Термін

Визначення

Kanban

Буквально означає білборд, рекламний щит.

Метод Канбан означає систему візуального управління процесом (для цього використовується дошка з завданнями на різних фазах), яка вказує що виробляти, коли виробляти, і як багато виробляти.

Основний наголос в цьому підході робиться на “доставці клієнту якраз вчасно” та униканні перевантаження членів команди. При цьому підході, процес від опису завдання до доставки результатів її виконання користувачу наочно показується учасникам процесу, і члени команди можуть брати завдання з черги.

Kanban являє собою повну протилежність Скраму. Його відмінність — в способі розподілу завдань: кожен, хто працює в проектній команді, може взяти на себе лише обмежену кількість завдань, при цьому вибір завдань він здійснює самостійно, а не за чиєюсь вказівкою. Такий метод дозволяє значно знизити час, що витрачається на розробку, але скористатися всіма його перевагами зможе далеко не кожна проектна команда.

Kanban Model Image
Малюнок 7. Дошка-схема роботи в Kanban

Фази Канбан:

  • TO DO

Зробити — завдання на проекті максимально роздрібнюються таким чином, щоб одна людина могла взяти одне завдання і у максимально короткий термін її виконати.

  • DOING

Роблю — члени команди вибирають собі завдання, і починаючи над ними працювати переносять у середню частину дошки.

  • DONE

Зроблено — коли завдання виконане, виконавець переносить його у саму праву частину дошки.

4 основних принципи Канбан:

  1. Почніть з того що Ви маєте зараз! Метод Канбан не описує конкретний набір ролей чи кроків процесу. Він стартує з ролями і процесами що є у вас зараз, і стимулює постійні інкрементні та еволюційні зміни в системі. Канбан — це метод управління змінами.
  2. Погодьтесь домагатись інкрементних, еволюційних змін! Організація (чи команда) повинна погодитись що постійні, інкрементні зміни — це спосіб покращити систему, і зробити так щоб ці покращення прижились. Глобальні зміни можуть виглядати більш ефективними, але мають більший ризик провалу, через опір та страх змін в організації. Канбан заохочує постійні невеликі зміни до поточної системи.
  3. Поважайте поточний процес, ролі, відповідальності та посади! Дуже ймовірно, що організація має деякі елементи що працюють задовільно, і їх варто зберегти. Канбан намагається уникнути страхів, домовляючись поважати поточні ролі, відповідальності та посади, з метою отримати ширшу підтримку.
  4. Лідерство на всіх рівнях! Лідерські дії на всіх рівнях, від окремих працівників і аж до старшого менеджменту — схвалюються.

6 ключових практик Канбану:

1. Візуалізуйте

Візуалізація процесів роботи допомагає в правильному розумінні змін, що плануються і допомагає впроваджувати їх згідно з планом.

Типовим способом візуалізувати процес роботи є використання дошки з колонками і картками. Колонки на дошціі позначають різні фази процесу роботи. Таку дошку, або її модифікацію, можна створити в JIRA.

2. Обмежуйте завдання у процесі виконання

Обмеження завдань у процесі виконання – це використання системи ‘перетягування завдань’ по дошці. Система ‘перетягування завдань ‘працює як один з головних стимулів до постійних покращень в системі.

Система ‘перетягування завдань’ може бути реалізована, як система Kanban, CONWIP, DBR чи якийсь інший варіант. Критичним елементом є те, що робота, котра перебуває в стані виконання на кожному кроці

робочого процесу, є обмеженою, і що нова робота ‘перетягується’ в кожен розділ / фазу дошки, коли з’являється місце в колонці.

3. Керуйте потоком

Кожен перехід між станами в потоці моніториться, вимірюється і звітується. Активне управління потоком дозволяє оцінити позитивні та негативні ефекти змін у системі.

4. Зробіть політики явними

Поки механізм чи процес не стане явним, часто важко чи неможливо здійснювати обговорення щодо його вдосконалення. Без явного розуміння, як все працює, будь-які обговорення проблем стають емоційними та суб’єктивними. З явним розумінням можливо перейти до більш раціональних, емпіричних та об’єктивних обговорень проблем.

5. Постійне покращення

Організації що не створили другий рівень зворотнього зв’язку — перегляд операцій, — зазвичай не бачать вдосконалення процесу поза локалізованим рівнем команди.

6. Постійне покращення

Вдосконалюйте процес на проекті співпрацюючи, розвивайтесь експериментально, використовуючи моделі та наукові методи. Kanban пропагує малі поступові, постійні та еволюційні зміни які приживаються. Коли команди мають спільне розуміння теорій про роботу, процес, ризики, вони більш ймовірно будуть здатними виробити спільне розуміння проблем та запропонувати вдосконалення які будуть результатом консенсусу.

Kanban радить використовувати науковий підхід до втілення змін.

Scrum чи Kanban?

Якщо організація дійсно застрягла і потребує докорінних змін і зрушення в бік більш ефективного процесу, більш відповідним буде Scrum. Якщо вже є робочі процеси, які хочеться з часом поліпшити, не перетрушуючи всю систему, Канбан буде більш відповідним інструментом.