знайти такого спеціаліста в інтернеті, як Ви. Перегляньте знайдені резюме, проаналізуйте результати, наскільки Ваші вміння та навики відповідають вмінням та навикам конкурентам, які претендують на аналогічну з Вами посаду. Дізнайтеся у такий спосіб чого саме Вам слід нового вивчити, дізнатися, дописати такого про що Ви й не думали?

За складністю заповнити профіль на сайті пошуку роботи практично аналогічно, як на сайті компанії. Вам знадобиться внести Вашу електронну скриньку, правильно назване оновлене резюме, готовий до завантаження супровідний лист для деяких роботодавців, точну хронологічну історію праці, включаючи назви посад, початок та закінчення термінів наймання та заробітної плати для кожної позиції, контактну інформацію, інформацію про освіту.

Інколи за додатковим запитом може знадобитися повна адреса Ваших попередніх роботодавців, а також номер телефону компанії та ім’я керівника.

Деякі сайти дозволяють завантажувати існуюче резюме у форматі .doc Microsoft Word з комп’ютера за допомогою натискання кнопки. Іноді буде запропоновано конвертувати документ у формат PDF або інший файл. 

На декотрих сайтах роботи передбачений імпорт історії зайнятості з Лінкедін.

На інших сайтах Вам, можливо, доведеться скопіювати та вставити дані з Вашого резюме в онлайновий профіль або будівельник резюме, який включений в систему подачі заявки на роботу.

Тільки обов’язково! Завантажте перегляд те, що Ви внесли у систему, щоб побачити результат внесених даних. Картинку того, як бачитиме Вас роботодавець, який Вас віднайде у інтернеті або який побачить Вашу заявку на його роботу.

Тестування майбутніх працівників на сайтах роботи не відбувається, інколи разом із відгуком на вакансію, Вас просять заповнити тільки віконечко додаткової інформації яку попросить роботодавець. Найчастіше це рівень знання англійської мови. Якщо Ви вказуєте рівень знання англійської мови, нищий за той який вимагають в описі вакансії, врахуйте — таке резюме одразу відсіють!

Аналогічно підпишіться на отримання розсилки вакансій, теж по ключових словах на пошту, і отримуватимете щотижня інформування про свіжачок, раптом у Вас не має планів змінювати роботу, а лист зацікавить і Ви швидко перестрибнете з одного місця на інше? На glassdoor.com як погуглити є класні розділи відгуків про міжнародні компанії присутні і на українському ринку теж, та питання які там задавалися іншим інтерв’юерам на співбесідах.

#3 Спеціалізований портал пошуку роботи суто для IT  -шників різної спеціалізації:

 • djinni.co — це портал анонімного пошуку роботи. Означає, що Ви можете прощупувати ринок праці здійснювати пошук нової кращої роботи, не турбуючись, що на поточному місці роботи про це дізнаються — хіба інтуїтивно вичислять 🙂 Для пошуку роботи потрібно пройти реєстрацію, заповнити анонімний профіль, Ви описуєте свій досвід роботи і те, що шукаєте в роботі. Зацікавлені працедавці будуть зв’язуватися з Вами та пропонувати свої вакансії. Вибираєте цікаві та починаєте розмовляти. Ви самі вирішуєте, хто отримає Вашу контактну інформацію, а хто ні.

#4 Пошук оголошень на тематичних форумах

Сюди входять українські онлайн ресурси:

jobs.dou.ua — популярний український IT форум і за межами України.

ain.ua — тут значно менше вакансій у порівнянні з Dou, але все ж вони тут є.

Для жителів Східних регіонів України по якихось ідейним міркуванням можуть бути актуальними російські та білоруські форуми:

proglib — відомий з Контактів сайт Бібліотека Програміста.

tproger.ru — теж доволі корисний сайт.

jobs.dev.by — аналог DOU в Білорусії.

або ж цей варіант підійде для тих, кому дійсно ДУЖЕ складно й тяжко дається вивчити англійську, а дуже хочеться рухатися у напрямку ІТ.

#5 Пошук Роботи у Лінкедіні

Розширюйте контакти та коло знайомств Лінкедін, якщо у Вас профілю ще не має, так створіть свій профіль у LinkedIn. Адекватним справжнім ім’я користувача. Хіба якщо Ви зірка і потрібен синонім 🙂 Детально розповідаємо у дописі Фокуси пошуку роботи через Лінкедін

#6 Відловлюємо вакансії на дошках оголошень

Цей варіант скоріше за все буде актуальним знайти ІТ роботу у невеликому провінційному містечку, де люди менше користуються спеціалізованими сайтами, а більше міськими ресурсами чи дошками оголошень. Із дошок оголошень, де може бути ІТ -шна робота в Україні активно розкручується Olx, ось об’ява в доказ: за кілька секунд, доки писала ці рядки надибала там у розділі ІТ вакансій таку по нашій спеціалізації:

На дошці Бесплатка, наприклад були вакансії тільки дизайнерів та Web -дизайнерів..

Врахуйте на дошках оголошень Вам теж буде простіше отримати успішну відповідь, якщо матимете якусь заповнену інформацію у профілі чи оголошенні роботи про себе. Бажано, щоб профіль був зареєстрований не вчора.

#7 Робота у Facebооk

Наскільки реально знайти роботу IT -шнику через Facebооk? Цілком реально !!! Для того щоб у Вашій стрічці новин з’являлися вакансії, потрібно поставити Лайк або підписатися на групи ІТ спрямування, офіційні групи ІТ компаній, які Вам імпонують, і де б Ви бажали працювати — у них публікують новини, анонси, буває публікують вакансії також.

