Питання на співбесіді

Співбесіда з роботодавцем — для більшості із нас доволі хвилюючий процес. Особливо, коли не маємо роботи, а її сильно потребуємо.

Головне в такі моменти не панікувати, а підійти до справи розумно із холодним розрахунком!

Витратьте небагато часу, підготуватися до майбутньої співбесіди з роботодавцем: продумайте можливий сценарій, уявіть хід розмови, і як саме Ви будете доводити, що дійсно підходите для цієї роботи — це значно підвищить шанси на успіх.

Заздалегідь обдумайте свої відповіді на можливі запитання, які представник роботодавця може задати Вам на співбесіді. На перший погляд ці запитання на співбесіді здаються простими та банальними й не вартими уваги. Проте нехай це не вводить в оману! Відповіді можуть багато чого розказати про Вас як про фахівця та людину.

У допомогу ми склали для Вас список популярних питань на співбесідах + одразу підкажемо, як правильно на них давати відповідати. Але користуйтеся цими прикладами лише в якості орієнтира (або для натхнення). В жодному разі ! Не повторюйте шаблонні відповіді.

Вас мабуть ще цікавить: Чи зададуть Вам достеменно ці запитання на співбесіді? На жаль, цього не вгадає ніхто…

#1 Розкажіть щось про себе?

На будь-якій співбесіді Вас попросять коротко презентувати себе. Не потрібно згадувати повну історію свого особистого життя і кар’єри. Зробіть акцент на тому, що може бути важливим для конкретного роботодавця. Як Ваші освіта, досягнення, досвід допоможуть втілити з Вашою допомогою у життя його проекти.

З іншого боку це питання є й перевіркою комунікативних навичок. Для гладкої відповіді краще написати коротенько автобіографічну розповідь про себе на папері, зберігати цей клаптик, щоразу виправляючи моменти, які вважаєте за потрібне, аналізуючи розповідь за результатами кожної із співбесід. Так за кілька співбесід вдасться довести розповідь до ідеалу. Говоритимете спокійно і без пауз, без думки в голові: “Щоб про себе додати такого”… не відволікаючись на сторонні теми.

#2 Як Ви дізналися про вакансію?

Продемонструйте рекрутеру, що Вас дійсно цікавить посада в його компанії. Не варто говорити, що дана вакансія «просто так десь попалася випадково на очі», була однією з десяти відібраних на сайті пошуку роботи. Навіть якщо це так, відзначте, чим вона привабила Вас більше, ніж інші. Якщо Ви почули про роботу від знайомої людини, на ІТ заході чи у ЗМІ, обов’язково говоріть про це. Підкресліть, що Вам презентували компанію як одну з найкращих для розвитку й можливостей!

# 3 Що Ви знаєте про компанію?

Не йдіть на співбесіду, знаючи лише назву компанії та сферу її діяльності. Як і в попередньому пункті, тут важливо показати зацікавленість саме в цій вакансії. Потратьте час на вивчення кількох продуктів компанії, її досягнень, цілей. Вдалим рішенням буде розказати про бажання глибше розвиватися у деяких трендових напрямках пріоритетних для компанії. Можна сказати: “Я теж поділяю такі підходи, тому що і кілька прикладів з власного досвіду минулих проектів…”

Відзначте, що Ви ознайомилися на спеціалізованих майданчиках із попередніми відгуками працівників стосовно методів роботи компанії, і Вас все описане цілком влаштовує для плідної співпраці.

#4 Чому ми маємо взяти на роботу саме Вас?

Питання багатьох збиває з пантелику. Тут варто відкинути страх себе хвалити, подекуди й природню скромність. Розкажіть про всі свої досягнення в своїй сфері, про відомих клієнтів, про те, як Ви підвищували кваліфікацію. Дайте роботодавцеві знати, чим Ви кращі за інших. Якщо ж у Вас немає досвіду, розкажіть тоді про свої амбіції пов’язані з даною компанією.

#5 Чому Ви хочете отримати цю роботу?

