Насправді, дистрибутивів Linux існує дуже багато. Приємно, що вони завжди актуальні, доступні для безкоштовного скачування. Звичайно, виділити якісь найкращі серед них досить важко, оскільки універсальних дистрибутивів, підходящих для реалізації геть усіх цілей — просто немає. Все ж, давайте спробуємо систематизувати і виділити найбільш вживані й прогресивні Linux-дистрибутиви.

Дистрибутиви, засновані на Debian або використовують формат пакетів Deb

Скріншот Linux Debian

Debian – це супер дистрибутив Linux, якість якого перевірена роками. Навіть сам Лінус Торвальдс відповідав у інтерв’ю, що користувався саме цим дистриутивом Linux протягом тривалого часу. І нещодавно лише змінив його на Fedora. Дебіан має великий вибір пакетів (більш 43 -х тисяч) і підтримує велику кількість платформ, тому може бути універсаним у найрізноманітніших сферах. А завдяки тому, що Debian досить простий в інсталяції, його принципі може налаштувати і використовувати практично будь-який користувач. Наприклад, в Німеччині це найпоширеніший дистрибутив для серверних рішень на базі Linux.

Дистрибутив Knoppix

Knoppix — «кнопочка» слово промовляє само за себе, у розумінні — крихітний. Але названий він в честь його розробника Клауса Кноппера. Тобто це дистрибутив Linux, який включає у себе збірку вільних програм, що працюють з компакт-диска (Live-CD, USB та інших сторонніх носіїв). Розроблений Knoppix на основі Debian. Найчастіше цей дистрибутив використовують коли потрібно відновити певні порушені функції різних ОС або в якості операційної системи для презентації програмного забезпечення, а також в ознайомлюванні з Linux без інсталяції, освітніх цілях.

Дистрибутив Parrot

Скріншот дистрибутиву Linux Parrot

Parrot це дистрибутив Linux теж заснований на Debian. Його використання пропонує користувачі велику кількість різних засобів для випробовування захищеності ОС від несанкціонованого доступу до неї. Окрім цього, тут можна знайти інструменти із області криптографії, комп’ютерної криміналістики, а також пакети для забезпечення анонімності. Насправді, Linux Parrot включає у себе дуже багато різних інструментів і буде корисним дистрибутивом не тільки для новачків системного адміністрування, а й для розробників, оскільки працює стабільно, без збоїв і помилок. Ось, він ідеально підходить для спеціалістів з інформаційної безпеки та мережевих адміністраторів.

Дистрибутиви, засновані на Ubuntu

Скріншот Linux Ubuntu

Ubuntu це класичний дистрибутив Linux. Таке собі втілення Windows на Linux. У своїй роботі Ubuntu використовує власні репозиторії пакетів, які в свою чергу відрізняються від репозиторіїв Debian. Дистрибутив відрізняється хорошою підтримкою мультимедійного контенту. Працює Ubuntu не надто стабільно, та завдяки тому, що цей дистрибутив використовує snap-пакети, установка певного програмного забезпечення через термінал та його оновлення в Snappy Ubuntu Core виконується дуже швидко і просто.

Для новачків особливо корисним в дистрибутиві Ubuntu є те, що через його центр ПЗ (т.зв. званий «Software Center» — магазин) можна завантажувати багато безкоштовних програм, які у більшості випадків можна встановити всього за декілька кліків.

Дистрибутив Linux Mint

Скріншот Linux Mint

Mint — більшість вітчизняних користувачів ніжно його прозивають М’ята, і без М’яти не обходиться жодний рейтинг. Це дистрибутив Linux, розроблений на основі Ubuntu і включає в себе різноманітні оболонки для робочого столу ПК. Від інших дистрибутивів Mint відрізняється, перш за все тим, наскільки він дружній по відношенню до користувачів-новачків, а ще у нього шикарний дизайн, який радує око. А завдяки тому, що він підтримує пропрієтарне програмне забезпечення, так як наприклад Adobe Flash, цей Linux-дистрибутив добре підходить і для роботи з мультимедійним контентом

Дистрибутив LXLE (Lubuntu Extra Life Extension)

Скріншот Linux

LXLE – це простий дистрибутив Linux, який теж в основі на Ubuntu та комбінує у собі скромні вимоги до системних ресурсів та великі можливості. Займає LXLE мало місця на ПК, але тим не менш, дозволяє користувачеві повноцінно працювати зі своїм комп’ютером. У Linux-дистрибутиві LXLE можна знайти всі необхідні програми, характерні для релізів ОС Linux, що розраховані на настільні ПК. Ця система підходить для комфортного домашнього використання, під її управлінням зможуть працювати далеко не найновіші комп’ютери (не кажучи вже про сучасні ПК). Встановивши дистрибутив LXDE у вас з’явиться як і в Ubuntu багато стандартних програм, типу LibreOffice і Gimp. Єдине, що вам буде необхідно, це самостійно встановити улюблений браузер для роботи в інтернеті.

