У сім’ї з’явився Джуніор. Джуніор — не дурень. Не дай Боже каліка, бо з нашого суб’єктивного погляду, «руки не завше, з потрібного місця ростуть». Та не кажіть — не слабак! Просто…у страху ВЕЛИКІ очі, й дуже-дуже хочеться «зробити все правильно», особливо, коли доручають перше реальне завдання 🙂 Додайте до цього інколи кардинальну зміну діяльності або взагалі перший трудовий досвід, переживання стосовно, чи вийде «прижитися» на новому місці — воістину «вибухова суміш» виходить. Бр!!! Уявіть його мурашки?!

Страх Джуніора

Пригадайте, ще у далекому дитинстві, матуся кожного з нас повчала — слабших не ображати, на молодших не споглядати звисока, новеньким допомогти адаптуватися у незнайомому середовищі — запропонувати дружбу!

Ось, Джуніор — це новачок. Усі колись ми були новачками: в тестуванні або в іншій сфері — не важливо. Бувало: опускалися руки від багаторазових помилок, навідувала думка: «Я — невдаха, ні на що не здатен!». Однаково спотикалися, блукали деякий час у пошуках правильного рішення, задавали купу запитань оточуючим і теж далеко не завжди швидко знаходили шлях посеред джунглів.

Джуніор тестувальник

Середньостатистичний Джуніор знає достатньо механізмів «як все робиться», йому потрібно тільки-но зосередитися, аби видобути із себе вчасно необхідні знання та трансформувати їх у практичні уміння тестувальника.

Джуніора — вкрай важливо скерувати у якому напрямку рухатися, чітко вказати із чого? коли? як? починати. Тому виводимо кілька порад у роботі із Джунами, рано чи пізно доведеться разом працювати:

 • Банально, але факт — спочатку поясніть Джуніору різницю між мавпою та людиною. Наголосіть на необхідності перед початком кожної роботи включати мізки і логіку.
 • Нехай працює самостійно над нескладними завданнями.
 • Навчіть по-справжньому людину вивчати продукт. Пізнавати суть його функціювання, які задачі вирішує, коректність реалізації бізнес логіки. Наприклад, якщо почати тестування з перебору символів, то можна упустити критичні помилки, знайшовши при цьому купу дрібних багів, до яких розробники зможуть добратися «коли-небудь потім».
 • Далі навчіть вірно розставляти пріоритети, що є головним у продукті, а що є другорядним. І не просто скажіть, а покажіть, треба буде прямо «тикніть носом»! Бо визначити це абстрактне «головне» Джуніку не завжди легко, оскільки усі Джуніори схильні заглиблюватися у менш важливі речі, не зважаючи на значущі. Унаслідок тести виходять погано структурованими, не покривають важливих функціональностей, при цьому містять багато дрібних перевірок, + важливі перевірки змішані із другорядними у кашу. Кінці-кінців тести вимагають істотного доопрацювання чи узагалі виявляється тестувалося, не зовсім те, що потрібно і виходить робота не зроблена.
 • На нашу думку, на стабільних тривалих проектах з уже добре поставленим процесом новачкам краще дати потихеньку проходити готові тести. У Джуніора тоді сформується правильне уявлення про продукт на основі готового шаблону; сформується добра поведінка перевірки на майбутнє, запам’ятаються різні варіанти тестів. Плюс Джун не буде перевіряти все, що спаде на думку. А складання самих тестів для перевірок краще доручати більш досвідченим фахівцям.
 • Якщо проект тільки-но стартував — доручіть тоді йому складання карти продукту. Так, у новачка з’явиться конкретна мета, він не буде «колупати» перші-ліпші частини проекту, після чого не доведеться розгрібати хаос в багтрекері, по-друге, Джуніор буде вивчати систему проекту в процесі роботи. Карта ж послужить прекрасною основою для складання стратегії тестування й наочним представленням інформації про продукт. Спочатку добре виписати всі розділи продукту, потім — доступні дії, в самому кінці — значення. В результаті завдання не тільки знайде чіткі обриси, а й буде розбите на маленькі шматочки, які простіше буде «проковтнути-протестувати» недосвідченому. Наостанок залишиться вибрати лише контрольні точки для перевірки результату і коригування напрямку.
 • Пояснюйте, яким чином варто самостійно вірно розставляти в тестах пріоритети помилок: високий, середній чи низький. Це дійсно найефективніший прийом, особливо при відсутності вимог. Він дає можливість не тільки виділити основні функціональності, як у попередньому випадку, але й дозволить зрозуміти, що перевіряти в останню чергу.
 • Ще одна важлива деталь у підготовці початківців тестувальників — навчити їх грамотно локалізувати віднайдені помилки та оформлювати якісні багрепорти. Це базовий навик, яким повинен володіти кожен хороший фахівець із тестування. Гріш ціна грамотно складеним тестам, що виявляють критичні проблеми, коли усі дефекти описані «тяп-ляп» і нікому не будуть зрозумілими.
 • Навчіть правильно документувати — у потоці інформації легко заплутатися і багато чого забути, у дрібних компаніях ще присутній нюанс передачі інформації в усному вигляді (або у чатах, при віддаленій формі роботи), тому документація хороший спосіб нічого важливого не розгубити. Будь-які правила роботи, інструкції по налаштуванню оточення, опис того, як розподіляються завдання в команді, хто що зазвичай робить, хто за яку ланку відповідає — допоможуть починаючому фахівцеві розібратися в багатьох деталях. Та й у разі появи питань завжди можна буде дати посилання на документ, де все це детально описано. Те ж саме стосується тестової документації: багрепортів, чек-листів, тест-кейсів, стратегій, тест-планів та звітів. Заздалегідь підготовлені зразки дозволять Джуніору правильно складати документи і не відхилятися від стилю, прийнятого в компанії. Не менш цінними є і глосарії термінів, які використовуються всередині команди. Це позбавить документи від абревіатур і слів, відомих лише частині співробітників (якщо не комусь одному).
 • Навчіть самостійно знаходити відповіді у Google та приймати рішення — не має нічого поганого допомогти Джуніору із складним завданням настановою, але елементарні поняття для нього самого буде краще, нагуглити без сторонньої допомоги.