Усі, практично без виключення роботодавці, прагнуть наймати у штат людей фанатів своєї справи, а не просто заробітчан. Розкажіть, чим Вас приваблює те чим Ви займаєтеся і які перспективи Ви бачите для себе у професії тестувальника ПЗ чи в ІТ. Ця відповідь повинна бути перш за все щирою!

#6 Назвіть свої позитивні якості?

Однозначно не варто намагатися бути дотепним, жартувати, посміхатися і переводити тему, як багато хто зна робить почувши це запитання.

У цій відповіді слід максимально аргументувати, скажімо, як Ви використовували свої достоїнства на попередній роботі. Наприклад, “Я комунікабельна людина, тому на минулій роботі не лише виконувала свої безпосередні обов’язки, а й із превеликим задоволенням вела телефонні переговори”.

#7 Назвіть негативні якості?

Для початку усвідомте, негативні якості є у всіх і у великій кількості, коли задуматися! Особливо лінь у меншій чи більшій мірі — присутня у всіх без винятку! Зміст? Обманювати себе і рекрутера, говорити, що у Вас немає негативних сторін.

Стратегія така ж, як і в попередньому пункті: говоріть чесно. Важливо не лише перерахувати свої слабкі сторони, а й сказати, як Ви над ними працюєте. Наприклад, якщо Ви не знаєте англійську мову на достатньо високому рівні, скажіть, що Ви її постійно працюєте над її покращенням, відвідуєте курси або плануєте це неодмінно зробити.

Можна і схитрувати: згадувати риси характеру, які з одного боку можуть бути негативними для Вас, але позитивними для працедавця. Наприклад, риси надмірного перфекціонізму, допитливості, начебто недоліки, проте для професії тестувальника ПЗ — ці почуття корисні.

#8 Назвіть Ваше головне професійне досягнення?

Ніщо не говорить «найми мене» красномовніше, аніж Ваші успіхи, тому не соромтеся розповідати про них! Відмінний спосіб зробити це — коротко описати ситуацію і завдання, щоб ввести інтерв’юера у контекст, і більшу частину відповіді присвятити опису своїх дій й досягнутого результату. Наприклад: «За місяць мені вдалося оптимізувати процес, що заощадило 10 людино-годин в групі і зменшило кількість помилок у коді на 25%».

Роботодавець перевіряє, чи ставитеся ви до своєї роботи з пристрастю, чи горять у Вас очі, коли Ви розповідаєте про улюблену справу. Якщо з усіх своїх проектів Ви не можете виділити жодного цікавого — цей бал не у Вашу користь. Досвідчений HR також зверне увагу на те, як описуєте ситуацію: привласнюєте всі заслуги, чи згадуєте про колектив, який працював над задачею разом із вами.

#9 Розкажіть про конфлікти на минулих місцях роботи і їх рішення?

Задаючи це запитання роботодавець перш за все оцінює Ваші Soft Skill -ли. Потенційному роботодавцеві не важливо, як часто Ви виходите переможцем у конфліктних ситуаціях й наскільки мирно усе закінчилося. Його ціль узагалі уникнути людей схильних до суперечок!

ПАМ’ЯТАЙТЕ: У ІТ всі без винятку роблять ставку на командних гравців! Людей які будуть працювати не на себе, а на загальний результат!

Тому побудуйте Вашу відповідь так щоб, зробити акцент на власному вмінні знаходити компроміси з колегами. І навіть, якщо у Вас були конфліктні ситуації на попередньому місці праці, краще узагалі не згадувати про те, що Ви на когось колись тримали шматочок зла 🙂

#10 Де Ви бачите себе через п’ять років?

Врахуйте, задаючи це запитання HR хоче знати:

  1. наскільки високі у Вас амбіції (з відповіді зазвичай буває ясно, чи задавали Ви самі собі це питання?)
  2. наскільки реалістичні Ваші кар’єрні очікування
  3. наскільки пропонована позиція відповідає Вашим цілям і амбіціям ?