Підписуйтеся на фріланс спільноти, групи у фейсбуці суто по Вашій спеціалізації, HR -групи або популярні групи оголошень роботи у Вашому місті. Наприклад: IT-UKRAINE JOBs  

Користуючись нагодую дякую Яні за її гарну групу, що вона безкорисно дозволяє наші пости у себе, там є море гарних вакансій теж Спробуй себе в ІТ та телеграм канал Вакансій.  Узагалі дякуємо усім за можливість безкорисного постингу у їх групах, якщо Ви нас читаєте. Дякуємо за підтримку ніку Діана, адміну кількох торгових груп за репости. QA Community міст Ужгорода, Івано-Франківська, Києва, Тернополя.

Знаю у Львові є група Lviv IT Work — на жаль ми там забанені відповідно посиланя надати не можемо. Особисто, неприємно, адже ми просуваємо не рекламу, а ІТ освіту для світчерів. 

Час від часу проходьте по таких групах і моніторте чи не з’явилося цікавого оголошення про роботу?

Зустрічне запитання = наскільки такі оголошення є релевантними? Сайти пошуку роботи, Доу здебільшого беруть гроші за розміщення вакансій, звісно є групи у фейсбуці комерційні, власники яких теж вимагаю гроші за розміщення постів. Як на мене це огидно, коли вимагають гроші, або ж як не платиш жалюгідних 50-100 грн. БАН.

HR — люди із обмеженим бюджетом теж, ну або не проти заощадити — і свобідно кидають вакансії у такі групи. Дрібні команди, стартапи можуть закидати тільки у такі групи оголошення пошуку колег початківців, які не планують ловити зірок із неба:)

#8 Постійна робота на фріланс біржах

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: на усіх фріланс біржах є форуми, де їх постояльці спілкуються на робочі теми, задають запитання, якщо чогось не розуміють по роботі біржі. Є теми де спілкуються фрілансери з певної країни, регіону суто. Ось, а найшпарівніші фрілансери на цих форумах можуть шукати собі помічників, бо невстигають з дедлайном. Або перепродавати роботу. Напр. хтось працював на постійній роботі з клієнтом, а тепер за певних причин не може вести його. Тому шукає підходящого кандидата на своє місце для клієнта і за це візьме % із заробітку. Відслідковуйте, відповідайте на такі оголошення. На фріланс біржах, окрім заповненого профілю на Вашу користь зіграють ще Ваш рейтинг та відгуки про Вас.

Читайте до теми:

#9 Спеціалізовані чати

Ідентично до фб потрібно підписуватися на групи професійного спрямування. Наприклад, той самий DOU має стрічку новин у Телеграм -і. Robota.ua використовує chat-bot для найбільш популярних мессенджерів — Viber, Telegram і Messenger. У Slack — є гільдія тестувальників, Скайп. Інколи варто купити платні курси, бо до них буває у комплекті йде закрита група підтримки із Ваших однодумців.

#10 Сарафанне радіо ніхто не відміняв

Сарафанне радіо — означає розпитатися про актуальні вакансії у знайомих.

#11 Дружіть з HR — даруйте їм шоколадки!

 В Україні не поширена практика мати особистого стороннього агента, типу продюсера HR. Але від закордонних колег чула що вони користуються послугами агентів. Ті їм шукають за відсоток вакансії, фільтрують їх, а на розгляд подають кілька найкращих на вибір. За фахівцем тільки сказати своє так/ні.

#12 Розділ Вакансії — QualityAssuranceGroup

Хто ще не знає? У нас тут на порталі є розділ ВАКАНСІЇ де ми централізовано агрегуємо підбірку вакансій для тестерів програмного забезпечення із джерел та суміжних галузей, куди можуть релокейтнути QA. 

І Ви тільки-но трішечки зачекайте! У нас ще все разом з Вами попереду! У нас є великі плани стосовно розвитку оцієї нашої спільноти та цього розділу зокрема. Ми хочемо щоби цей розділ, як і наш сайт вцілому по МАХ допомагав людям. Щоби там були присутні у великій кількості ексклюзивні вакансії від наших партнерів і вакансії публікувалися напряму роботодавцями.

Хотілося говорити-писати НАБАГАТО менше, але вийшло як завжди!

Стосовно того, де з’являються більш гарячіші і свіжіші вакансії — складно сказати???

Випадково чула від HR про їх ліміти публікації на офіційних сторінках, і вони шукають інших джерел розповсюдження… можу припустити, що здавалося б на най-най-най офіційніших сайтах відображається не уся інформація конкретної компанії. Але з власного досвіду, коли подавала заявки на сайтах роботи, система цих сайтів показувала мені, що моє резюме навіть не відкривалося. Хоча із офіційних сайтів роботодавців приходили успішні відповіді на заявки пошуку роботи. Отже, потрібно слідкувати і за іншими джерелами, навіть якщо цікавить побудова кар’єри у обраній компанії.

Підсумок:

Роботу як і кохання у житті — невідомо у який момент і у якому несподіваному місті ти її зустрінеш. Як на війні, всі методи знайти першу роботу — хороші.

І мабуть у кожного, як і у мене в житті бували ситуації, що ти прагнув змін, хотів прорватися туди і сюди, на отакі от вакансії —  і як на зло не йшло і все. А потім все легко і гладко Хоп!

Незалежно від того, як Ви застосовуєте, важливо дотримуватися інструкцій компанії, подати всі необхідні матеріали (резюме, мотиваційний, супровідний лист) та ретельно перевірити свою заявку, перш ніж натиснути кнопку “Відправити”.

Так що Вдалого пошуку роботи друзі !

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.