Початково разом із Іриною Матвіїв у нас був задум написати статтю роз’яснення: Як правильно написати Мотиваційний лист? Але у зв’язку з тим, що документи західного зразка, які прохають надіслати HR у ІТ компанії для багатьох є незвичними і незрозумілими. Ми вирішили розглянути тему трішечки глибше, захопивши тим самим суміжне.

Ось доволі часто синонімами вважають Мотиваційний лист (Motivation letter) та Супровідний лист (Cover Letter). Теж саме стосується Aplication Letter. Яку інформацію згідно правил хорошого тону слід включати у кожен з перерахованих документів? З цього приводу приміром от періодично виникають міжнародні дискусії на Quora

— Багато людей, вважають, що роботодавцю для прийняття рішення достатньо ознайомитися зі звичайним резюме.

— Хтось оперує даними із досліджень відомих американських компаній, про те що більшість самовільно написаних Мотиваційних листів та Cover Letter знищується не читаючи, бо інтелектуальні боти попереднього сканування інформації аналізуючи вміст, виявляють, що в них не має нічого корисного окрім шаблонних фраз самовихваляння.

— З цих причин багато людей, які знаходяться в пошуку роботи, і яких роботодавці просять написати Мотиваційний лист або Cover Letter — нехтують цією можливістю першого враження презентації себе і своїх здібностей роботодавцям. Тим самим програючи у боротьбі за вакансію, конкурентам, які відповідально поставилися до завдання, правильно й з натхненням написали потрібний діловий документ.

— Цікавий факт на заміточку! Motivation letter, Cover Letter, Aplication Letter — важлива частина іміджу ДОРОГИХ, СУПЕР Кваліфікованих ТОП фахівців. У цих документах, вони описують якраз свої фішки. А відсутність може наштовхнути потенційного наймача на думку, про недостатню професійність у тих чи інших питаннях.

Отже. Не варто недооцінювати ці важливі інструменти!

Поставте себе на місце Вашого майбутнього роботодавця, уявіть на нього щодня звідусіль сипляться десятки однотипних, нецікавих резюме. У який спосіб розрізнити такого хорошого фахівця, як Ви, наприклад, серед інших претендентів? Адже резюме — це строгий документ, в якому відведено місце тільки для офіційних відомостей.

— Вірно! За допомогою додаткового документу, який би більше розповідав про Вашу особистість і краще Вас характеризував.

Роботодавець, який чітко знає кого він шукає, ознайомлення з кандидатурою потенційного працівника розпочинає саме з цих супроводжуючих документів. Якщо Cover Letter або Мотиваційний лист зацікавлює роботодавця, тільки тоді він переходить до вивчення резюме. Як скласти конкурентноздатне резюме — ще одна порада від Ірини.

Додамо, практично кожен роботодавець ЗАВЖДИ очікує, щоб Ваші Резюме, Мотиваційний лист або Супровідний лист були складені саме для його конкретного випадку. Він хоче, щоб його чули і відповідали інтересом потрібні йому люди. Фахівець, який зважає на це, якісно відрізняється на 99% від своїх конкурентів.

Яка різниця Cover Letter і мотиваційного листа?

Так, вони дуже схожі:

Мотиваційний лист та Супровідний лист — це вступні листи, так звані обгортки, які додаються до іншого документу Резюме або Автобіографії. Мотиваційний лист та Супровідний лист не надсилають у якості самостійних документів. Самостійно надісланим замість резюме може бути лише Aplication Letter.

Та все ж Мотиваційний лист та Cover Letter мають свої тонкі відмінності:

Мотиваційний лист відповідає на питання: Чому Bи обираєте? Ви повинні пояснити, чому Вас цікавить конкретна діяльність, які мотиви, чому Ви хочете навчатися або відвідувати програму, стажування, отримати роботу тощо. Мотиваційний лист повинен говорити про те, що Ви прагнете досягти успіху; і він може містити приклади успіху, не пов’язані з можливостями, які Ви зараз шукаєте.

Cover Letter відповідаєте на питання: Чому саме ти? Ви повинні чітко пояснити, чому Ваші досвід / навички / досягнення роблять Вас кращим кандидатом на позицію.

Мотиваційні листи більше використовуються традиційно у неприбуткових цілях, академічних. Напр. при поданні заявки прийому до університету, до студентської програми, на стажування, волонтерської роботи тощо.

Супровідні листи навпаки носять більш job-related спрямування. Cover Letter частіше за Мотиваційний лист супроводжує резюме та надає розширену інформацію про професійну компетентність.

Нижче ми розглянемо особливості складання Cover Letter, а мотиваційного листа розглянемо у іншому дописі аби у Вас в голові не сплуталися воєдину ці 2 ділові документи.

Структура Cover Letter

Насправді не існує ідеального шаблону та поетапного алгоритму творення документів. Оскільки, як уже згадували вище кожному кандидату слід постаратися над унікальністю свого Супровідного листа. Існує тільки кілька правил хорошого тону, яких варто дотримуватися. Приклади, шаблони, зразки радимо використовувати тільки у якості орієнтиру для натхнення.