Доречне згадати правило 15 хвилин. Його суть полягає в тому, аби протягом зазначеного часу спробувати самому знайти відповідь, а потім вже питати інших. Метод відмінний відразу в двох ситуаціях:

 • якщо Джуніор постійно щось запитує, не намагаючись думати, ця техніка підштовхне його до спроб розібратися в проблемі, перш ніж відволікати колег;
 • якщо співробітник настільки сором’язливий, що боїться ставити запитання, правило змусить його «висунутися з нори» й попросити про допомогу.

Отож! Не без Вашої допомоги та підтримки у колективі, джуніор, щонайменше — це майбутній тест-інженер.

Джун QA

Це не йому настільки пощастило працювати з такими чудовими колегами, а для усіх Вас чудова нагода передати йому свої знання. Прямо пропорційно від цеглинок, які разом закладете, поправите в фундаменті знань джуніка — залежатиме отриманий ефект від проекту і наскільки якісно він узагалі далі у майбутньому виконуватиме поставлені завдання.

Джуніору в колективі важливо дати зрозуміти, що він — частина команди, а не зайвий гвинтик, котрий плутається в усіх під ногами. А умілий підхід до спілкування з новачками допоможе пом’якшити багато робочих ситуацій та пришвидшити прогрес починаючого тестувальника. Про те, яким чином краще побудувати взаємодію з початківцями, поговоримо нижче:

