Розпочинаємо на нашому сайті серію статей….М-м-м давайте придумаємо…О! Під тегом #Кадровик Ціль — пояснити новачкам у ІТ дивні незрозумілі для них назви посад професій. І заодно повідати про перспективи розвитку кар’єри в ІТ: «Ким я можу бути коли виросту?»

Сьогодні разом розглянемо одну з посад чи то роль у команді, котра зустрічається майже у кожній трохи більшій за стартап компанії — Team lead. Від компанії до компанії обов´язки і специфіка роботи тімліда інколи сильно відрізняються, тому для початку ми розглянемо саме ті аспекти, які залишаються у «чистому вигляді» та працюють майже повсюди.

Team Lead

Team lead — це лідер команди, що зрозуміло з самого визначення. Фактично керівник команди з різнопрофільних фахівців: команди розробників(програмістів), QA команди, у випадку наявності їх на проекті — архітекторів, аналітиків, UX-дизайнерів, DevOps-серів, консультантів тощо. Умовно Team lead — це капітан. Дійсно, в більшості компаній тімлід виконує обов´язки подібні капітану спортивних команд.

Загальний перелік обов´язків Team Lead -а:

Team leader, найчастіше, на високому рівні володіє технічною стороною. Приймає участь у написанні технічної документації, обговоренні вибору технологій для проекту, докладається до архітектури. Набирає людей у команду проекту. Проводить технічні співбесіди. Менторить Джуніорів. По розробці — коду пише мало, або узагалі не пише, а перевіряє його багато. Керує ходом дизайну і тестування.

Та загалом роль у Team lead -а більше менеджерська, на кшталт PM(проектного менеджера), якщо ж відбувається «перекос» на технічну частину — це вже Tech lead.

І не слід в жодному випадку плутати обв’язки Team lead -а та PM -а. У своїй роботі вони стикаються із одними й тими ж речами. Але у них різні завдання й цілі! Завдання PM -а — займатися проектними речами, замовником, його задоволеністю т.п. Завдання Team lead -а — займатися командою, відповідати за її моральний стан, професійне зростання, продуктивність, результати роботи і т.д (поговоримо про це ще трохи нижче).

Отже, Team lead — це адвокат команди, PM — адвокат проекту і замовника.

Якщо на проекті, припустімо залишити тільки PM -а, без Team lead -a, то «получися» одна з двох нехороших ситуацій:
PM на стороні замовника (не фізично, а вважаємо, PM повинен відстоювати інтереси замовника) — команда завжди під тиском, тому що її нікому захищати, буде завжди винна у всіх проблемах, загальний моральний дух буде не високим.
PM на боці команди — проект буде напруженим, тому що замовник буде думати, що його інтереси на стороні підрядника не представлені, частина рішень буде прийнята не беручи до уваги інтереси замовника і його цілей. Може постраждати задоволеність і як наслідок міцні відносини з замовником та бізнес компанії.

Для дотримання балансу сил і отримання кращого результату важливо мати всі ролі на проекті і мати чітке розуміння призначення і цілей тієї чи іншої особи.

Звідси детальніше «вилізають»:

Обов´язки Team Lead -а:

