Оксана Троян. Народилася у місті Борислав на Львівщині. Тестувальник в компанії GlobalLogic.
Випускниця курсів Quality Assurance Group готується захищати наукову дисертацію, вона молодий політик, волонтер і знає, чого саме повинна досягнути коли їй виповниться 45 років.

 

Про ІТ, відпочинок і улюблену роботу — у розмові з Оксаною Троян

— Мабуть, в моєму житті все-таки були передумови, що я себе знайшла саме в ІТ. Якісь закладені дані до точних наук мені передалися від батьків. Тато – програміст в нафтовій компанії, мама – вчителька математики. Хоча за гороскопом я Терези, тому часом «розпорошуюся» і буває важко визначатися в якихось питаннях. Моє життєве кредо: бути щасливою і допомагати іншим бути щасливими. (Сміється.)

Якийсь час ти не могла визначитися ким саме хочеш бачити себе в ІТ?

І ось в компанії GlobalLogic другий рік працюєш тестувальником, в захопленні від того, чим займаєшся і наразі нічого не хочеш змінювати…

— Дуже люблю свою роботу. Працюю тестувальником в медичному проекті по інсулінових помпах для діабетиків, компанії GlobalLogic. Проект дуже цікавий, але більше інформації про нього поширювати не можу, це закриті дані компанії. Команда велика, процеси автоматизації швидко розвиваються. В принципі, вважаю, що у сфері ІТ кожен рік є стартово важливим в новітніх технологіях. У сфері ІТ процеси швидкоплинні і треба завжди бути «на хвилі». Тому не зупиняюся і працюю над самовдосконаленням. Відвідую різні майстер-класи, це і в Quality Assurance Group, і в інших тренерів, по тематиці, яка мене цікавить.

Два роки тому в Quality Assurance Group закінчила курси «Основи тестування», де багато взяла для себе особистісних даних від викладачів, переймала їх досвід. Це стало важливим доповненням до знань, які здобула у «Львівській політехніці» за спеціальністю «видавнича поліграфія», це таке поєднання комп’ютерних наук і поліграфії.

«Основи тестування» був дуже насичений курс, який дуже майстерно, я б сказала, за авторськими методиками викладали Іван Нагірний, Маріанна Нечипор і Степан Плотиця, вони передавали нам свій пережитий досвід накладений на технічні знання.

В принципі, зараз з Інтернету, можна самостійно знайти багато інформації, отримати технічні знання. Але курси Quality Assurance Group дають розуміння того чого саме вимагає ринок на даний момент. Все змінюється дуже швидко, переконана, що без спеціалізованих курсів у самостійному «плаванні» легко розгубитися. Саме на курсах можна навчитися, як себе правильно подати, як підготуватися до співбесіди, як написати резюме і багато іншого.

Ще під час навчання на курсах в Quality Assurance Group, я розпочала пошуки роботи, проходила різні форми співбесід, і особисті, і по скапу. Мій шлях до GlobalLogic не був швидким. Це мабуть тому, що я «розпорошувалася». Я таки «типові» Терези, не могла сконцентруватися на чому зупинитися. Одні друзі радили спробувати веб-дизайн, інші – тестування, ще якісь напрямки.

Я розіслала майже двісті резюме в різні компанії і міста. Мене здивувало, що наприклад, з харківської компанії, під час співбесіди по скайпу, мене запитали чому я зі Львова шукаю роботу Харкові. Хоча вже тоді я розуміла, що не хочу обмежувати себе якимось регіоном, це могла бути навіть Польща чи Угорщина, якщо мені підійде робота.

Вже зараз розумію, що слід, насамперед, визначитися який напрямок тобі до душі і ставати на цей шлях, а не розпорошуватися. Має бути остаточне рішення: тестування, програмування, менеджер… Це має бути стовідсоткове розуміння чого саме хочеш.

GlobalLogic була однією з компаній куди я надіслала одне з двох сотень резюме і після успішної співбесіди вже два роки я працівник цієї компанії.

Не виникало бажання щось змінити, опанувати інший напрямок в ІТ?

