Мудрий керівник З нагоди нещодавньої прем’єри 8 -мої частини фільму «Зоряні війни. Останні Джедаї», ми вирішили оповідати Вам про переваги стратегічного мислення у світлі проектного менеджменту, використовуючи, у особі гуру керівника, одного з найулюбленіших персонажів саги — наймудрішого філософа всіх часів, Йоду.

Як багато хто з Вас знає, Йода був магістром джедаїв. Він навчав джедаїв-лицарів використовувати могутність «сили» «дару», в тому числі головного героя Люка Скайуокера. Але крім того, Йода був блискучим стратегічним мислителем.

Та перш, ніж розпочати подорож разом із «Зоряними війнами», нам потрібно надати визначення поняттю стратегічного мислення:

Зазвичай, перед тим, як щось зробити, ми намагаємося детально все продумати і cпланувати — хіба не так? Простий приклад, щоб зрозуміти чи брати парасольку сьогодні при виході з дому — спочатку слід подивитися на небо, потім загуглити прогноз погоди і дізнатися ймовірність опадів ввечері. Трохи складніший приклад, продумування ходів на кілька кроків наперед у шахах, покері, відеоіграх стратегіях, щоб здолати противника.

Отже, стратегічне мислення — це здатність зазирнути в майбутнє.

Стратегічне мислення — це спроможність побачити закономірності серед сукупності деталей, виділити ключові деталі, пов’язати різноманітні фрагменти розрізненої інформації, щоб побачити загальну картину, яка якраз і сформує подальшу модель поведінки.

Стратегія — це умовивід, гнучке, системне, критичне, правильне використання логічного мислення.

ЧИТАЙТЕ детальніше у блозі: Типи мислення, і який саме тип розвивати тестеру?

Стратегічне мислення допомагає у досягненні поставлених цілей, вирішенні складних завдань, безболісному подоланні труднощів, тобто виявляти та розвивати унікальні навики, що створюють вартісну цінність як для нас самих, так і організацій у яких ми працюємо. Це надає можливість компаніям братися за челенджі, вирішувати проблеми, реагувати на зміни в світлі більш широкого контексту. Стратегічне мислення для не технічного фахівця: PM (Project Manager), BA (Business analyst), SM (Sales Manager), вищого топ-менеджменту так якби є індикатором того, що будь-яка їх ініціатива буде зроблена обдуманим шляхом, а це перш за все відповідає стратегічним цілям і політиці будь-якої компанії.

Чому ми наголошуємо на важливості стратегічного мислення?

Адже суть справи полягає в нашій роботі. Ефективні фахівці PM -ми проектні менеджери, бізнес-аналітики (ВА), PM продакт менеджери, повинні бути «на голову» більш обізнаніші ніж замовники. Повинні бути довіреними радниками, які шукають способів розкривати потенціал клієнтів по повній, шукають способів забезпечувати прибуток клієнтам, значить і власним компаніям це стратегічна ціль заради досягнення якої й працюємо.

Наводимо 5 кроків, які допоможуть стати стратегічними мислителями

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що стратегічне мислення не є справою на один день. Стратегічне мислення потрібно практикувати постійно, оскільки, як говорить Йода: “Майбутнє завжди рухається”, і ми повинні бути готовими до цього.

Крок 1: Розбийте установки загальноприйнятих рекомендацій!

“Багато правди, до якої ми тягнемося, залежить від нашої уяви” Йода.

Коли наш герой Зоряних війн Люк знаходиться на планеті Дагоба, Йода наказує йому йти в печеру. Люк запитує, що в печері? Йода відповідає: “Тільки те, що ти береш із собою”. Люк має ілюзію злого Дарта Вейдера, тому в печері він бачить його. Це ілюзія, заснована на його страхах, і Люк вважає її реальністю!

Однаково ми так само часто підходимо до невідомих завдань з різними упередженнями, які ми вважаємо реальними. Для того, щоб бути фаховими стратегічними мислителями, ми повинні бути в змозі ідентифікувати ці упередження, які можуть завадити рекомендувати цінні новаторські рішення.

Існує кілька способів «розбити на друзки» ці передбачувані ідеї, які формують наші системи відліку:

 • зосередьтеся на власних особистих уподобаннях, точці зору та установках, які не дозволяють нам бачити інші варіанти.
 • активно шукайте інформацію, яка не підтверджує наших переконань, думок.
 • перевіряйте свої припущення на банальну логіку.
 • дослідіть інші тлумачення на можливість варіантів.
 • запитайте себе, є чи інші способи побачити щось?
 • подумайте яку проблему вирішує Ваша ланка роботи, сформулюйте її вплив на стратегію організації.

Крок 2. Ідентифікуйте шаблони та тенденції

Шаблон (паттерн) являє собою набір сигналів, які зазвичай з’являються разом, тому, коли ми бачимо кілька сигналів, то ми автоматично очікуємо побачити й супутні фактори. Ми часто формуємо шаблони на основі часткової, неточної або неповної інформації. Якщо б уся інформація нам була доступна в той самий час, ми побачили б інакший шаблон і діяли б по-іншому.

Проблеми й часто виникають «на рівному місці», коли ми очікуємо побачити певний шаблон, бо ми тоді засліплені від того щоб побачити інші можливості. Коли мислити критично, ми реструктуруємо модель. Дійсно інноваційні стратегічні мислителі не тільки шукають нові моделі в існуючих структурах, але й створюють нові шаблони як на основі цих нових моделей, так і існуючих.