 • Планування — як і у будь-якій сфері, то важлива частина роботи. Полягає: в оцінці часу, необхідного для виконання кожного конкретного завдання, а також розпланування часу по пріоритетності рішення задач і підзадач. Роздача роботи команді. У процесі планування розробляється план проекту, своєрідна схема розподілу завдань між учасниками команди.
 • Контроль над виконанням проекту — в обов´язки Team Lead -a входить забезпечення виконання проектів в оцінений раніше термін і контроль його відповідності технічним вимогам. З цією метою тімлід зі сталою періодичністю проводить наради з командою (meeting), де йому звітують. При потребі завдання перерозподіляє, а також займаються деяким переглядом планування, коригуванням вже у процесі роботи над проектом.
 • Комунікація — красномовно описується виразом «і вовки ситі, і вівці цілі» і значить, щоби одночасно замовники, компанія, команда були задоволеними. Складність полягає в тому, що на перший погляд у всіх взаємовиключні цілі, які дуже складно узгоджуються між собою. Мета компанії — отримати максимальний прибуток, суперечить меті замовника — знизити витрати на розробку. Мета робочої команди у вигляді високої заробітної плати суперечить відразу головним двом цілям компанії та замовника. З цього усього слідує, як і у будь-якому бізнесі, «клієнт завжди правий», потрібно докласти максимум зусиль, щоб він був задоволений, бажано малою кровю та з позитивним прибутком.
 • Робота з колективом — звісно Team lead є, хоч не найвищим, але начальником. З іншої сторони, суттєвіше Team Lead — це не зростання вгору після синьйора, це більше зростання в ширину, це додаткові обов’язки одного із членів команди в розрізі роботи з людьми/командою. Образно висловлюючись, мудрий батько, старший брат для членів своєї родини. Він безпосередньо керує взаємодією команди, виступає довіреною особою. Окрім того, що він матеріально відповідальний за проект, тімлід відповідальний за мікроклімат всередині свого колективу, за працездатність кожного окремо взятого учасника команди — адже від цих речей безпосередньо залежить ефективність їхньої спільної роботи. Тімлід мусить бути для своїх підлеглих психологом, другом, наставником, помічником. Займатися мотивацією співробітників, забезпечувати їм комфортні умови праці. А також, регулярно проводити бесіди на тему, куди людям з команди цікаво розвиватися, по-можливостях сприяє їх кар’єрному зростанню у вибраному напрямку.

Факт! Чим компетентніша команда у Team Lead -a, тим легше йому.

+ посади в основному пов’язують з придбанням адміністративних навичок;

потрібно відповідати за всіх.Потрібно бути готовим до більшого навантаження, додаткових витрат нервових клітин, розірваного робочого дня і необхідністю постійно перемикатися між завданнями.

Типовий робочий день тімліда:

 • розгляд нових завдань і їх розподіл;
 • стенд-ап з командою;
 • мітинги;
 • архітектурні питання;
 • Code review.

Кого беруть на Team Lead -а?

На роль Team Lead -а зазвичай ставлять найдосвідченішого члена команди із середини компанії, а не з «двору» — виключення теж бувають. Здатного займатися не тільки чисто технічними питаннями, а й «людськими». Не рідкість, коли у команді з Мідлів і джуніорів роль тімліда виконує Мідл девелопер.

Хто заслуговує звання Team Lead?

Аби стати тімлідом, необхідно проявляти ініціативу в роботі, безперечно бути природньо обдарованим комунікативними навиками, на додачу ще розвивати ці навички — звуться вони Soft Skills, накопичувати різноманітний технічний досвід, поступово заробляти авторитет в компанії щоби довіра такої відповідальної посади не викликала сумнівів ні в кого.

Які людські якості цінуються:

 • проактивність;
 • аналітичний склад розуму;
 • працьовитість;
 • пунктуальність;
 • дипломатичність;
 • відповідальність;
 • ініціативність;
 • вміння знаходити прості способи вирішення складних завдань;
 • товариськість;
 • загальна технічна грамотність;
 • спрямованість на результат;
 • прагнення до саморозвитку;
 • вміння швидко приймати рішення.

Необхідні професійні навички:

 • глибокі знання ООП,
 • базові знання трьох китів HTML/CSS/JS вебу,інколи ще додатково якої мови програмування на якій пишуть проект;
 • розуміння масштабованості проектів;
 • базове розуміння маркетингу;
 • досвід роботи з Unix-подібними екосистемами, однієї із Linux збірок;
 • знання методологій розробки (Scrum, Agile);
 • відмінне знання англійської Upper-Intermidiate і вище.

Бачите себе у наведених списках, неначе у дзеркалі? Тоді рано чи пізно отримаєте пропозицію стати провідним фахівцем на проекті, а незабаром і тімлідом 🙂

Цитата із DOU «Тімлід — це не почесне завершення IT-шних кар´єрних сходів, це тільки вибір куди далі рухатись».

Перспективи кар´єрного розвитку тімліда мають 2 напрямки: технічний або управлінський. Ми це вже вище зазначали Team Lead vs Team Tech. Відповідно, на цьому етапі фахівець повинен остаточно визначитися, куди він хоче йти далі — в поглиблення технічної сторони або ж в менеджмент. Тільки такий підхід до роботи допоможе досягти кар’єрних висот. Взагалі це стосується різних професій.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.