— Наразі, ні. Я тестую інсулінові помпи. Зараз настільки швидко все змінюється, майже як марки телефонів. В нас щоразу тестуються якість нові моделі з додатковими функціями для користувача, ставляться нові завдання. Це цікавий розвиток і поступ в роботі яку ти виконуєш.

Тобто, хочеш сказати, що визначалася з напрямком ти досить довго, ще й «розпорошувалася» не знаючи на чому зупинитися, а тепер ось два роки працюєш тестером і це наразі «твоє»?

— Так, поки що так. Але процес навчання і вдосконалення, пізнання нового, як я вже казала триває. З досвіду моїх вчителів з Quality Assurance Group я зрозуміла: до того моменту поки ти не усвідомиш, що зупинився на одному місці і вже якісно не даєш свої послуги – ти можеш бути на проекті.

Звісно, багато чого залежить і від людини та її амбіцій. У тестуванні завжди можеш перейти на інший проект, ніхто не зобов‘язує працювати десять років на одному проекті. Хоча, можна розвиватися і вдосконалюватися не змінючи напрямку. Приміром, в компанії є дуже хороші спеціалісти з тестування, які працюють по сім-вісім років саме на тестуванні! Вони вже знають всі тонкощі роботи майже на підсвідомому рівні. Це також для мене хороший взірець. А є люди, які на моїх очах виросли з тестування в менеджери, або опанували керівні посади.

З власного досвіду пошуку роботи, маєш від себе якісь поради перед ким постає вибір?

— Насамперед, не уникати просити когось про допомогу. Ще навчаючись в університеті, багато однокурсників і студенти з паралельних груп, вже працювали в ІТ, і дехто вже досить успішно. Я довго наважувалася на цей крок, але, зрештою, написала в соцмережах запит, щоб мені повідомляли про відкриті вакансії в компаніях де вони працюють, адже не всі компанії виставляють вакансії на сайтах пропозицій роботи. Це також може стати у дуже добрій нагоді і знайти місце, яке тобі до душі. ІТ – це така сфера, я б сказала, це така велика родина, де у Львові майже всі всіх знають. Тобто, якщо ти знайомишся з людиною з іншої компанії при додані у Facebook ти бачиш, що кілька твоїх друзів вже товаришують з цієї людиною. Тобто, запитавшись у друзів, а ті, у свою чергу, у своїх друзів, це доволі широке коло утворюється. Не можна цим не скористатися!

Розкажи про себе, про свої захоплення?

— Я родом з Борислава. Це дуже гарне місто яке описав Іван Франко у повісті «Борислав сміється». Це місто нафтовиків, яке у 70-х роках минулого століття забезпечувало вісімдесят відсотків України нафтою. Закінчила середню школу, а потім навчалася у «Львівській політехніці». Перед вступом до університету вагалося між вибором комп‘ютерних наук чи філологією. Мій знак Терези і мені притаманно вагатися. Щоправда, у «Поілтехніці» філологія – це вивчення іноземних мов, яке також поєднує і комп‘ютерні науки. Зрештою, зупинилася на «комп‘ютерних науках і поліграфії». Ще зі школи захоплювалася волейболом, тому в університеті «спорт ішов за мною в ногу». Я входила до університетської команди з волейболу, ми брали участь в різноманітних змаганнях.

Вже навчаючись на останньому курсі почала працювати в галузі поліграфії, це було на базі університету. Власне, тоді прийшло розуміння, що ІТ для мене цікавіша сфера. Я почала відвідувати різні презентації, майстер-класи, так би мовити шукати себе в ІТ. Так прийшла на курси «Основи тестування» в Quality Assurance Group.

Чому вибір припав саме на курси в Quality Assurance Group?

— Це була рекомендація друзів, які теж закінчували курси в Quality Assurance Group. Люди, які працюють в ІТ, це така «родина», де більше спрацьовують особистісні відносини, ну це як «сарафанний маркетинг». Тобто, всі знають, які компанії працюють добре, які проекти дають гарні результати, до кого варто звернутися за порадою. В той момент, коли мені радили курси, для мене було важливим, що мені характеризували їх за професіоналізм викладачів, якісну підготовку студентів, а це, на мою думку, є і успіхом, що школа працює так багато і завжди є попит на відкриття нових груп.

