Каверзні запитання на співбесіді

До запитань на співбесіді з роботодавцем про освіту, кар’єрні цілі, професійні досягнення, причини звільнення з попереднього місця роботи, бажану заробітну плату —  ми морально готові, для нашого сприйняття дані запитання є доволі стандартними.

А ось особисті запитання нерідко застають нас зненацька. У свідомості вмиттю включається сирена. Атака, психологічна атака!!! Що робити? Як відповідати? Де мої речі? Як звідси утікти?

Творча перерва, до теми 🙂

Питання HR
Шедевр Вінсента Ван Гога — Крик

Продовжуємо ➡ Когось особисті питання на співбесіді змушують почуватися вкрай некомфортно і безпорадно…

Багатьох кандидатів особисті запитання на співбесідах з роботодавцями несамовито дратують! Розбурхують вир емоцій, приводять у лють, що з цими почуттями одразу буває важко впоратися.

Хто дав право їм запитувати?

На…на…м-м-мою думку… такі HR геть не мають такту!

Однаково всі ми починаємо закриватися, неначе у шкарлупку горішка, вважаючи такого роду питання недоречними і такими, які заганяють нас у глухий кут.

Зустрічні питання у відповідь: 

Яке вам до цього діло?

Навіщо Вам це знати?

незручні питання на співбесіді

…або поведінка: ВстатиОбернутисяВийти — безсумнівно не підуть на користь кар’єрі, вірно?

Отже, для успішного працевлаштування радимо по можливості не нехтувати відповідями на особисті питання, включно. Постарайтеся знайти можливість чесно, спокійно, зважено відповідати, а якщо питання видаються Вам вже TOO MUCH — ввічливо і дипломатично спробуйте повернути бесіду в інше русло 🙂 Якщо Вам вдасться — досвідчений HR отаке вміння помітить та оцінить 100%

Узагалі IT вважається інтелігентним колом, і надто особисті запитання на співбесідах тут задають вкрай рідко, принаймні не настільки як у інших галузях. Проте потрібно бути готовим до всього, бо хто максимально підготований, значить озброєний!

Чому рекрутери запитують про особисте?

Не має однозначної відповіді на поставлене питання…

Дуже часто співбесіди у невеликих компаніях проводяться звичайними працівниками на чолі з власником цього стартапу. Ага-а-а-а!!! А не спеціалізованими фахівцями у цій галузі (професійними менеджерами з персоналу / Talent manager / Talent researcher / рекрутерами / HR / ейчарами  тощо). Для їх подальшого розвитку вкрай важливо зробити правильний вибір, і вони йдуть на все!

Коли велика IT компанія шукає працівників, то теж штатний HR зобов’язаний обрати найбільш підходящих кандидатів: хто виявить достатню компетентність, на відмінно буде поратися з  роботою, затримається якомога довше у компанії. Водночас, на корпоративному рівні, додатково мусять дбати про інші цілі, наприклад, про збереження гендерного балансу, слідуванням цінностям компанії, побудову командного духу т.п.

З цієї точки зору в переважній більшості випадків HR -ами керує не проста цікавість, а цілком конкретна мета — скласти більш-менш точний психологічний портрет кандидата на посаду. І як не дивно, питання не пов’язані з професійними якостями здобувача, котрі, здавалося б, не мають жодного відношення до співбесіди на конкретну позицію — excellent tool.

Особистісні запитання допомагають значно краще пізнати людину, її інтереси, мотивацію. Бо можуть розповісти про кандидата на вакансію значно більше, аніж він сам розповідає про себе в резюме. 

Особистісні запитання допомагають зрозуміти: наскільки близько людина може підпустити до себе? Як багато готова розказувати стороннім щось? 

Також особисті запитання на співбесіді — це спосіб перевірити реакцію і стресостійкість. Чи зможе  кандидат вийти з ситуації? Мудрі роботодавці позитивно ставляться, коли хтось «кидає виклик» і чемно цікавиться доцільністю такого роду питань? Зважають на гідність  кандидата й визнають право “Не відповідати”.

