Ще один допис під тегом #Кадровик Хто такий той великий СEO man? Чому усі «моцно» його поважають, експертності думки довіряють, вважаючи «крутим» авторитетом?

СEO — це абревіатура Chief Executive Officer, у перекладі на солов’їну — Головний(Генеральний) Виконавчий Директор. У британському варіанті аналог звучить: Managing Director — абревіатура MD) — вища адміністративна посада у компанії.

кар'єрна драбина у ІТ

У випадку, якщо вважаєте себе ДУЖЕ амбітною особистістю? Ха! У IT ніхто Вам не забороняє досягнути і цієї висоти 🙂 Могутність та зарплатня — гідні благоговіння…

СEO не варто плутати із SEO, хоча часто їх підміняє навіть Google, бо то зовсім різні, висловлюючись по-западенському «парафії». Відкрию великий секрет: через те, що слова у скороченні на слух звучать однаково, при згадках СЕО у моїй голові довго крутилося спантеличення??? Оскільки у доросле IT мій шлях лежав через інтернет маркетинг, де саме, професія SEO була звичнішою. SEO — це знову ж таки абревіатура, розшифровується, як Search Engine optimization, поєднання комплексу заходів з підняття позицій сайту в пошукових системах, по певних ключових запитах (частих словах) користувача з метою просунути сайт серед цільової аудиторії. Професія людей зайнятих цією роботою називається оптимізатор Search Engine optimizator.

функції CEO

Фактично для кожного конкретного підприємства, функції посади CEO визначаються статутом організації (англ. Articles of association, articles of incorporation) і її внутрішніми правилами (англ. By-laws), а також багато в чому залежать від унікальних особливостей структури конкретної компанії. Тому посада CEO може позначати, як першу людину організації, так і лише одного із її директорів, який виконує деякі покладені на нього обов’язки. На посаді CEO можуть перебувати: засновники бізнесу, спадкоємці, найманці — менеджери, які зросли у компанії та «варяги».

Успіх ІТ-керівника в тій чи іншій компанії і термін його життя в ній залежать від інтенсивності розвитку компанії, темпу, напрямку, потреб бізнесу і ринку одночасно, й особистого розвитку самого CEO. Хоча поширена практика запрошувати вузькоспеціалізованих CEO для вирішення певних питань, проблем по мірі їх виникнення в компанії. Наведемо випадок із Бураком Ерсоєм CEO lifecell всеукраїнського мобільного оператора, він наймався на посаду успішно провести ребрендинг, після чого залишив компанію.

Відповідно до класичної теорії менеджменту, основна функція CEO — бути сполучною ланкою між компанією і зовнішнім середовищем (суспільством, законом, економікою, технологією, ринками і споживачами). Таким чином, в область завдань і відповідальності особи, що обіймає цю посаду, входить забезпечення відповідності дій компанії критеріям і нормам усього розмаїття зовнішніх зацікавлених утворень.

Щоби було зрозуміліше, давайте спочатку узагальнимо головні обов’язки CEO:

 • визначати загальну стратегію підприємства;
 • моделювання;
 • приймати загальні рішення на вищому рівні, які забезпечуватимуть стійке зростання компанії;
 • розподіляти грошові потоки згідно пріоритетів компанії;
 • виконувати представницькі обов’язки.

А далі, порівняймо посади Chief Projects Officer чи просто PM (Project Manager) та CEO. Перші являються більш творчими, людям цих професій подобається досягати унікального результату, отримувати нові знання й досвід — брати активну участь у впровадженні нових технологій, пристосовувати під нововведення структуру свого ІТ-підрозділу, створювати нові процеси … А отримання унікального результату — це принципі і є проект. Вони націлені на конкретний результат в чіткі терміни. Як правило, ефективно комунікують, реагують на її зміни, в курсі ключових бізнес-питань.

CEO ж є більше «функціональщиком». Націленим на створення і виконання саме повторюваних процесів, котрі забезпечують нормальну безперебійну життєдіяльність компанії з точки зору здорового глузду. Для CEO найбільш важливим є загальний результат. Роботу над новим проводить лише періодично і не завше кардинально: як щось зробити краще, оптимальніше, з критично меншими витратами зусиль, часу, грошей. З іншого боку CEO теж шукають нові рішення, можливості, технології і пропонують компанії, проте аби були виправдані. Окрім того, зобов’язані безпомилково спрогнозувати їх вплив на компанію.