Отже, відповідайте відповідно. Конкретно розкажіть про свої цілі, як Ви плануєте свій кар’єрний шлях, а не на яких вершинах Ви б хотіли себе бачити.

Якщо позиція не цілком відповідає вашим прагненням? Будьте відвертими, скажіть, що Ви не зовсім чітко сформували бачення свого майбутнього, але думаєте, що досвід роботи на позиції, у компанії зіграє важливу роль у Вашій подальшій кар’єрі і згодом допоможе Вам прийняти правильне рішення у житті.

Ні в якому разі не говоріть, що Ви плануєте змінити сферу діяльності. Крім того, не говоріть про гроші, відповідаючи на це питання. Акцентуйте увагу виключно на кар’єрному розвитку.

#11 Чому Ви пішли з колишньої роботи?

ОСОБЛИВА УВАГА: на це запитання Ви просто зобов’язані відповідати з позитивом, якими би поганим не були Ваші колишній шеф, робочий графік або стосунки з колегами. Жодної скарги! Потенційний роботодавець таким чином оцінює, як Ви в майбутньому можете говорити про нього. Як то кажуть: “Не виносьте сміття з хати!” Також не потрібно казати, що роботодавець не зміг задовольнити Ваші фінансові апетити.

Краще розкажіть, що Ви переросли рівень компанії і хочете рухатися вперед. У такий спосіб додатково підкреслите свої амбіції. А по-друге, зробите комплімент компанії, в якій проходите співбесіду, в тому що вона якраз бажане місце роботи для Вашого розвитку. Наприклад: “Мені б дуже хотілося бути частиною процесу розробки продукту від початку до кінця, і я знаю, що тут у мене була б така можливість”.

#12 Чому кардинально вирішили поміняти кар’єру?

Доволі актуальне питання, враховуючи що у ІТ більша половина свічерів в ІТ із інших професій. Знову ж таки говоріть чесно, не міряйте усе грошима. Поясніть, чому Ви прийняли таке рішення. Наскільки воно було для Вас важким. Добре було би коли б Вам вдалося надати кілька прикладів того, як Ви зможете використовувати минулий досвід на новому місці. Не обов’язково шукати прямий зв’язок; якщо Ви зможете правильно піднести, здавалося б, нерелевантний досвід, це справить позитивне враження. Зверніть увагу!

У цьому запитанні представник роботодавця хоче перш за все переконатися, що Ви налаштовані серйозно. Крім того, цим питанням відсівають кандидатів, які часто змінюють свою точку зору і стрибають з одного робочого місця на інше.

#13 Що Ви хочете отримати від нового місця роботи?

Можна детально зупинитися на кожному пункті переваг зазначених в описі вибраної вакансії. А якщо Вам не задавали попередніх запитань, згадайте моменти на котрих ми зупинялися вище. Це займатися улюбленою справою, доступ до великих проектів, комунікація з відомими клієнтами, команда професіоналів в штаті і т. д. Про гроші казати не бажано, хіба не конкретизувати. Наприклад, підходяща фраза «стабільний дохід».

#14 Опишіть ситуацію, коли Ви не погоджувалися зі своїм керівництвом?

Цілком природньо, що час від часу ми всі не погоджуються з точкою зору свого керівництва. І ставлячи це запитання на співбесіді, потенційний роботодавець хоче переконатися, що у таких ситуаціях Ви поводитимете себе як професіонал.

Описувати цю ситуацію у вигляді конфлікту, зрозуміло не пасує. Подайте конфлікт «під соусом», як завдяки Вашій ремарочці проект був виконаний краще, ніж початково задумано. Не розповідайте про випадки, в яких в результаті виявилося, що неправі були Ви. Тим більше не говоріть, що таких ситуацій взагалі не було. У HR може скластися враження, що Ви не проявляєте ініціативи або не маєте достатніх знань в сфері.

#15 Чи бувало так, щоб Ви були настільки упевнені в своєму рішенні, що оточуючі називали Вас “негнучким” або “впертим”?