Отже, перш ніж почати писати перегляньте уважно опис вакансії, щоб вхопити, які саме бажані якості компанія шукає, і звернутися безпосередньо до них. Далі зосередьтеся, подумайте і приступайте до письма:

1. Привітання дуже важливе. Якщо Ви знаєте ім’я HR менеджера, відповідального за вакансію, то обов’язково зверніться по імені. Тільки в жодному разі не пишіть «Шановні панове!».

2. Представлення себе. Розкажіть, хто Ви та які цілі переслідуєте, складаючи цей лист; Тобто вкажіть роботу, на яку Ви подаєте. Можете вказати інформацію, звідки дізналися про компанію та наявну вакансію? “Я зацікавлений в тому, щоб подати заявку на роботу у Ваш офіс компанії в місті Х”.

3. Пояснення, чому Ви є найбільш підходящим кандидатом на вказану вище посаду, виділивши свої досягнення. Для цього подумки дайте відповіді на запитання:

 • Чим ця посада приваблює Вас?
 • Якими позитивними особистісними та професійними якостями володієте для вакансії?
 • Як Ваш досвід допоможе проявити себе на цій посаді з кращої сторони?
 • Чого Ви прагнете досягти, працюючи в компанії?
 • Чому роботодавець має взяти саме вас?

4. Закінчення повинне бути формальним, ввічливим та вдячним. “Дякую за Ваш час та увагу. Я з нетерпінням чекаю від Вас запрошення на особисту зустріч для продовження розмови. З повагою, xxxx. ”

До того що ми написали,

Приклад Job Cover Letter, зразок англійською

Sample Cover Letter

Далі на порядку денному кілька інших не менш важливих:

10 порад для написання вдалого Cover Letter:

 1. Використовуйте ті самі елементи форматування, стилі як у Вашому резюме, особливо заголовок, який містить Ваше ім’я та контактну інформацію. Дотримання однорідності виглядає більш професійно. Використовуйте стандартні шрифти і кольори. Оригінальність в цьому документі недоцільна.
 2. Структуруйте свій текст. Розбийте його на логічні частини. Використовуйте абзаци і списки. Лист повинен бути простим і зрозумілим у читанні. Супровідний лист можуть вимагати в друкованому вигляді, тому перевірте як він виглядатиме на папері перед подачею.
 3. Щодо змісту, даний документ повинен зацікавити роботодавця. До його написання варто підійти креативно, але в той же час треба не переборщити з оригінальністю. Текст пишіть виключно діловою, офіційною мовою, без суржику.
 4. Ваша мета ефективності #1 проскочити перше речення. Потім зачепити так, щоб Ваш лист дочитали до кінця і успішно на нього відгукнулися.
 5. Cover Letter — це не переказ резюме. Це абсолютно самостійний документ, який заміняє собою особисте спілкування з роботодавцем на перших етапах оцінки кандидатури. Не копіюйте фрази з категорії резюме «Requirements» з вставлянням їх у текст.
 6. Лише конкретика! Згадувалося, повторюємо 🙂 Не вживайте загальні фрази, які роботодавець бачить в десятках інших листів. Вказуйте реальні цифри і факти. Краще описувати дрібні успіхи та досягнення, а не використовувати шаблонні фрази.
 7. Якщо Ви не відповідає якомусь із пунктів вимог до кандидатів, не вказуйте це в Cover Letter. Не Брешіть!!! Не акцентуйте уваги на цьому пункті.
 8. Не вказуйте побажання стосовно заробітної плати, якщо про це не просив сам роботодавець.
 9. Важливо! Стислість — король! Не складайте занадто довгий Cover Letter. HR-спеціалісти, як правило, не мають часу вивчати декілька сторінок тексту від кожного кандидата.  Існує набагато більше шансів, що Ваш Супровідний лист або Мотиваційний лист буде прочитаний, якщо він буде коротшим за решту. Це суто наукова статистика. І навпаки: занадто короткий лист може свідчити про несерйозне ставлення до цього документу. Оптимальний обсяг Cover Letter одна сторінка А4.
 10. Не забувайте про відгуки. Якщо Вас може порекомендувати колишній роботодавець, згадайте про це в листі.

Підсумок:

Кожен шукач роботи повинен вивчати питання щодо написання Резюме, Мотиваційного, Супровідного листа, а також розуміти, який тип документу і коли потрібно писати. В Cover Letter і Мотиваційному листі вказується дуже багато інформації, яку не прийнято вписувати в резюме. Якщо Ви не подасте ці документи роботодавцеві, Ви не проінформуєте його про всі свої особистісні і професійні якості. А це, як правило, негативно впливає на остаточне рішення. Приділіть трохи часу вивченню всіх нюансів цих документів – і Ваш пошук роботи стане набагато більш продуктивним.

Примітка:

ЦІКАВО: Згідно українського ділового мовлення, супровідний лист це будь яка офіційна записка, яка надсилається разом з якимось документом, або пояснення до будь-чого, що ми вкладаємо (чіпляємо) до листа, у діловій переписці. 

Cover Letter

Переходимо до мотиваційного листа. Наступний допис

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.