Сучасне програмне забезпечення (ПЗ) — складний багатофункціональний об’єкт. Його якість забезпечується щедрим тестуванням на кожному етапі життєвого циклу SDLC.
Розробниками в загальному перевіряється робота коду. QA-спеціалістами — перевіряється все, що можна уявити. І навіть щоразу коли кінцевий користувач взаємодіє з програмою – виявляється він теж її тестує, бо у результаті ймовірно ще можуть повилазити непередбачені доти баги. Хоча у цьому випадку, кінцевий споживач не завжди повідомить про інцидент службі підтримки продукту, якщо не використані інструменти моніторингу.
Як бачите тестування ПЗ — значний кусень роботи, значить його доцільно проводити ефективно: якомога швидше із мінімальними витратами.
Ось, у випадку коли ручна перевірка вимагає значних трудових і часових витрат. Вихід застосовувати — автоматизоване тестування!

Автоматизація тестування WEB-додатків — це практика перевірки програмного забезпечення, що включає проведення таких основних дій та кроків тесту, як запуск, ініціалізація, виконання, аналіз і видача результату, автоматично за допомогою спеціалізованих інструментів.

Тобто, автоматизоване тестування — аналог ручного функціонального тестування, але виконується програмою-роботом, а не людиною.
Фахівці з автоматизованого тестування на сьогоднішній день досить-таки затребувані на світовому та вітчизняному IT ринках. Цілком можуть розраховувати на хороший дохід, рівний заробітній платі програмістів, якими по-суті, вони і являються.

Ключові переваги автоматизованого тестування:

1. Підвищення якості тестування, оскільки при використанні засобів автоматизації «людський фактор» мінімально впливає на якість тестування.

2. Можливість виконання таких видів тестування, які або не можливо виконати вручну, або вимагають значних ресурсів (додаткове обладнання, персонал).

3. Прискорення процесу тестування без втрати якості. Окрім того засоби автоматизованого тестування — скрипти, не заборонено неодноразово перезапускати, на проекті чи використовувати на схожому проекті, якщо скрипт не потребує подальших доробок. В протилежному випадку скрипт потрібно буде скоригувати.

4. Практично усі види тестів: юніт-тестування, інтеграційне тестування, регресійне тестування, тестування продуктивності, стрес-тестування, performance testing — можуть відбуватися за розкладом без втручання людини, не рідко у ночі.

5. В ході тестування звіти про результати роботи програмних додатків розсилаються і зберігаються теж автоматично.

Не повірите, але з іншої сторони процес автоматизації тестування — це інтелектуальна творчість хоча й ІТ-фахівців високої кваліфікації. І для досягнення поставлених цілей та сподівань, які покладаються на автоматизоване тестування, його теж необхідно вести планомірно. На кожному етапі автоматизатору слід вибирати правильну стратегію випробувань при перевірці якості досліджуваного об’єкта.

Здебільшого засоби автоматизації тестування актуально застосувати в наступних випадках:

 • для рутинних операцій — людині вони не цікаві, у людини настає втома, розсіяність. Наприклад, форми, в яких міститься велика кількість полів для набору даних (перебір даних). Автоматизований тестовий процес дозволяє автоматично виконувати безпомилкове заповнення полів, а також після збереження внесених даних здійснювати їх перевірку. Заповнюючи некоректними даними форму, одночасно проводиться перевірка різної валідації;
 • коли необхідне повторне використання тестів при коригуванні ПЗ;
 • довгих сценаріях (від кінця до кінця);
 • з бекендом, що є найбільш важкодоступним;
 • при роботі із базами даних, логуванням файлів, даними бази де присутній високий потенційний ризик припуститися помилки, і ці помилки вкрай небажані;
 • тестування даних, для яких необхідні точні математичні розрахунки;
 • добра практика автоматизовувати пошук даних у додатку, бо так гарантовано забезпечується швидке знаходження помилок.

Навпаки не варто застосовувати автоматизоване тестування:

 • для перевірки нової функціональності програми — очевидно, ми не знаємо ще її поведінки;
 • у випадках, де обов’язково необхідна участь людини — автоматизоване тестування — відмінний інструмент для перевірки коду, але для комп’ютера і його коду залишаються незбагненними, «просте людське співчуття», наприклад, тестування користувацького інтерфейсу чи «почуття прекрасного» у поєднані кольорів верстки (всі чергові розробки нейронних мереж це підтверджують);
 • на малесенькому проекті вкладення коштів в автоматизацію 100% буде невиправданою розкішшю. Ручне тестування у цьому випадку організувати легше і швидше. Теж саме на великому проекті, якщо проект «з’їдає» занадто ресурсів, то це вірна ознака того, що щось не те відбувається з автоматизацією на проекті;
 • якщо проект має часті релізи, теж цілком можлива ситуація, що здійснити ручне тестування можна швидше, ніж написати тести. Автоматизоване тестування вимагає фахівців, які у ньому тямлять, часу щоб вони вникнули у суть проекту, плюс саме написання скрипту вимагагає часу.

Отже, цілком ймовірно, що у розробці проекту на якому Ви зараз працюєте автоматизоване тестування уже застосовується. Якщо ж ні, то це привід задуматися, чи підходить йому автоматизація процесів тестування? Однозначно, володіти професією автоматизатора тестування програмного забезпечення необхідно, не лишень з фінансової точки зору, але й для підвищення професійного рівня як QA тестувальника.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.