Вже навчаючись, я справді відчула захоплення від самого процесу. Кожен з викладачів, і взагалі вся команда Quality Assurance Group, вкладала в кожного частинку себе, свого досвіду. Наприклад, Маріанна Нечипор задавала емоційність, енергійність, передавала своє бачення, акцентувала на різних нюансах, тонкощах. Іван Нагірний викладав чітко, «розкладав» технічно всі аспекти, які потрібно було запам‘ятати. Степан Плотиця навчив розміщувати резюме і правильно писати листи. Коли ти просто нотуєш під час навчання, не відразу розумієш наскільки дійсно це важливо. А коли вже стикаєшся з цим в роботі, тобто, як коректно подати замовникам якусь не дуже коректну інформацію (щось не працює чи не згідна з їхнім баченням) – це тонкощі, як у художника який створює картину…

Насправді інформації дуже багато, але в ній легко орієнтуватися коли тобі наголошують саме на потрібному. Навіть зараз інколи переглядаю конспекти з курсів у пошуку питань, які виникають в процесі роботи.

Після завершення навчання в Quality Assurance Group випускники підтримують між собою стосунки?

— Так, звісно. Сама атмосфера під час навчання формує дружній колектив. Окрім того, Quality Assurance Group щороку, інколи кілька разів на рік, організовує різні зустрічі, заходи, спільні святкування.

— Ти після закінчення курсів знайшла роботу, яка тобі «лягла на душу», приносить задоволення і дає можливість розвиватися.

А чим займаєшся у позаробочий час?

— Такого «позаробочого» часу обмаль, бо я маю багато інших справ. Зараз останній рік навчання в аспірантурі «Політехніки». Це напружений рік здачі основного проекту захисту дисертації. Тема моєї дисертації: «Захист інформації спеціалізованими прихованими елементами». Скажімо, на українських грошових банкнотах є порядка двадцяти видів захисних елементів. Ми у повсякденному житті не задумуємося над тим скільки часу і зусиль докладають спеціалісти для захисту грошей. У своїй роботі я досліджуватиму тему захисту як друкованих, так і електронних документів захисними елементами.

Також, присвячую себе волонтерству і політичній діяльності.

Ще під час Євромайдану сформувалася група, ми тоді їздили до Києва. Там я познайомилася з багатьма людьми, погляди яких співпадали з моїми на майбутнє, на розвиток держави. У 2015 році ми з однодумцями долучилися до формування нової політичної сили. Так створилася партія «Сила людей». Збирали голоси, розробляли статут і все інше… Зараз це всеукраїнська партія, осередок є і в моєму рідному Бориславі.

Зараз партія розвивається. Минулого року я від партії «Сила людей» приймала участь у виборах до Львівської обласної ради, як кандидат від міста Борислава. Це був для мене нелегкий крок: молода, недосвідчена, перші публічні дебати і зустрічі… П‘ятивідсотковий бар‘єр для проходження в раду я не здолала.

Які емоції в тебе були після того, як вибори закінчилися?

— Хвилювання і трохи згодом – задоволення. Цей крок, іти на вибори, був правильним. З 15 кандидатів я посіла 7 місце. На мою думку, для початкуючого політика це добрий результат. Це свідчення того, що мене підтримували мої земляки. Я отримала досвід роботи в команді, розуміння, що таке відповідальність перед людьми. Насправді, це дуже добрий досвід.

До слова, робота у партії як і в ІТ, дає тим, хто прагне розвиватися багато можливостей. Є гранти, які дають можливість навчання в Європі, є можливість брати участь у різнопланових навчальних конференціях, як за кордоном, так і в Києві, у Львові.

Партійна робота для тебе захоплення, яке ти поєднуєш з роботою GlobalLogic?

— Політика для мене — це бажання реалізувати щось в житті суспільства і держави на краще. Щоб молодь мала можливості знаходити себе і розвиватися саме тут, в Україні. Хоча це не означає, що не варто і навчатися, і працювати в інших країнах.

— Ти працівник успішної компанії, перспективний політик, молодий науковець, а на що в тебе не вистачає часу при такій завантаженості?

