Olga Pashko

До Вашої уваги інтерв’ю з Олею Пашко, професійним тренером та коучем із розвитку м’яких навичок у проектному менеджменті.

Olga Pashko

Оля Пашко: сертифікований андрагог (вчитель дорослих)тренер (Федеральна Академія Управління Австрії, семінар освіти дорослих Швейцарії)

 

коуч ANSE (Асоціація національних супервізійних організацій Європи)

співпрацювала у проектах розвитку USІAD (USA), DFID (GB), SIDA (SE), CIDA (CDN), NAFE (NL), GIZ (DFR), Шведський інститут менеджменту при Стокгольмській школі економіки

стажувалася у Michigan Ross Schoоl of Business (USA), Kellogg Business School (USA), Carlson School of Management University of Minnesota (USA), Крайова школа адміністрації публічної (PL), North London University (GB)

20 років працює у сфері навчання дорослих із розвитку «м’яких» навичок в Україні, Білорусії, Молдові

7 років управлінського досвіду

5 років досвіду системним програмістом

Автор посібника «Навчання дорослих: виклики, специфіка, інтерактивні методи»

Що таке м’які навички?

Ми як homo sapiens можемо розвиватися у трьох основних компетентнісних напрямках :

  • вузько фахові компетенції – або «Хард»-навички – це те, чому нас вчать у ВУЗах, наприклад програмування, англійська мова, математика, економіка, філологія, медицина і т. д – спеціалізовані знання і вміння які вимагаються у певних професіях;
  • особистісні компетенції – це те, як ми приймаємо рішення, як ми організовуємо свою діяльність, як ми будуємо логіку своєї діяльності, як ми поводимось з часом, критичне мислення;
  • і третій – це так звані соціальні компетенції . Туди входить вміння комунікувати, вміння поводитись з конфліктами, вміння та здатність працювати у групах/командах, також знання людської природи і поводження з людьми.

Якщо та частина що стосується «хард» компетенцій покривається освітніми програмами різних рівнів (якість програм виносимо за дужки (С)О.Пашко), то вміння і навички які належать до особистісних і соціальних компетенцій або софт скілс (soft skills) не представлені у базових навчальних програмах ні у шкільній ні у вищій освітніх програмах. Лише зараз шкільна реформа намагається врахувати цей напрямок. Доводиться вирулювати самим з більшим або меншим успіхом

Останнім часом софт скілс покриваються через тренінги і корпоративні навчання.

Яка користь від розвитку м’яких навичок, кому вони потрібні та чи потрібні в принципі?

Розвинені м’які навички потрібні у кожній професії, де обов’язки передбачають розв’язання комплексних проблем у співпраці та колаборації з іншими людьми.

Результативно спілкуватися, вирішувати розбіжності інтересів, координувати свою роботу з колегами чи з замовниками – є вагомою часткою робочих завдань багатьох професій.

Якщо взяти ті галузі в яких працюють проектним підходом, то є статистика, що в основному проекти провалюються або частково не досягають успіху через слабку складову софт компетенцій. Також є гарвардське дослідження, яке говорить, що професійне ствердження на 85% залежить від м’яких навичок (soft skills) і тільки на 15% від вузько фахових компетенцій (hard skills), особливо у менеджерській та проектній діяльності.

Що входить у софт скілс?

Є різні переліки цих навичок і вони на 90% ідентичні. Можна навести, наприклад, ТОП -10 навичок критичних для тих хто отримав нову роботу в компанії. (Research: Soft Skills that Differentiate the Best Candidates, M. Roberts, 2016):

Або, наприклад, перелік найбільш затребуваних зараз навичок за версією Давоського економічного форуму 2017:

Top 10 Soft Skills

Як розвивати м’які навички?

М’які навички (soft skills) – це навички, які так чи інакше стосуються розв’язання проблем та взаємодії між людьми. Це означає, що найкращий спосіб їх розвивати чи вдосконалювати у групах людей (як тренінгові групи, навчальні групи, коучінгові програми) з відповідними програмами. Стати активними учасниками такого навчання, де помилки у вправлянні цих навичок є безпечнішими (ніж у професійній діяльності: наприклад провал в переговорах, недотримання термінів виконання, конфлікт з колегами), а потім впевненіше застосовувати апробовані вміння у реальних ситуаціях.

Ось у такому дружньому колі проходили навчання soft skills із студентами курсу Тестування Програмного Забезпечення Quality Assurance Group

Фото студентів курсу Тестування ПЗ Quality Assurance Group Фото студентів курсу Тестування ПЗ Quality Assurance Group

Фото студентів курсу Тестування ПЗ Quality Assurance Group Фото студентів курсу Тестування ПЗ Quality Assurance Group

Hа скільки важливим є розвиток м’яких навичок для спеціалістів ІТ галузі?

Оскільки продукти ІТ галузі все більше персоналізуються то спеціалістам потрібно якомога краще розуміти запити та вимоги клієнта для цих продуктів, а також взаємодіяти в проектах. Тому, тут критично важливі навички, які стосуються збору та погодження інформації для відтворення у програмних продуктах, що визначає успішність ІТ проектів в цілому.(статистика наводилась вище) Наприклад затребуваною є навчальна програма для ІТ – «Методи збору та витягування інформації для BA,QA, на основі BABOOK2.0»

І взагалі, ІТ галузь працює проектним способом. А проектний підхід передбачає високу самооганізованість та тісну взаємодію між учасниками проекту.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.