busines analyst portret

Погоджуємося з Вами на всі 100%, складне для пересічної людини скомпільоване поєднання слів: БІЗНЕС+АНАЛІТИКА+IT = ???

Первинно, із класичної точки зору, у економіці: посада Бізнес-аналітика позначає фахівця, який досліджує бізнес-процеси підприємства, надає рекомендації по їх оптимізації та удосконаленню, збільшення прибутку, зниження витрат, пропонує шляхи стратегічного розвитку.

Зокрема від специфіки бізнесу, і організації робочих процесів усередині самої компанії, посадові обов’язками можуть дещо різнитися. Бізнес-аналітики можуть відповідати, як за один конкретний сектор діяльності компанії, так і за всю організацію в цілому.

Така ж сама ситуація і у IT… В різних IT-компаніях робота Бізнес-аналітиків може мати ухил або в сторону посиленого спілкування з клієнтом на заміщення ролі Проектного менеджера, або в сторону проектування програмної архітектури на заміщення ролі Product Meneger -a. Часом буває Бізнес-аналітик додатково суміщає роботу Technical Writer -a. І не смійтеся 🙂 — тестера на додачу. В Україні — то поширена практика, коли кожної із цих ролей на проект не виділено.

Залежно від напряму діяльності IT компанії Бізнес-аналітики у IT можуть:

Займатися вдосконаленням власних продуктів компанії — у разі, якщо вона розробляє свої рішення.
Працювати над зовнішніми проектами для замовників — в аутсорс і аутстаф компаніях. У цьому випадку Бізнес-аналітики це ті герої, яких кидають на передову роботи з клієнтами. Оскільки в Україні мало IT компаній працюють із власними ідеями, далі мова піде саме про них.

Здебільшого перелік прямих обов’язків Бізнес-аналітика виглядає таким чином:

 • формулювання високорівневих вимог до програмного продукту;
 • збір цих вимог;
 • формулювання разом із командою концепції продукту;
 • складання Технічного Завдання, його структури і зв’язків між елементами;
 • визначення технологій за/проти використовуваних програмних рішень;
 • подальший аналіз і управління змінами вимог до програмних продуктів;
 • знаходити і пропонувати кращі варіанти їх реалізації, готувати чистовик технічної документації;
 • проектування юзер-інтерфейсу, формату і способу взаємодії між користувачем і програмою;
 • оцінити витрати трудовитрат та коштів;
 • відповідати за розробку інтерфейсу та створення на його основі прототипу.

По суті, метою роботи бізнес-аналітика є зв’язок уявлень клієнта про ідеальний продукт — співпадіння очікування яким повинен вийти на виході, і з реальністю. Потрібно виступити посередником між клієнтом та командою розробників. Донести єдине бачення того, що і навіщо реалізується до усіх, хто тим чи іншим чином дотичний до процесу втілення продукту у життя. Надавати обидвом сторонам приблизні оцінки економічної доцільності від впровадження, подальшої підтримки, розвитку продукту.

Отже, головне завдання бізнес-аналітиків у IT-аутсорс компаніях є робота з клієнтом, а саме — контроль над тим, щоб розроблюваний їх IT компанією продукт був якісним і повністю задовольняв вимогам замовника.

Угу. А у колективі практично кожен із нетерпінням очікує чи зможе їх Бізнес-аналітик оформити до кінця клієнта? Погане порівняння, але точне — «роздягнути» 🙂 Чи покладе чого цікавенького на блюдечку до роботи? Чи щось легке та стандартне попадеться розробникам врезультаті перемовин?

Звідси, друге головне завдання Бізнес-аналітика, будучи сполучною ланкою між замовником і командою розробки. Бізнес-аналітик веде клієнта від початку і до кінця роботи над проектом. Він з’ясовує побажання замовника, його вимоги до продукту, консультує його в спірних або технічних питаннях, підказує шляхи вирішення поставлених завдань.

У деяких командах і проектах поділяють завдання системного-аналізу і бізнес-аналізу. В основному різниця полягає в ступені деталізації вимог. Як зрозуміло з назв, Бізнес-аналітик працює з бізнес-вимогами, а Системний аналітик опрацьовує системні вимоги до програмного продукту на підставі бізнес-вимог.