Перераховані причини, на нашу думку є головні, чому HR -ри порушують невидиму лінію етичних норм і виявляють інтерес до приватного життя претендента на посаду.

Які особисті запитання на співбесіді можна вважати занадто особистими?

Існує кілька видів питань не в тему, які часом звучать на співбесідах:

  1. Раптові несподівані питання — це питання в яких немає нічого протизаконного, але вони якраз найбільше дратують кандидатів. Якщо Вас колись питали, на яку тварину схожі, з яким предметом Ви себе асоціюєте, з яким фруктом асоціюєте компанію — значить, Вам такі питання знайомі.
  2. Поведінкові оціночні питання — де потрібно аргументувати свою думку, описати бачення, ставлення до чогось.
  3. Обурливі питання — це якраз і є найбільш особисті, приватні питання, кажуть ще «каверзні запитання». В Україні якось більш-менш однорідне суспільство, але раптом? Щоб, когось не зачепило? Приклади найбільш Хард Кордних запитань: дізнаватися про віросповідання, політичні,  расистські погляди, сексуальну орієнтацію подібне. Сюди відносяться «незручні» жіночі питання, згідно статистики від яких найчастіше у нашій країні страждають молоді жінки:
  • Чи плануєте Ви дитину?
  • Чому Ви досі не заміжня / не одружені?
  • Як заробляє Ваш молодий чоловік?

Чоловічі питання такого роду…хіба:

  • Що дружина думає про Ваші кар’єрні амбіції?
  • Як дружина ставитиметься до тривалих відряджень, OVER Time на роботі?
  • Чи можете Ви керувати командою з чоловіків різного віку / впливати на жінок?

Чоловічі питання ось якраз про те що ми говорили трохи вище, спрямовані не так дізнатися інформацію про сімейні обставини, як скласти психологічний портрет справжнього мужчини. 

Тренуємося відповідати:

Зразки тільки для орієнтиру і натхнення !!! Більше питань ще є у статтях за посиланнями:

Незручні питання на співбесіді

Питання #1 У Вас є діти? Плануєте?

Безлічі молодих жінок доводилося чути на інтерв’ю це питання. Безумовно, питання дуже сокровенне, і нерідко жінки губляться при відповіді на нього. Адже народження малюка не завжди точно сплануєш: все залежить не тільки від бажання, фінансів, але й стану здоров’я.

Розпитування рекрутера про такий план на життя цілком зрозуміле: далеко не всі роботодавці готові вкладати ресурси в адаптацію співробітниці, яка незабаром планує піти в декретну відпустку. А зважаючи, як динамічно змінюється IT-ринок — оцінюють претендентка завершить проект? При поверненні з декретної відпустки буде в змозі надолужити колег?

Як відповісти на це питання — прямо або ухильно, вирішувати суто Вам.

Якщо дітей немає, просто скажіть, що ще не задумувалися про це. Ваша задача — показати роботодавцеві, що сімейні обставини жодним чином не зможуть повпливати на Вашу роботу і мотивацію досягнення намічених цілей у житті.

Прямо в роботі не відмовлять, якщо жінка хоче стати мамою або вже вагітна. Однак дуже ймовірно, справжня причина відмови в цьому випадку не буде озвучена.

Якщо у Вас є діти, кажіть: вони уже самостійні, відвідують школу, садочок. В форс-мажорних ситуаціях є кому за ними пригледіти.

#2 Наскільки часто Ваші діти хворіють?

Як часто хворіє Ваша дитина? — ще одне особисте питання, котре вкрай часто задають жінкам на співбесіді. При цьому ейчару неважливо, якою температурою супроводжується у малюка застуда — його більше турбує частота і тривалість Ваших лікарняних. Краще відповісти відверто, адже це має велике значення і для Вас: менеджер по персоналу просить Вас розставити пріоритети. Якщо кар’єра для Вас на даний момент не менш важлива, ніж виховання діток, сміливо відповідайте, що за ним є кому доглянути, як у попередньому запитанні. “Дитина хворіє не частіше, ніж інші діти, але з ним готова побути бабуся (няня, чоловік і т. д.)” —  відповідь цілком задовольнить представника роботодавця.

