Ми не раз озвучували, сучасна українська IT індустрія одна з найбільш перспективних галузей у країні. Багато хто намагається будь-яким чином «потрапити в айті».

Розпочати шлях QA, Dev -розробника досить просто безліч курсів IT та он-лайн шкіл віддаленого навчання пропонують свої програми, часто з можливістю подальшого працевлаштування або ж менторського супроводу.

На жаль з ІТ курсами не технічних спеціальностей, зокрема можливістю стати проектним менеджером в IT не так багатообіцяюче… В тому числі частково мова піде про тімлідів та керівників відділів. Якщо керівники з ланки Топ менеджменту в багатьох компаніях найчастіше знаходяться за кордоном, і шукати висококваліфіковані кадри хоч дорожче, але там простіше. То віднайти фахівців, які б працювали тут на місці є значно складнішим завданням.

Роботодавці на власному досвіді мають тестувати можливі формати залучення потрібного спеціаліста: підвищення в рамках команди, пошук сторонньої особи з ринку IT, залучення спеціаліста з іншої сфери і так далі. Спробуємо розібратися, які з визначених стратегій краще використовувати:

Технічна освіта керівника проектів must have чи забаганка?

Якщо спробувати виділити ключові компетенції для керівника проектів, це будуть комунікативні та технічні навички. Project Manager завжди підтримує контакт з командою та замовником. Для його успішності потрібно мати базові знання психології, економіки, юридичних аспектів, розумітися на питаннях мотивації, оцінки ризиків, інтелектуальної власності, вміти спілкуватися мовою переваг та пропозицій. Не дивлячись на те, що всі визначені питання здаються досить загальними, вміння розбиратися в них вимагає серйозної підготовки й глибокого осмислення ситуації, яка складається.

Ключове завдання РМ отримання максимально вигідного проекту для компанії. Досягти високих показників ефективності можливо лише чітко розбираючись у технічних вимогах клієнта та можливостях власної команди. Таким чином керівник проекту має досконало розуміти цикл розробки продукту, помилки та складнощі, які виникають на кожному етапі, шляхи та вартість їхнього вирішення або попередження. Подібні компетенції зазвичай характеризують досвідченого розробника, тестувальника з розвинутими комунікативними навичками, завдяки постійній взаємодії з програмістами, щодо віднайдених багів.

Так і є Україні більшість керівників проектів та груп — це колишні програмісти та QA. В меншій мірі, але менеджером проекту має всі шанси стати відповідальна людина, здібна з одного боку стати ефективним комунікатором, з іншого тільки теоретично розумітися на технічній складовій процесу створення продукту.

Значить все ж таки не обов’язково мати технічну освіту. Отримати необхідні навички можна безпосередньо з особистої практики.

Знайти менеджера або втратити програміста що простіше?

Розглянемо варіант, коли роботодавці вирішують питання пошуку керівника проекту шляхом підвищення одного з розробників. Кілька годин переговорів про нові обов’язки та умови праці і розробник перетворюється на менеджера. На жаль, дуже часто без попередньої підготовки подібна стратегія приречена на провал 💡

З одного боку роботодавець швидко вирішує кадрове питання, з іншого віддає керівництво проектом людині, яка можливо не має управлінських навичок та здібностей. Проте головною проблемою такого РМ -ма стає необхідність працювати одночасно з різними завданнями; постійно переключатися між процесами взаємодії у системі «команда-клієнт»; брати на себе відповідальність повністю за весь проект, замість окремої частини завдань. До того ж колишні колеги програмісти очікують, що керівник буде враховувати всі їх побажання, адже вони он вчора робили одну справу. А новоспечений управлінець не завжди має таку можливість. Головною його метою стає отримання кінцевого продукту з урахуванням визначених термінів та бюджету, становлення довготривалих стосунків з клієнтом.

Відсутність у менеджера проекту природних організаторських задатків, навичок до управління командою, ефективної стратегії комунікації з клієнтом та розробниками можуть стати причиною провалу проекту.

Підвищення розробника до керівника проекту обов’язково спрацює, якщо:

  • спеціаліст має схильність до управлінської діяльності;
  • зможе кілька місяців працювати під керівництвом досвідченого менеджера проектів і позбудеться стереотипів Dev і навчатиметься кардинально нового;
  • матиме час та ресурси на впровадження своїх нових профільних знань та поступово сформувати власну стратегію керування.

Залучення керівників проектів з інших сфер діяльності

Кожен бізнес будується завдяки виконанню короткострокових або довготривалих проектів. Управління проектом незалежно від напрямку діяльності компанії буде складатися з комунікативної частини (взаємодія з клієнтом, командою, мотивація, вирішення конфліктних ситуацій) та глибинного розуміння продукту, процесу його створення.

Залучення до керування IT проектами фахівців з інших сфер діяльності (виробництво, будівництво, роздрібна торгівля і т.д.) з одного боку може принести свіжі ідеї відносно методики управління, з іншого стане причиною погіршення якості програмного продукту (через відсутність у менеджера знань відносно процесів розробки).

Визначену проблему можна вирішити шляхом залучення до менеджерів з інших сфер діяльності на позиції, які передбачають допомогу головному Project Manager. Так званий Junior Project Manager буде мати можливість дослідити повний цикл створення нового IT продукту, навчитися потрібного одночасно тестуючи на ІТ набуті раніше навички взаємодії з командою та замовником з попереднього місця праці.

Перевагою залучення на позицію початківця, звісно є ціна питання 🙂 І те що початківець зі страху чи бажання зачепитися розбереться із завданням більш поглиблено за бувалих.

На завершення….

Керівником проекту може стати перш за все людина не позбавлена харизми, яка має не набір необхідних знань, а й користуватиметься авторитетом в колективі. Якщо додати до цього технічну освіченість, отримаєте безцінного спеціаліста. Звичайно його можна спробувати знайти, проте ефективніше (а іноді й дешевше) помітити його серед існуючих фахівців власної компанії.

Для читачів, які ще планують побудувати успішну кар’єру менеджера проектів, важливо зрозуміти, що ця посада точно не дасть сумувати, проте вимагатиме постійного нервового тонусу, самовдосконалення та навчання.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.