Баннер до статті по вивченню Git

Що таке Gіt? Gіt — це система керування та контролю версіями. Якщо зрозуміліше — інструмент зберігання коду та історії змін даного коду.

Припустімо, одного разу Ви втратили важливі дані, відповідно значна частина роботи — пропала! На другий раз завбачливо робите копії. А що робити, якщо копій назбиралося вже ДУЖЕ багато? Кілька десятків іменованих файлів з датами? А якщо деякі зміни в цих копіях потрібно відкинути, а деякі залишити? Та ще й проект складається не з одного файлу… вручну відслідковувати, перебирати, аби нічого не пошкодити одним словом СКЛАДНО, тому й придумали репозиторії (ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ цей термін).

Окрім Гіт -у, існують і ін. репозиторії. На сьогодні Gіt найпопулярніший, бо безкоштовний, високопродуктивний і гнучкий — open source проект. Створений самим Лінусом Торвальдсом, творцем Linux.

Розпочнемо вивчення Gіt із кількох історичних фактів, щоби розуміли «звідки ноги ростуть у Gіt -а», і завдяки ним точніше вловите суть й природу гіта. Текст, можна сказати прямо цитуємо із Book.

Сторінка туторіалу з Git

Також у розділі 1.1 Вступ про систему контролю версій можна ознайомитися з передумовами, чому програмісти дійшли думки створювати децентралізовані системи контролю версіями.

Головні завдання репозиторію коду Git:

  1. Полегшувати усім життя;
  2. Зберігати код і фіксувати історію змін до коду — це вже ми згадували, але ЗАУВАЖИМО: Gіt зберігає інформацію не як список файлів та файлових редагувань, а більше як потік знімків, зліпків. Тобто , кожен раз, коли робиться комміт, Git запам’ятовує як виглядають всі файли в той момент і зберігає посилання на цей знімок. Для ефективності, якщо файли не змінилися, Git не зберігає файли знову, просто робить посилання на попередній ідентичний файл, котрий вже зберігається.
  3. Дозволяє у будь-який момент побачити хто саме зробив зміни, коли зробив зміни, хто зіпсував картину?
  4. Дозволяє вести статистику змін до коду;
  5. Дозволяє відкотити до будь-якої версії коду у будь-який момент;
  6. З легкістю об’єднувати зміни різних версій, станів та версії різних розробників;
  7. …попередній пункт приводить нас до наступного пункту: розробляти проект командою розробників, які одночасно можуть працюючи над одними і тими ж модулями і навіть стрічками коду;
  8. готувати кінцево код до релізів на продакшин системи та публікувати для зовншінього світу;

Отже, у сучасному IT світі без репозиторію коду нікуди. І в більшості випадків по одному із репозиторіїв повинні володіти окрім програмістів, інші члени команди, верстальники, QA -ї тощо, які працюють та мають доступ до коду, тестів та технічної документації проекту.

Розпочати працювати з Git початківцям у програмуванні, тим паче у тестуваннні, оскільки люд частіше без underground -у і здебільшого гуманітарії — може бути дещо важко. Але якщо систему логічно і вірно зрозуміти — то виявляється Git доволі проста штука.

Моя ціль, пояснити Вам Gіt по простому, коротко. У першій ЧАСТИНІ прагну не перевантажувати інформацією, аби Ви сильно не думали, голова не пухла, як ото мені на початках. А у ДРУГІЙ ЧАСТИНІ усього більше і практичного. По бажанню пропонуємо ознайомитися із методичною шпаргалкою.

Далі => Що таке GіtHub? І чи працює Gіt сам по собі без GіtHub -у? — Звісно, що працює, але локально на конкретній робочій машині. GitHub — це сервіс на основі Git. І всього лишень GitHub — один з безлічі ресурсів, де встановлений Git. GitHub — це своєрідна соціальна мережа для розробників, що дозволяє їм переглядати код один одного, залишати коментарі, копіювати (FORK), а також допомагати в розробці. Теж ДУЖЕ популярний інструмент і переважно вивчати Gіt розпочинають разом із GіtHub. Пропонуємо ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ на GitHub хутчіше, якщо досі цього не зробили.

Найвідоміший аналог Gіt BitBucket. BitBucket окрім Gіt підтримує систему контролю версій Mercurial. У Bitbucket значно менша база підписників. Bitbucket більше орієнтований на невеликі закриті команди розробників. Гасло сервісу «Bitbucket це Git-рішення для професійних команд». У зв’язку із цим є деякі переваги по розміщенню непублічних репозиторіїв з обмеженням на кількість людей у команді і приваблива цінова політика на платні пакети.

Українська гордість аналог GitLab все також зручно, все також як на GitHub, тільки репозитарії можуть бути приватними для безкоштовних підписників, в той же час GitLab орієнтований на бізнес. Легко управляти доступом для розробників. І суттєва перевага можливість розгортати систему на сторонніх серверах.

Related posts

4 коментарі

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.