Наведіть кілька прикладів, де вважаєте, що Вам вдавалося бути твердим і гнучким одночасно. Або випадки, де Вам вдалося відстояти свою думку і у підсумку виявилися праві, компанії вдалося покращити репутацію, заощадити завдяки Вам ресурси, заробити більше грошенят подібне?

#16 Розкажіть про найважчу ситуацію або про найбільшу свою помилку?

Помилки бувають в усіх — HR про це знають і здатні правильно оцінити й зрозуміти багато ситуацій. За допомогою цього запитання HR хочуть зрозуміти чи Ви здатні до аналізу своїх помилок і чи адекватно оцінюєте наслідки. Старайтеся відповідати спокійно, врівноважено без емоцій, які б почуття Вас не роздирали всередині.

#17 Як Ви справляєтеся зі стресовими ситуаціями?

Надайте відповідь, яка показуватиме, за виникнення будь-якої стресової ситуації Ви стикнетеся з нею спокійно, вирішите її продуктивно, і ніщо не завадить Вам досягти своїх цілей. Розкажіть, як Ви боретеся зі стресом у повсякденному житті. Наприклад, займаєтеся йогою або практикуєте якісь особливі методики. Для роботодавця важливо, щоб стресові ситуації не вибивали Вас із колії. Відповідаючи на це питання, можете сказати, що рідко страждаєте від стресу, як і від деяких шкідливих звичок.

#18 Як Ви уявляєте для себе перші декілька місяців на новому місці?

Говоріть про свою готовність бути корисним на своїй посаді із перших днів. Не акцентуйте увагу на неробочих моментах. Для початку поясніть, що вам потрібно буде зробити, щоб увійти в колію. Вибачте за тимчасові незручності вам потрібна? З якими особливостями роботи компанії ви повинні ознайомитися? З якими співробітниками ви хотіли б обговорити робочі завдання?

Скажіть, що Ви ознайомитеся із задоволенням ознайомитеся зі всіма тонкощами бізнес-процесів в компанії, поспілкуєтеся з представниками різних відділів, вивчите всю потрібну інформацію.

Про налагодження взаємовідносин з колегами можете сказати, але в контексті ефективного виконання робочих обов’язків в кооперації з ними.

#19 Назвіть кілька прикладів того як Ви застосовували Ваші лідерські/організаційні якості?

Наприклад, Ви можете продемонструвати навички управління проектами (розповісти, як успішно довели проект до завершення, координуючи кілька напрямків) яким чином впевнено і ефективно об’єднувати команду. Для цього випадку: “Кращі історії включають досить подробиць, щоб бути правдоподібними і такими, що запам’ятовуються.”

#20 Чим Ви любите займатися у неробочий час?

Найчастіше в цьому питанні немає підвоху. Кожна компанія має свою корпоративну культуру, і рекрутер перевіряє, наскільки Ви під неї підходите. Відповідайте чесно і без відвертого здивування. Однак, звичайно, не говоріть про алкоголь, нічні клуби і інші заняття, які можуть заважати Вашій ефективній роботі.

#21 Назвіть наших конкурентів?

Якщо Ви претендуєте на посаду в серйозній компанії, то зобов’язані знати інформацію не тільки про неї, а й про сферу, в якій працюєте. Запамятайте назву декількох компаній-конкурентів. Якщо ж забули про цей пункт, не варто казати сухе «не знаю». Скажіть, що Ви витратили багато часу на вивчення інформації про компанію, а на конкурентів часу вже не вистачило.

#22 У Яких компаніях Ви ще проходили співбесіди?

Роботодавці задають це питання, тому що хочуть зрозуміти, наскільки Ви затребувані і наскільки серйозно ставитеся до пошуку нової роботи. Згадайте, що Ви розглядаєте ряд інших варіантів, й всі ці вакансії об’єднує можливість застосувати деякі важливі здібності та навички, якими володієте. Наприклад, Ви можете сказати: “Я подаю заявку на кілька позицій в ІТ фірми, де я зможу аналізувати потреби клієнтів і перетворювати їх в реальні проекти для розробників

#23 Які методи та інструменти використовуєш щоб організувати себе?