#3 Ви одружені?

Чи зустрічаєтеся Ви з ким-небудь? Ви плануєте створити сім’ю? — про це запитують рідше. HR вважається, одружена людина не така мобільна, менше схильна до несподіваних вчинків. Як от зірватися з місця в один прекрасний день та поїхати світ за очі! Хоча з цим можна посперечатися з можливостями працювати віддалено фріласером у сучасному світі. Деякі роботодавці все ж вважають за краще за рівних умов брати в штат одружених чоловіків як більш надійних. Відповідати на це питання, звичайно, краще чесно, тим більше такого роду інформацію легко перевірити у соцмережах.

Чому Ви досі не заміжні?, Через що Ви розлучилися?, Чому не плануєте сімейного життя? — такі питання, не дивлячись на їх очевидну безтактність, теж іноді звучать у ході інтерв’ю. На них як болить спокійно і доброзичливо кажете, що обговорювати їх зараз не готові.

#4 Як Ви плануєте поєднувати роботу та сімейне життя?

У цій відповіді найкраще аргументувати, розказати, як Ви справлялися з дилемою на попередній роботі. Вами були задоволені, бо Ви не брали лікарняних по догляду за дитиною, а також як потрібно було, разом з усіма залишатися на роботі понаднормово.

#5 Чи готові Ви працювати понаднормово?

Приймати, не приймати такі умови праці — вибір за Вами. Та краще відповісти на це питання ствердно, коли ДУЖЕ хочете цієї роботи.

#6 Ви живете з батьками чи окремо?

Ви живете з батьками чи окремо? — здавалося б, яке відношення квартирне питання має до майбутньої роботи на посаді програміста або тестувальника? Проте ІТ галузь молода, в ній працюють інколи ДУЖЕ молоденькі кадри. І розгорнута відповідь на це питання може розповісти про такі особистісні характеристики претендента, як зрілість, самостійність, відповідальність по відношенню до обов’язків й колег. У деякій мірі… залежності від потреб, відзеркалить амбіційність. Наприклад, стандартна ціль до 23 -х років купити новеньке авто, власну квартиру у близькому майбутньому — означатиме що Ви старатиметесь заради них у роботі.

Навпаки, скажімо якщо кандидат у віці розповідає про високі заробітки на колишньому місці роботи, але при цьому живе в однокімнатній квартирі разом з батьками, великою родиною — то рекрутер може засумніватися в його щирості, а значить, і в рівні професіоналізму. Або зробить собі помітку: проблематика з само-менеджментом, ефективністю використання ресурсу, розстановкою пріоритетів… схоже.

#7 У Вас власна квартира чи винаймаєте?

У Вас своя квартира або знімаєте? — ще одне вельми ходове питання на співбесіді для молоді. На перший погляд, яке діло ейчару до нерухомості претендента на посаду? Швидше за все, таким чином менеджер по персоналу намагається розібратися в структурі витрат і розрахувати приблизно наскільки довго в періоді часу працівник затримається у його компанії. Одна справа, якщо у кандидата є власне житло, інша якщо змушений щомісяця відкладати немаленьку суму на орендовану квартиру, і третє якщо він платить іпотечний кредит. Крім того, відповідь на це питання допоможе доповнити психологічний портрет цінною інформацією — чи готовий респондент брати на себе серйозну відповідальність?

#8 В якому віці Ви отримали свою першу оплачувану роботу?

Це питання відзеркалює ставлення до роботи. Надає можливість оцінити настільки людина працелюбна. Якщо Ви працювали на неповний робочий день доки навчалися, навіть не по спеціальності, працювали на фрілансі — то це Вам лише в плюс! Багатьом подобаються люди, які не висять на чиїсь шиї, не просять грошей ні в кого. Досягають успіху, творячи його самотужки.

#9 Які Ваші нинішні доходи?

При відповіді рівняйтеся на суму, яка обумовлюється при прийомі на роботу на вакансію на котру відповіли.