 • Правильна тактика — ставитися до помилок Джуніора з розумінням, підбадьорювати його і м’яко підштовхувати порадами у потрібному напрямку. Такий підхід надовго запам’ятається новачкові, він не раз, нехай в думках, подякує своєму наставникові(менторові). Позитив і ввічливі поради працюють не менш якісно, ніж постійні стусани і стреси, і при цьому не зачіпають чужі почуття!
 • На перший погляд, початківцям тестувальникам рано брати участь у якихось важливих обговореннях через брак досвіду. Але з іншого боку, немає нічого поганого, аби покликати Джуніора на важливу нараду, хоча б у якості слухача. Це так само корисно, як виконання завдань на практиці, бо дозволить дізнатися нового, дізнатися яким чином працюють інші, тісніше інтегруватися у проект, краще вивчити його проблеми, а також потреби замовника й команди. Та й позбудеться відчуття, що все життя проекту проходить повз, а проблеми вирішуються в тісному колі менеджерів і провідних фахівців. Можливо, навіть Джуну вдасться помітити те, що постійно не брали до уваги досвідчені співробітники?
 • Довіряйте колезі — зрозуміло, зазвичай є чіткі терміни реалізації продукту та список завдань, які потрібно виконати в ці терміни. А нова людина у команді, а особливо Джуніор, який поки ще не показав себе на практиці, — це завжди ризик. Часті запитання серед колег: «Точно він працює над поставленим завданням?» — недоречні до непристойності! Поясніть це тим хто не розуміє. Дали завдання новачкові — дозвольте йому спокійно розібратися, все вивчити, знайти потрібну інформацію. Не варто смикати людину щогодини питаннями: «Ну як там твоя задача?» — «або о жах!» «Скільки тобі ще потрібно часу?». На старті нікому не вдається виконувати свою роботу так само швидко, як досвідченим фахівцям. Постійні нагадування змусять Джуніка зайвий раз нервувати, переживати, що він нічого не встигає.
 • Достатньо з періодичністю (наприклад, раз в день) запитувати його, чи є які-небудь питання та чи все зрозуміло? Головне — робити це ненав’язливо, не створюючи відчуття тотального контролю. І, як вже говорилося вище, завдання повинне бути розбите на маленькі частини. Так легше навіть бачити, чи виникають у новачка складнощі, на якому саме етапі з’являються проблеми, в який момент варто скорегувати обраний співробітником курс?

Напроти, не варто діяти:

 • Часом досвідчені фахівці геть нетерпимо ставляться до помилок новачків. А хтось навіть сміється над ними. І добре, якщо тільки про себе! «Та ти ж зовсім нічого не знаєш! І чому тебе вчили?!»
 • Однак ще страшніше, що можна зробити — це жорстко розкритикувати співробітника, перед усіма. Дати зрозуміти, наскільки мізерними і незначними є його знання. «Ну стільки раз пояснювати, все розжовано — куди ж ще зрозуміліше ?! Чому все так туго йде?». Або зі сміхом розповідати іншим колегам на перекурі з-під тишка, як «налажав» новобранець. Такий постійний шквал зауважень відбиває мотивацію продовжувати виконання завдання, може надмірно втомити та надовго поселити в людині невпевненість в своїх силах.
 • Деякі досвідчені тестувальники намагаються сильніше завантажити Джунів завданнями, щоб ті менше плуталися під ногами і не відволікали від важливих справ. Це дозволяє їм зосередитися на серйозних питаннях — на зразок планування часу, необхідного для виконання завдань.
 • Не намагайтеся підігнати результати завдання праці Джуніора під свій уявний ідеал у разі, якщо б Ви виконували цю роботу. Іноді в цьому дійсно є необхідність. Зрештою, співробітник вчиться, а освоєння нових навичок краще почати з правильних технік. Але буває і таке: новачок досить успішно справляється зі своєю роботою з самого початку, але не дає спокою думка, що я б особисто зробив це по-іншому. У ці моменти важливо подивитися на все під іншим кутом зору і задати собі питання: «Чи дійсно варто витрачати час, сили, «вилизувати» все до стану ідеалу?». Та й що таке «ідеал»? Якщо робота в цілому виконана добре, то можливо, поточне рішення — дійсно краще! Просто інакше — незвичне. Згадувалося вище, інколи у Джуніора теж варто вчитися, адже володіє свіжим поглядом на речі. Саме тому в таких спірних ситуаціях необхідно абстрагуватися від усталених практик, спробувати об’єктивно поглянути на новий підхід.
 • Часто виникає й інша ситуація, коли новачок все робить погано: тести у нього невдалі, багрепорти оформляє криво, помилки не до кінця локалізовує. Здається, що він взагалі не старається і абсолютно нічому не вчиться. Нема за що хвалити абсолютно! Але й тут слід застосовувати інший кут зору: якщо порівняти перші кроки Джуніора з тим, що вийшло в результаті наполегливих правок, 100% виявиться нехай і маленький, але прогрес!

У світі велике різноманіття усього ми працюємо з людьми, часто абсолютно на нас не схожими теж. Окрім того життєві обставини видозмінюють здавалося би однакові випадки. Через це спілкуйтеся, не замовчуйте про проблеми, покладайтеся на свою інтуіцію, відчуття. Маєте гарних порад? Будемо раді їх вислухати у коментарях 🙂

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.