Дистрибутив Fedora

Скріншот Linux Fedora

Fedora – це дистрибутив Linux, на базі Red Hat який дозволяє працювати із безкоштовним серверним програмним забезпеченням на вашому ПК. Fedora працює традиційно на принципах програм із відкритим вихідним кодом. При цьому, розробники цього Linux-дистрибутива мають на меті постійно підтримувати найбільш інноваційних та цікавих концепцій ПЗ. Fedora підходить для тих користувачів, які хочуть бути в курсі всіх новинок у світі безкоштовного ПЗ.

Дистрибутив Kali

Скріншот Linux Kali

Kali – це дистрибутив Linux, що був створений спеціально для тестувальників інформаційної безпеки «хакерів». Але в нагоді стане й кожному qa engineer, у security testing для проведення penetration testing — тестування безпеки ПЗ на проникнення. Встановити Kali на ПК можна з носія LiveUSB і liveCD. В даний час в цей Linux-дистрибутив включені інструменти для проведення програмно-технічної експертизи. Також розробники Kali ведуть роботу над підтримкою ієрогліфічних азіатських мов.

Дистрибутив Elementary OS Loki

Скріншот Linux Elementary OS

Elementary OS Loki — стабільний, зручний та зрозумілий у використанні дистрибутив Linux із симпатичним зовнішнім виглядом, що не може не привернути увагу. Візуально він нагадує Mac OS від Apple, але таке порівняння — лише плюс для цієї системи, оскільки це говорить про потенційну зручність у роботі користувача. Одночасно Elementary OS Loki дуже легка система, яка пропонує не найбільший, але добре продуманий вибір програмного забезпечення для роботи на ПК.

Дистрибутив Gentoo

Скріншот Linux Gentoo

Gentoo – це такий дистрибутив Linux із категорії «зроби собі сам» :), який заснований на перетворенні пакетів з вихідних кодів під певне апаратне забезпечення. Для роботи з цим дистрибутивом користувач повинен мати певну кваліфікацію. Після його встановлення юзер має самостійно зібрати все, що йому необхідне для роботи. Це не тільки вимагає від користувача досить високого рівня розуміння ОС Linux, але і багато терпіння та часу. Як результат, Ви отримаєте «ексклюзив» саме те, що треба Вам і нічого зайвого.

Висновки

У висновку до статті хотілося б сказати, що на платформі Linux працюють сотні різних систем, які відповідають вимогам абсолютно різних користувачів. Перерахувати усі у нас не поміститься. Трохи із запізненням згадала ще кілька популярних дистрибутивів Linux: openSUSE, Manjaro, Arch — здатних Вас зацікавити. Але у кінцевому рахунку, вибір все одно лишається за тим, хто планує користуватися конкретною ОС Linux. Все ж, якщо ви уже використовуєте у своїй роботі один із вищеописаних Linux-дистрибутивів, я впевнена, що він Вас не розчаровує. Всі вони досить прості для розуміння і розроблені із врахуванням потреб користувача. То ж вивчайте можливості ОС Linux, її дистрибутивів та використовуйте програми з розумом. Linux Forever! Надіюсь, що мій ТОП-10 Linux-дистрибутивів допоможе Вам більше розібратись із цією ОС та обрати для себе найкращий варіант дистрибутиву для ефективної роботи за ПК.

Створено: Фрілансером Оленкою, м. Луцьк. Нагадуємо журнал відкритий для дописів усіх бажаючих подідитися із новачками своїми знаннями та рекомендаціями!

Related posts

Comment ( 1 )

  • Дякую за прекрасний інформативний огляд дистрибутивів на базі Linux. Понад 12 років користуюсь Ubuntu. Задоволений. ОС забезпечує практично всі потреби як у професійній діяльності (інженер з автоматики, телемеханіки, інформаційних систем), так і у особистому плані. З огляду на те, що в Україні більшість ПК м’яко кажучи давні та слабкі, підтримка Windows XP зупинена, оголошено про завершення підтримки і Windows 7, доводиться шукати легкі дистрибутиви, здатні оживити давнє слабке залізо. Натрапив на Ваш огляд, який став для мене путівником у освоєнні інших дистрибутивів на платформі Linux.

    Вдалося запустити півтори десятки стареньких шкільних ПК на Lubuntu. Все Ок. ОС на Linux зацікавили й військових. Доволі успішно працюємо й у цьому напрямку.

    Освоїв й Debian. Цікавий дистрибутив. Fedora не лягла на душу. Поки що. Є й негативний досвід. Не вдалося встановити ні Ubuntu, ні Lubuntu, ні Debian на нетбук Dell Inspiron mini. Вивчатиму й інші. Враженнями поділюся.

    Ще раз дякую! Чекаю на наступні огляди. Успіхів Вам!

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.