#10 Чому Ви так довго шукаєте роботу?

Це неприємне питання, й звучить дещо образливо. Одразу виникають думки, що співрозмовник підозрює у браці мотивації, знань або досвіду, нікудишніх софт скілах та інших гріхах. Навіщо таке запитують? Рекрутери по роду своєї професії схильні до скептицизму. Схильні бачити провину там, де її немає, до тих пір, доки не переконаються в зворотному.

У чому підступ у цьому питанні на співбесіді? Саме формулювання питання призначене для того, щоб випробувати людину на міцність. Якщо HR Вам його озвучив, значить хоче дізнатися наскільки Ви активні. Переконатися в тому, що Ви цілеспрямовані, наполегливі і завзяті у пошуку роботи.

Відповідайте спокійним тоном, поясніть що Ви не можете просто так прийняти будь-яку пропозицію, спершу повинні переконатися, в тому що робота підходить на всі 100%. Другий варіант відповіді, скажіть, що у Вас був період коли активно роботи не шукали, тому й перерва виникла, а у вільний час поліпшували свої професійні навички за допомогою курсів підвищення кваліфікації т.п. Зараз шукаєте вищої і більш високооплачуваної посади.

Проявляйте обачність. Не варто нарікати на високий рівень конкуренції, специфіку ринку праці ІТ галузі.

#11 Що скажете про клієнтів на Ваших минулих проектах?

Дане питання актуальне для працівників чиї посади передбачають доступ до бази даних клієнтів попереднього роботодавця або спілкування з кастомерами. Рекрутер перевіряє таким чином порядність: чи будете Ви тримати в секреті конфіденційну інформацію після того, як поміняєте роботу?

Тому жодної інформації, ні в якому разі не варто розповідати. У відповіді так і повідомте — конфіденційна інформація.

#12 Розкажіть про Вашу найбільшу мрію?

Тут потенційний роботодавець хоче з’ясувати, чи дійсно позиція, яку він Вам пропонує відповідає Вашим цілям. Звичайно, якщо Ви оголосите, що мрієте стати відомою цирковою зіркою, це викличе посмішку в інтерв’юера.

Спробуйте структуровано описати свої цілі і амбіції. Наприклад кінцева ціль працювати QA тестувальником у культових компаніях: Google, Amazon, Facebook — підкреслять цінність даної обраної компанії для Вас на шляху до поступової реалізації задуманого.

З іншого боку якщо Ви й далі щиро описуватимете фантастичну, нематеріальну мрію, то це також може свідчити, що Ви «кадр» який спроможний йти за ідеєю й  працювати не тільки заради грошей. Повірте в загальній масі, людей спроможних з іскрою працювати на ідею максимально відсотків 20%

#13 Ким Ви хотіли бути у дитинстві, коли Виростете?

Зазвичай це питання ставлять вчителі та батьки і адресується воно переважно підліткам, тобто більш-менш свідомим дітям. Це теж перевірка наскільки позиція відповідає Вашим цілям у житті?

Хороша відповідь повинна бути схожа на покрокову розповідь чого Ви хотіли навчитися і які спроби робили щоб збувся план? Що пішло не так? Важливі причини чому передумали? Логічне завершення. Занадто коротка банальна відповідь на це питання — одразу вважається невдалою.

#14 Що Ви робите на перервах у роботі?

У такий спосіб HR намагаються виявити претендентів, які здатні влитися в колектив і культуру компанії.

#15 Опишіть себе кількома словами?

Суть питання пройти експромтом психологічний тест. Швидше за все, так HR менеджер намагається визначити тип Вашої особистості і ступінь впевненості в собі.

У чому підступ? Це питання становить небезпеку на ранніх етапах співбесіди, коли Ви не уявляєте, кого саме шукає потенційний роботодавець. Окрім того люди багатогранні, тому їм складно описати себе в кількох словах.

Як відповідати? Більшість роботодавців шукають чесних, надійних і цілеспрямованих людей, які вміють працювати в команді й не піддаються тиску. Тому придумуйте пов’язані з перерахованими характеристиками епітети, порівняння і асоціації.