Нерідко CEO сприймається у якості помічника, наставника, але, насправді, у нього зовсім інша роль. Втілює унікальні завдання, котрі окреслюють приблизно так:

Визначення бізнесу компанії — CEO повинен проводити постійний аналіз і шукати відповідь на подвійне питання: яким бізнесом займається компанія і яким не займатися. Тобто на якому «полі» слід грати, щоб вигравати, а куди і зовсім не слід втручатися. Для цього потрібен широкий погляд, здатний охоплювати масштаб усієї компанії.

Знаходження балансу між поточною прибутковістю і необхідними майбутніми інвестиціями. Досягнення такої рівноваги для CEO складається із трьох кроків: перший — визначення реалістичних цілей зростання на короткостроковий період, що служить основою для вироблення достовірних планів на більш тривалий період; другий — вироблення гнучкого процесу бюджетування; третій — стратегічний розподіл людських ресурсів, які вирішують сьогоднішні і завтрашні задачі. Останній крок є ключовим завданням CEO, так як він в більшій мірі володіє знанням про майбутній розвиток бізнесу.

Вироблення організаційних цінностей і стандартів — цінності визначають обличчя компанії і її поведінку, стандарти пов’язані з очікуваннями, вони означають критерії успіху, які оцінюються із зовнішнього середовища. CEO в процесі визначення цінностей і стандартів компанії повинен розуміти, наскільки його компанія успішна з погляду тих, хто має для компанії велику цінність, і наскільки вона успішна в порівнянні з кращими компаніями на ринку. Погана репутація відлякуватиме потрібних фахівців, навіть зарплатня їх не переконає.

Для реалізації окреслених завдань CEO зобов’язаний добре розуміти природу і місію своєї компанії, у деталях концепцію продуктів.

Китайська мудрість: «Дорогу подужає той, хто йде!»

Якими технічними знаннями повинен володіти фахівець, аби вирости до CEO — ми пропустимо, бо для різних компаній, то знову ж таки буде різний «джентельменський набір».

Зате стисло перерахуємо, якими людськими якостями повинен володіти CEO?

З цього приводу невпинно горить дискусія на Quora Чому одні витягують успішні проекти, а у інших нічого не виходить?

 • спостережливість та увага навіть до найдрібніших деталей;
 • наполеглевість;
 • реалістичність поглядів;
 • сила відстоювати свою точку зору;
 • послідовність у поглядах та діях чи незмінність відстоювати одну і ту ж єдину точку зору;
 • висловлюватися зрозуміло, чітко і коротко словами, які чіплятимуть;
 • не лише говорити, але й робити;
 • уміння говорити правду правильними словами;
 • уміння слухати;
 • мати мужність відповідати за усі свої рішення;
 • вольовитість — оскільки багато захоче з CEO «поборотися»;
 • уміти говорити НІ;
 • стресостійкість.

Майстерність, яку CEO повинен демонструвати у процесі роботи:

 • доносити бачення і концепцію власної компанії до решти світу, таким чином щоб їх розуміли прості смертні;
 • заражати довколишніх своїми ідеями, внутрішнім драйвом, мріями;
 • вибудовувати продукт у такий спосіб, щоб він ставав корисний людям;
 • бізнес це бізнес, відповідно мусить заробляти;
 • вибудовувати комфортну внутрішню культуру компанії;
 • навіть у рядогового співробітника мусить жевріти відчуття того, що він може на щось та й впливати!

І на завершення CEO слід надрочитися правильно наймати і звільняти слабких людей. Проявляйте повагу, але будьте впевнені в своїх діях. Помилятися можна, але сумніватися — ніколи. Будь-який хороший керівник має залучити кращих фахівців до проекту. Особливо це грає роль, коли проект важливий, новий або ризикований.

Отже, писати можна ще багато… Та немає універсального рецепту для успішного керівництва. Існують системи управління проектами, командами, вбудовані системи контролю, які допомагають уникнути грубих помилок. Одначе це усього лише допоміжні інструменти, які не гарантують успіху самі по собі. Варто прислухатися до свого Я! Бути готовим відповідати за все і всіх.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.