#Кадровик & #Кар’єра IT Професія архітектора у будь-якій сфері людської життєдіяльності у будь-які часи вважалася вельми шанованою і престижною.

Архітектор (у перекладі з грецької головний, старший будівельник) — у значенні кваліфікованого фахівця, який на професійній основі здійснює проектування, організацію архітектурного середовища, включаючи в тому числі розробку об’ємно-планувальних наочних відображень рішень.

На відміну від будівництва, у програмуванні професія архітектора не є настільки творчою і вільною. Обмеження накладаються не лише об’єктивно існуючими умовами про користь і можливість технічної реалізації (що виражається у виборі застосовуваних технологій на проекті, можливостями команди, наявними ресурсами), а також суб’єктивними побажаннями замовників і бізнес-потребами ринку (що теж зазначається у створенні функціональної та технічної специфікації системи).

Схема UI TEST Architecture
Приклад тестової архітектури із поділом на модулі
Приклад архітектури автоматизованого тестування
Приклад архітектури автоматизованого тестування

Кожен архітектор зобов’язаний бачити всю систему проекту цілісно і грамотно визначати, як система буде розбита на модулі, і як ці модулі будуть взаємодіяти між собою, — тільки після прийняття цих рішень команда розробників, а потім за ними і команда тестерів зможе приступити до роботи над окремими модулями. Додаємо кілька візуалізацій для ознайомлення.

Яка ж різниця між Software Аrchitect & Test architect? — цікаве запитаннячко, чи не так?

Тест-архітектор (у вузькому сенсі): розробляє архітектурний розділ тестової документації, а також відповідні робочі матеріали, здійснює нагляд за реалізацією архітектури згідно специфікації документації проекту;

Головний архітектор проекту, це якраз і є Software Аrchitect — він розробляє план архітектури програми в цілому, організовує, надає настанови і координує команду, процес розробки всіх частин проектної документації, ну і теж контролює виконання документації;

Це коротка відповідь.

 

Багато люду вважає: Тест-архітектор — доволі химерний титул для досвідченого тестера. У багатьох компаніях, намагаються цієї ролі узагалі не виокремлювати. Замість того Тест архітектором позначають старшого Senior-тестера, наділеного: мудрим, стратегічним, конструктивним баченням.

Друга довга відповідь. Немає «типової» ролі Тест-архітектора для кожної компанії.

Частенько роль Тест-архітектора формується із індивідуального поєднання 4-х кіл обов’язків:

  1. Першочергово Тест-архітектор повинен бути здатним зосереджуватися на різнопланових наборах цілей і вміти якісно виконувати широкий спектр різноманітних завдань та тасків. Наступне, головний обов’язок ролі Тест-архітектора для всіх компаній — бути відповідальним за тестову архітектуру і організовувати технічну співпрацю й стратегічне спрямування тестової організації.
  2. Крім того, до обов’язків може входити ведення тестової документації у випадку, якщо тестування вийшло за рамки передбаченої досі версії архітектури. Чи на виході отримали кілька неочікуваних кінцевих результатів не прив’язаних до конкретної версії продукту.
  3. Ще буває Тест-архітектори витрачають час на організацію тестової інфраструктури(середовища), випробовування фреймворків, або оцінку Фіч стосовно можливостей для створення складних комплексних тестів.
  4. Деякі архітекторам доводиться уділяти час у команді іншим тест-інженерам на технічну допомогу, консультації з питань, як підвищити ефективність тестування. Часто консультують Project Manager -ів.

Буває переймає на себе інші, не притаманні його ролі обов’язки, коли компанія починає стрімко розростатися. Тоді тест-архітектор починає асоціюватися із тест-менеджером. Таким чином тест-архітектор переймає деяку керівну посаду. Особливо коли намагається імплементувати зміни своїй команді тестувальників чи озвучує стратегію команді.

Проте на відміну від Проектного менеджера, який фокусується на питанні, як успішно довести проект до кінця в рамках поточних бюджетів і ресурсів, архітектор відповідає за те, як технічно правильно довести проект до кінця в рамках поточних ресурсів аби не виникло явних «костилів» і зростання вартості при розробці наступних версій продукту.

Наприклад у моїй компанії тест-інженер:

  1. Робить власноручно (технічно) найбільш складні завдання тестування на проекті, що вони є.
  2. Починає завдання, які ми ніколи не пробували раніше.
  3. Якщо немає 1 і 2-го завдання робить нормальні завдання, але краще за всіх (краще може означати що завгодно, залежності від контексту, тобто виконати завдання тестування швидше, більш ретельно на основі аналізу ризиків, пошуком оптимізацій тощо.
  4. Забезпечує зворотній зв’язок з керівництвом і надає пропозиції щодо поліпшення якості в масштабах всієї компанії.

Необхідні тест-архітектору особисті якості та знання:

Тест архітектор повинен володіти глибокими знаннями різних методів і методик тестування, які безпосередньо використовуються у роботі, і не використовуються, але можуть знадобитися.

Необхідне стратегічне бачення: проектні рішення архітектора повинні забезпечувати можливість безпроблемної корекції змін або поліпшення системи, її подальше розширення, створення наступних версій, а також можливість повторного використання коду в інших проектах.

Потрібно мати критичну думку. Тест архітектор повинен думати як вирішувати проблеми у довгостроковій перспективі і прикладати максимум зусиль на вирішення великих проблем аби про них забути щонайменше протягом певного тривалого періоду, а не спрямовувати увагу на боротьбу з дрібними пожежами щодня.

Від архітектора очікується глибоке розуміння предметної області бізнесу, знання основних стандартів та трендів, пов’язаних із технічною характеристикою продукту.

Тест архітектор повинен бути орієнтований і налаштувати усю команду на високі стандарти Quality Assurance для подальшого успіху та зростання.

Інколи вимагається від тест-архітектора бути компетентним у певній технології програмування на якій розробляється проект.

Вважаєте Вам підходить ця посада? Пробуйте, а чому би й ні? Ми Вас підтримаємо у всіх починаннях! Вакансії тут

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.