#16 Кого Ви вважаєте розумнішим за Вас?

Питання на перевірку незалежності думки у людини, наскільки у людини присутня здатність провокувати появу власних рішень.

Інколи під цим питанням HR бажає дізнатися хто Ваш кумир і на чиї успіхи Ви орієнтуватиметеся. Наприклад, Стів Джобс, Лінус Торвальдс інші. Якщо хтось буде із людей Вашого оточення, можуть уточнити чи плануєте перевершити досягнення цієї людини.

#17 Якою твариною Ви б хотіли бути?

Так, на співбесіді можуть зустрічатися і досить дивні питання. Вони теж носять психологічний характер. Тут немає правильної і неправильної відповіді. Рекрутер оцінює Вашу креативність і здатність швидко мислити. Нічого страшного, якщо Ви витратите декілька секунд на роздуми.

Але не потрібно відповідати, як я одного разу: “Хочу бути своєю кішкою Муркою, їсти щонайкраще, спати, робити що хочу та нічим не перейматися” — у ейчара на обличчі промайнула тінь нерозуміння.

#18 Якби Ви заробляли на життя консультаціями, то який б напис був у Вас на дверях?

Відповідь трішки схожа на попередню оцінюється креативність і цілісність думки. Але підтекстом буде дізнатися наскільки Ви відповідальні, самостійні, підприємливі, ініціативні. Чи узагалі уявляєте, що Ви можете бути власником бізнесу?

#19 Розкажіть про свій ідеальний робочий день

За допомогою цього питання HR в IT намагаються дізнатися скільки часу протягом дня потенційний працівник відводить на роботу, на відпочинок. На основі відповіді HR зробить свій умовивід, які завдання цікаві і що насправді пріоритетніше кандидату?

#20 Що змушує Вас вставати зранку з ліжка?

#21 Як Ви визначаєте для себе успіх?

Питання перегукуються одне з одним. Обидва справжнє мінне поле, тому що поняття успіху і мотивації для кожного дуже суб’єктивні. Будь-яка, навіть сама розумна відповідь може бути витлумачена невірно. Співрозмовник не тільки намагається визначити рівень мотивації, отримати уявлення про пріоритети здобувача, але і в якійсь мірі відчути характер. Дізнатися у процесі відповіді як респонденту подобається справлятися з труднощами? Навчатися чогось нового у процесі?

ПОРАДА: Відповідаючи на загальні і розпливчасті питання, які мають на увазі подальше обговорення, постарайтеся будувати фрази так, щоб вони не викликали заперечень. Визначте успіх так, щоб Ваші слова безпосередньо зачіпали інтереси потенційного роботодавця, виходячи з того, що Ви прочитали в описі вакансії і дізналися в ході співбесіди. Використовуйте конкретні формулювання, які мають пряме відношення до професійної діяльності. До прикладу: “Мій успіх полягає в застосуванні отриманого досвіду і знань”.

Дивіться не перестарайтеся з відповіддю, щоб не виглядала як прагнення зайняти хорошу посаду, щоб отримати доступ до більш важливих речей.

#22 Що важливіше — бути везунчиком або кваліфікованим?

Відзначте, що зараз сподіваєтеся Вам пощастило опинитися в потрібний час і в потрібному місці. І навпаки, Ваша кваліфікація, досвід, навички дуже допомагають отримувати нові можливості.

#23 Де і ким працюють Ваші батьки?

Опираючись на теорію «Без минулого немає майбутнього» — ейчар оцінює, з якого Ви середовища і чого від Вас очікувати. Що ж чесно і позитивно слід відповісти. Бажано коротко і без подробиць, особливо якщо у Вас родина Адамсів, хтось надто зловживає спиртним, батько кинув родину заради маминої подруги т.п.

#24 Які у Вас захоплення? Яке у Вас хоббі?