— Я так не можу сказати, що в мене на щось не вистачає часу. Разом з друзями ще займаюся волонтерською діяльністю. На вулиці Пасічній у Львові є геріартричний пансіонат, або як кажуть будинок для пристарілих. У травні минулого року, одна з моїх подруг, Анастасія Рибак, запропонувала допомагати людям, які мешкають в пансіонаті. Ми зібралися і поїхали. До цього думала, що я емоційно сильна людина. Моя мама працює у спецшколі-інтернаті для дітей із захворюванням на ДЦП. Тобто, набачилася я важких діток. Але після відвідин пансіонату я була під сильним враженням… Це тепер як крик душі, допомогти цим людям. З того часу щосуботи, відклаються всі справи і ми їдемо до цих стареньких. Їм навіть не так фінансово потрібна допомога, як більше спілкування, послухати їх, поговорити з ними…

Час на відпочинок залишається?

— Може не так багато. Люблю подорожувати і активний відпочинок. Quality Assurance Group збирає нас також на спільні поїздки. Нещодавно групою з Quality Assurance Group ми їздили на Франківщину, були на туристичному маршруті «гори Хом‘як і Синяк». Це були два дні відпочинку з незабутніми враженнями!

— Мер Львова Андрій Садовий активно сприяє розвитку ІТ індустрії в місті, у Львові навіть розпочалося спорудження будинку для ІТ фахівців. Як тобі ці ідеї, чи не маєш бажання жити в «ІТшному будинку»?

— Так, це дуже добрі ідеї. У Винниках, біля Львова, також планується звести такий будинок для ІТ-фахівців. Особисто себе я поки не бачу саме в такому форматі – жити в такому будинку. Насправді, ІТ дає змогу пожити на будь-якому континенті. І, можливо, не варто обмежувати себе містом і навіть країною. Є багато можливостей виїхати на якийсь час за кордон, попрацювати і набратися досвіду в іншій компанії. Багато компаній мають офіси в різних країнах і є можливість за тиждень переїхати в інший офіс і продовжувати працювати на тому самому проекті. Можна щось планувати не прив‘язуючись до однієї компанії чи міста.

Одна моя подруга розказала мені про те, що вона будує план на рік і показала, як вона це робить. Потім в Quality Assurance Group, під час майстер-класу Наталії Карпової, ми вчилися «розписувати» плани на життя на п‘ять років. І мені це дуже запало в душу. Я почала розуміти, що коли ти «прописуєш» свої мрії і цілі яких ти готова досягати — це рухає тебе вперед. Тепер я складаю свої плани і вже знаю, що повинно бути зроблено через рік і чого я хочу досягнути коли мені виповниться 45 років.

Ти вже спланувала, що повинна зробити і досягнути в 45 років?

— Це дійсно так!

— Оксано, ти переконана, що багато чого здобула під час навчання в Quality Assurance Group, і зараз продовжуєш відвідувати різні майстер-класи Quality Assurance Group. Не спадало на думку у майбутньому долучитися до команди Quality Assurance Group і мати свій власний майстер-клас?

— Я маю таку мрію: захистити дисертацію, досягнути певного рівня і ділитися своїм досвідом і вмінням з іншими. Чудово, якщо я матиму змогу реалізувати себе в майбутньому в команді Quality Assurance Group.

Цікаво, якого складу людину ти не уявляєш в ІТ?

— Не можна сказати, які люди підпадають під цю шкалу, які ні. І флегматик, і непосидючий холерик, і математик і економіст – в ІТ для кожного знайдеться саме та ніша, де він зможе виконувати свою роботу. Для цього потрібен правильний керівник і правильний підхід до кожного. А найпершим кроком має стати пошук самого себе в цій сфері. Як я вже казала, допомогти в цьому можуть курси і від кожного залежить який напрямок він обере. Приміром, у США одна з ІТ-компаній має групу працівників – людей з аутизмом. Вони успішно працюють і чітко виконують завдання.

Яке твоє життєве кредо?

— Моє особисте кредо: бути щасливою і допомагати людям бути щасливими. Для кожного щастя, це щось своє – це навіть може бути ранкове горнятко кави на підвіконнику в проміннях світанкового сонця…

Записала журналіст Оксана Жулевич

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.