Не кажіть, що нічого. Аналіз виконаного — обов’язкова частина роботи. Якими б продуктивними Ви не стали, все одно дивіться, куди витрачається час протягом дня. Є компанії, які встановлюють трекери у працівників. Наведіть у приклади навіть ті ж самий будильник та нагадування у телефоні. Trello — популярний он-лайн додаток. Часом ним не користуєтеся? Це електронна дошка зі стікерами, яким можна ставити дедлайни, чек-лісти, виконавців, додавати необхідні файли.

#24 Уявіть ситуацію….

І далі опис будь-якої ситуації, яка може стосуватися або ж зовсім не стосуватися безпосередньо роботи. Цим питанням ейчар може перевіряти Ваші винахідливість, фантазію, вміння швидко знаходити вихід із ситуації. Проте для правильної відповіді про реальне, реальні вчинки за гіпотетичних умов.

#25 Яку зарплатню Ви бажаєте отримувати?

Перед походом на співбесіду знайдіть середні показники зарплати у вибраній сфері. Відразу визначте для себе прийнятну цифру, щоб не тратити час на роздуми перед рекрутером і дарма не займати його час. Озвучуючи суму, згадайте при нагоді про свої досягнення, досвід та навички. Скажіть, що, на Вашу думку, така сума повністю відповідає Вашій кваліфікації.

#26 Розкажіть про ті випадки, коли Ви не змогли вкластися в поставлені терміни в роботі?

Не кажіть що такого ніколи не траплялося. Буває у всіх, хіба Ваш досвід приємне виключення із правила. Признавайтеся чесно, проте згадайте випадки, де у Вас були мінімальне відставання від термінів, і проговоріть яким чином вдавалося залагоджували цю прогалину з керівництвом або клієнтом.

#27 Що Ви зазвичай робите, коли розумієте, що не встигаєте щось зробити (занадто багато завдань)?

По відповіді, способу вирішення можна багато про що судити. Якщо людина бере на себе всі можливі завдання, то означає швидше за все вона не командний гравець, такий собі герой-одиночка.

Поділіться у відповіді секретами того як Ви розставляєте пріоритетності завдань і намагаєтеся раціоналізувати роботу, якщо й це не допомагає розкажіть  як це питання узгоджуєте з менеджером проекту до прикладу.

#28 Що будете робити, якщо у Вас залишилася одне завдання (немає завдань)?

Тут інтерв’юер хоче з’ясувати, чи візьмете собі додаткову роботу або займеться самонавчанням.

#29 У Вас приголомшливий список досягнень. Але наскільки добре Ви вмієте працювати в команді? У нас в компанії є кілька менш досвідчених співробітників Junior -ів? Можливо Ви б допомогли їм?

Звісно відповідайте ствердно. Розкажіть як на попередньому місті роботи менторили кількох Junior -ів по власній методиці викладання. Похваліться успіхами своїх учнів неодмінно, нехай і незначними. Ментори цінуюься на вагу золота у кожній компанії!

#30 Чи маєте якісь питання до нас?

Продемонструйте свою зацікавленість в роботі. Уточніть власні обов’язки, графік роботи, можливості для кар’єрного розвитку.

Підсумок:

Досвід роботи, практика та постійне вдосконалення своїх навичок — це найважливіші складові будь-якої професії. Акцентуйте на них! Коли Вас перепитуватимуть де і над якими типами проектів працювали.

Рекрутери навчені досить точно визначати сильні і слабкі сторони кандидата, провівши єдину розмову. А хто максимально підготований, значить озброєний!

Related posts

Comment ( 1 )

  • Дуже цікава та інформативна стаття. Велике вам дякую мій син післязавтра збирається проходити співбесіду на роботу поліцейського і я думаю, що ця стаття йому дуже допоможе.✌

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.