Чим Ви захоплюєтеся?, Чи є у вас хоббі? — задаючи такі питання, рекрутер намагається зрозуміти, яким є Ваш темперамент і характер, наскільки підходите Ви на посаду за особистими якостями. Наприклад, якщо молода людина розповідає, що всі вихідні проводить в кріслі за в’язанням, читанням книг, то у менеджера з персоналу виникнуть обгрунтовані сумніви в його комунікабельності.

Питання #25 Яку книгу Ви прочитали останньою?»

Це популярне питання на загальний розвиток кандидата. Що він читає — тільки професійну літературу або знаходить час на перечитування класики? Не потрібно складати список літератури, який, як Вам здається, зробить Вас розумнішим в очах ейчара. Краще назвіть дві книги, які дійсно нещодавно читали: одну професійну і одну художню. Це свідчитиме, що розвиваєтеся не тільки як фахівець, але й як особистість.

#26 Ви зав’язували тривалі дружні стосунки з колегами з минулого місця роботи?

Це питання може послужити вам погану службу. Потенційний роботодавець хоче заздалегідь знати про можливі проблеми в спілкуванні і питає про це не зовсім прямо. Негативний насмішкуватий тон питання може збити з пантелику, тому будьте обачними.

Якщо друзів не має, можете сказати: зазвичай я непогано комунікую з колегами є кілька приятелів з якими спілкуєтеся тісніше за інших. Якщо у Вас дісно є друзі — відповідайте ствердно.

#27 Чи пам’ятаєте свою першу відмову після інтерв’ю?

Рекрутер оцінює, як кандидат сприймає критику, як ставиться до невдач.

#28 А з роботи Вас звільняли колись? За що? Причина?

Отже, Вам задали куди більш жорстке питання, і чесна відповідь може прозвучати не зовсім красиво. Тим не менше чесність — Ваш кращий вибір: світ тісний, і правда все одно спливе. Загальновідомо в ІТ HR спілкуються між собою. Говоріть, головне — не загострювати увагу на негативних аспектах ситуації. Розкажіть, чого це Вас навчило і як Ви підходите до своєї роботи і життя тепер. Розкажіть, що згодом отримали роботу, в рамках якої надавалося більше відповідальності, платили більше грошей і, зрештою робота була в більш успішних компаніях. Ще краще, якщо Ви зможете піднести цей болючий досвід у якості переваги для роботи на новому місці.

#29 Уявіть, що Ви працюєте в нашій компанії вже п’ять років, і Вас досі не підвищили. Багато з наших співробітників так і не отримують підвищення. Вас це засмутить?

Гарна відповідь у стилі: Я вважаю себе амбітною людиною, але я також досить практична людина. Поки я вчуся новому і росту як фахівець у рамках пропонованої посади, мене така обставина цілком влаштовує. Я зібрав інформацію про багато відомих компаній і Ваша здається мені ідеальним місцем роботи. Мені подобається те, що Ви робите, і я хотів би внести свій вклад.

#30 Уявіть ситуацію, що Ви працюєте з людиною, яка всі Ваші ідеї приписує собі?

Це питання на перевірку чи Ви насправді командний гравець. Потрібно відповідати, що Ваша робота — це допомагати своєму керівнику і команді. Якби таке насправді сталося, думаєте б вони підкреслили, належність ідеї Вам. Слідкуйте як говоритимете, не вживайте постійно “я”, говоріть “ми”, “нас” при описі гіпотетичної ситуації.

Підсумок:

Багато чого ще залежить від того, на чиїй стороні сила. Межі особистого простору ніхто не визначає окрім Вас. Однак коли необхідна бодай якась робота, доведеться миритись навіть з неприємними питаннями й чемно на них відповідати.

Та надто хвилюватися не варто купа ситуацій, як росіяни кажуть «на лицо», коли одна компанія відхиляє чиюсь кандидатуру, а потім ця людина прекрасно проявляє себе у іншому місці. Прикро повинно бути не Вам, а тій компанії котра втратила такого фахівця як Ви 🙂

Related posts

2 коментарі

  • Я намагаюся максимально відповідати на всі питання. Зараз роботодавці хочуть знати максимум інформація про робітників, щоб знати що від них очікувати.

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.