У «Зоряних війнах», Люк приземляється на планеті Дагоба, готовий навчатись, як Джедай, він починає шукати свого тренера, великого воїна Йоду. Він іде з упередженими уявленнями про те, яким чином повинен виглядати великий воїн, тому спочатку не визнає смішного вигляду, розумного створіння Йоди.

Йода: Мені цікаво, чому ти тут?

Люк: Я шукаю когось.

Йода: Шукаєш? Знайшовши когось, ти б мав, сказати, хммм?

Люк: Правильно …

Йода: Ммммм і я так можу! Я воїн!

Люк: Я так не думаю. Я шукаю великого воїна!

Йода: Ой. Великий воїн [сміється і трясе головою]

Йода: Війни нікого не роблять великими.

Оскільки імідж Йоди, не збігається з упередженим намальованим у голові образом воїна у Люка, Люк зневажує його. Співпраця вдалася, тільки, коли Йода розкриває, що Люк повинен розширити свій образ уявлення про великого воїна.

Щоб розгледіти вірні паттерни проектного менеджменту, нам потрібно:

 • запитати себе: Які шаблони я бачу? Які були сигнали? Чи мені вистачає сигналів? Чиє інші можливі шаблони?
 • ідентифікувати та вивчити внутрішні тенденції у нашій повсякденній роботі. Нам потрібно звернути увагу на проблеми, які неодноразово піднімаються в нашій організації. Потім ми повинні з них синтезувати інформацію, щоб ми могли визнати загальні перешкоди, що стоять перед нашими компаніями, і рекомендувати шляхи їх подолання.
 • шукати також тенденції у суміжних галузях, які матимуть опосередкований вплив на наші організації та наші проекти. Дізнатися рекомендації на ринку суміжних галузей щодо шляхів використання можливостей та запобігання загрозам.

Крок 3: Діалог з іншими допомагає абстрагуватися від стандартностей та упереджених понять

“Ви повинні вникнути те, що дізналися!” Йода.

Відкритий діалог допомагає нам різнобічно пізнати те, що ми дізнаємося, дозволяючи нам активно слухати інші точки зору. Це є критичне стратегічне мислення. Ми більше можемо навчитися один у одного, коли ми відпускаємо наші попередні передбачувані ідеї (навчання) і дозволяємо відкрити своє сприйняття та отримувати додаткову інформацію від інших.

Коли ми задаємо питання іншим і однаково прозоро відповідаємо на них це теж допомагає розширити наш кругозір.

Це означає, що ми повинні:

 • уважно слухати, звертати увагу на різні точки зору та користуватися можливістю пірнати в невідоме, складне та заплутане.
 • звертати увагу на побажання членів команди та інших ключових зацікавлених сторін, вони допомагають вдосконалювати наші стратегії та забезпечити успішність цих стратегій.
 • ділитися досвідом з колегами як у своїй організації, так і слідкувати за відомими персонами у своїй галузі. Ось, послухайте як, вони описують свої спостереження та розуміння ринку.
 • а ще краще спілкуйтеся з людьми з інших сфер діяльності, щоб вивчити більше можливостей. Це непросто, тому що ми схильні до наших власних суджень. Проте, розмовляючи з іншими і поглинаючи різні точки зору, наш світогляд і думки стають набагато більш ширшими.

Крок 4: Відображайте наче у дзеркалі все критично

“Наші знання світло на шляху, яке виводить нас із пітьми” Йода

Критичне мислення це процес обдумування того що ми знаємо, і чому. Критичне мислення дозволяє нам виявити наші сліпі плями. Ми мусимо навмисно кидати виклик моделям, які ми бачимо, і значення, яке ми їм надаємо. Ми можемо використовувати нашу інтуїцію, як засіб мислення, щоб перевірити нашу інтуїцію. Критичне мислення, необхідне для стратегічного мислення.

Як практикувати критичне мислення?

 • детермінуйте припущення, котрі лежать в основі наших переконань та поведінки;
 • випробовуйте ці припущення, перевіряйте вірування, розширюйте сприйняття та уявляйте собі альтернативні можливості;
 • не соромтеся уточнити, перепитати зайвий раз;
 • працюйте над якісними змінами свого мислення, зробіть його більш гнучким.

Крок 5: Постійна практика

“Робити чи не робити? Треба пробувати” Йода

Нагадуємо, що лише деякі з нас народжуються лицарями-джедаями зі стратегічним мисленням здатних критично мислити. Здебільшого ми повинні навчатися, а потім практикувати ці кроки. Коли ми навчимося використовувати свою силу: уяву, досвід, інтуїцію, наш раціональний розум, тоді ми наблизимося до того, що є істинно Стратегічним мисленням лицарів-джедаїв. А у процесі навчання, від наших успіхів, так і від наших невдач, ми відчуємо, як стратегічно мислити нам виходить все простіше й простіше, а інколи навіть весело.

Пам’ятай чого ти навчився. Це убереже тебе Йода.

Нехай сила буде з тобою!

Перекладено за порадою Катерини Мори Викладача курсу Проектний Менеджмент

Джерело: https://www.projecttimes.com/elizabeth-larson/strategy-lessons-from-yoda.html

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.