До Вашої уваги інтерв’ю з Олею Пашко, професійним тренером та коучем із розвитку м’яких навичок у проектному менеджменті.
Оля Пашко: сертифікований андрагог (вчитель дорослих)тренер (Федеральна Академія Управління Австрії, семінар освіти дорослих Швейцарії)
коуч ANSE (Асоціація національних супервізійних організацій Європи)
співпрацювала у проектах розвитку USІAD (USA), DFID (GB), SIDA (SE), CIDA (CDN), NAFE (NL), GIZ (DFR), Шведський інститут менеджменту при Стокгольмській школі економіки
стажувалася у Michigan Ross Schoоl of Business (USA), Kellogg Business School (USA), Carlson School of Management University of Minnesota (USA), Крайова школа адміністрації публічної (PL), North London University (GB)
20 років працює у сфері навчання дорослих із розвитку «м’яких» навичок в Україні, Білорусії, Молдові
7 років управлінського досвіду
5 років досвіду системним програмістом
Автор посібника «Навчання дорослих: виклики, специфіка, інтерактивні методи»
Що таке м’які навички?
Ми як homo sapiens можемо розвиватися у трьох основних компетентнісних напрямках :
- вузько фахові компетенції – або «Хард»-навички – це те, чому нас вчать у ВУЗах, наприклад програмування, англійська мова, математика, економіка, філологія, медицина і т. д – спеціалізовані знання і вміння які вимагаються у певних професіях;
- особистісні компетенції – це те, як ми приймаємо рішення, як ми організовуємо свою діяльність, як ми будуємо логіку своєї діяльності, як ми поводимось з часом, критичне мислення;
- і третій – це так звані соціальні компетенції . Туди входить вміння комунікувати, вміння поводитись з конфліктами, вміння та здатність працювати у групах/командах, також знання людської природи і поводження з людьми.
Якщо та частина що стосується «хард» компетенцій покривається освітніми програмами різних рівнів (якість програм виносимо за дужки (С)О.Пашко), то вміння і навички які належать до особистісних і соціальних компетенцій або софт скілс (soft skills) не представлені у базових навчальних програмах ні у шкільній ні у вищій освітніх програмах. Лише зараз шкільна реформа намагається врахувати цей напрямок. Доводиться вирулювати самим з більшим або меншим успіхом
Останнім часом софт скілс покриваються через тренінги і корпоративні навчання.
Яка користь від розвитку м’яких навичок, кому вони потрібні та чи потрібні в принципі?
Розвинені м’які навички потрібні у кожній професії, де обов’язки передбачають розв’язання комплексних проблем у співпраці та колаборації з іншими людьми.
Результативно спілкуватися, вирішувати розбіжності інтересів, координувати свою роботу з колегами чи з замовниками – є вагомою часткою робочих завдань багатьох професій.
Якщо взяти ті галузі в яких працюють проектним підходом, то є статистика, що в основному проекти провалюються або частково не досягають успіху через слабку складову софт компетенцій. Також є гарвардське дослідження, яке говорить, що професійне ствердження на 85% залежить від м’яких навичок (soft skills) і тільки на 15% від вузько фахових компетенцій (hard skills), особливо у менеджерській та проектній діяльності.
Що входить у софт скілс?
Є різні переліки цих навичок і вони на 90% ідентичні. Можна навести, наприклад, ТОП -10 навичок критичних для тих хто отримав нову роботу в компанії. (Research: Soft Skills that Differentiate the Best Candidates, M. Roberts, 2016):
Або, наприклад, перелік найбільш затребуваних зараз навичок за версією Давоського економічного форуму 2017:
Як розвивати м’які навички?
М’які навички (soft skills) – це навички, які так чи інакше стосуються розв’язання проблем та взаємодії між людьми. Це означає, що найкращий спосіб їх розвивати чи вдосконалювати у групах людей (як тренінгові групи, навчальні групи, коучінгові програми) з відповідними програмами. Стати активними учасниками такого навчання, де помилки у вправлянні цих навичок є безпечнішими (ніж у професійній діяльності: наприклад провал в переговорах, недотримання термінів виконання, конфлікт з колегами), а потім впевненіше застосовувати апробовані вміння у реальних ситуаціях.
Ось у такому дружньому колі проходили навчання soft skills із студентами курсу Тестування Програмного Забезпечення Quality Assurance Group
Hа скільки важливим є розвиток м’яких навичок для спеціалістів ІТ галузі?
Оскільки продукти ІТ галузі все більше персоналізуються то спеціалістам потрібно якомога краще розуміти запити та вимоги клієнта для цих продуктів, а також взаємодіяти в проектах. Тому, тут критично важливі навички, які стосуються збору та погодження інформації для відтворення у програмних продуктах, що визначає успішність ІТ проектів в цілому.(статистика наводилась вище) Наприклад затребуваною є навчальна програма для ІТ – «Методи збору та витягування інформації для BA,QA, на основі BABOOK2.0»
І взагалі, ІТ галузь працює проектним способом. А проектний підхід передбачає високу самооганізованість та тісну взаємодію між учасниками проекту.