Типовий робочий день Бізнес-аналітика:

 • вивчення стандартів;
 • збір даних;
 • робота над концептуальними рішеннями з інструментами аналізу: схемами, діаграмами, моделями, прототипами;
 • оформлення їх у документацію;
 • зустрічі з проектною командою та замовником;
 • консультації розробників і тестувальників.

З одного боку, перед Бізнес Аналітиками(BA) стоять серйозні, комплексні завдання, бо суть професії — вирішувати передовсім складні стратегічні питання. Здатність працювати з великим об’ємом даних. Щоденна робота вимагає неабиякої точності, уважності до деталей, організованості.

З іншого боку, робота Бізнес аналітика вимагає протилежного — бути компетентним у цілому ряді не надто пов’язаних між собою областей, де передо всім потребуються: креативність, творчий підхід до діла.

А до купи, порівнюючи з підлітковим максималізмом — вітається однакова розвинута уява, схильнісь до перфекціонізму і внутрішня тяга розкладати все на прості складові по поличках.

Адже Бізнес-аналітик не просто стенографіст, який «механічно» записує всі побажання клієнтів, але і винахідник нових можливостей, перспектив для вирішення реальних проблем.

Такий собі навіть само-собою намалювався психологічний портрет бізнес-аналітика!

Сфери знань необхідних бізнес аналітику

Як правило, професію Бізнес Аналітика обирають люди з аналітичним, структурним мисленням. Це й не дивно, оскільки, як вже згадували, основні завдання пов’язані зі збором і аналізом даних. Й понад усе має значення уміння виділяти ключові моменти й робити вірні висновки. При цьому важливою є здатність приймати рішення в умовах невизначеності.

Які ще знання будуть корисні бізнес-аналітику в IT?

Бути хорошим парламентером (комунікатором). ВА повинен вміти зрозуміти співрозмовника, пояснити йому складні речі зі світу IT, і переконати клієнта в ефективності різного роду рішень, при необхідності – згладити конфліктні ситуації.

Уміти активно слухати співрозмовника, зберігати доброзичливу атмосферу, ставити правильні питання, оскільки велика частина інформації витягується саме в ході живого спілкування.

Мати прикладні навички з області системного аналізу: складання технічної документації, специфічних діаграм і схем.

Розуміти принципи руху грошового потоку і роботи з фінансами – щоб мати можливість до кінця точно дотримати інтереси клієнта щодо продукту, особливо якщо розробляється комерційне програмне забезпечення.

Нормально розбиратися у технічній стороні розробки ПО та володіє хоча би базово юзабіліті по проектуванні інтерфейсів.

Знання потрібні для успішного старту в кар’єрі бізнес-аналітика:

 • для успішного старту бажано мати якийсь IT-бекграунд, у розумінні трудового досвіду;
 • великою перевагою буде минулий досвід збору та опису вимог, виявлення, документування та моделювання Бізнес-процесів, прототипіювання інтерфейсів — чим якраз зазвичай і займаються тестери;
 • якщо не має практичних навичок, добре би було володіти хоча би теоретичними знаннями в області системного аналізу;
 • знати основні можливості технологій та відмінності між ними, розуміти, як організований процес розробки комплексно;
 • перфектна англійська мова.

І на завершення Скільки часу потрібно бізнес-аналітику в IT, щоб стати висококваліфікованим фахівцем?

Тут багато що залежить від самої людини. В середньому вважаємо потрібно приблизно 5-6 років роботи стати професіоналом у своїй галузі.

При цьому треба розуміти, що бізнес-аналіз в IT не стоїть на місці, і потрібно стежити за трендами, дізнаватися новини і постійно вчитися. Посада передбачає велику відповідальність. Ні!!! боятися цього не варто. І, звичайно, потрібно завжди рухатися, вчитися новому, розвиватися.

Нерідко слід починати з меншого посад трейні, стажерів, помічників, технічних письменників, посади системного аналітика, щоби потім досягти бажаної бізнес-аналітика

Які перспективи чекають на бізнес-аналітика в IT?

Як у більшості професій, можна розвиватися в різних напрямках. Можна рухатися по горизонталі: рости від junior до senior-фахівця, заглибитися в спеціалізацію, перейти в системний аналіз або архітектуру, підвищувати свої навички в окремих нішах, наприклад, в охороні здоров’я, логістиці, фінансах. Або рости по вертикалі — стати керівником проекту, менеджером продукту, розвивати свої управлінські навички.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.