Сьогодні мені «впала» зарплатня за минулий місяць, але це не єдине співпадіння, чому у мене з’явилося натхнення по-пліткувати разом з Вами на таку, так би мовити делікатну тему… про: «Хліб наш насущний» 🙂

З одного, ворожого ресурсу, не буду тикати котрого саме пальцем, мені на додачу «влетіла» розсилка на мій вічно пере-пере-переповнений Gmail — маю трохи жидівських рис. Лайк мені поставити все шкода — рука не піднімається. А ось натиснути кнопку підписатися на усілякий хлам — «Завжди готов!»

Хоча, згадана розсилка узагалі не пов’язана жодним чином з IT. Благо у IT раз на рік, а іноді частіше, кожна поважаюча себе IT-компанія здійснює перегляд зарплат.

Вирізаю, копіюю, і пристосовую із неї ось такі цінні, на мою думку поради, незалежно від того де Ви зараз працюєте:

Краще сказати, навіть не поради, а рекомендації. Як правильно сформулювати своє прохання -> висловити -> представити керівнику, щоби в результаті «вибити» бажаного підвищення зарплатні!

Розумію Ваші почуття: незручно…випрошувати, неначе жебрак…в перемішку зі страхом бути наказаним. А що ж то буде? А раптом запит на невірну суму, бо переоцінюю свої послуги по відношенню до ринкової зарплати IT фахівця свого рівня?

Заспокою, переговори про підвищення зарплати у всіх масово викликають подібні почуття. І ми «даємо назад», замість вчинити бажану дію на свою користь?!

Насправді все дуже просто. Якщо Ви поважаєте себе та свою працю. Поклавши руку на серце, щиро вважаєте варті більшого. Ваша зарплатня ще не досягла стелі, а у компанії гарні часи. Поставте собі у думках 4 прості питання. Підготуйте заготовки потрібних фраз. І краще схематично майже весь план розмови на багато кроків вперед. Тоді Ви почуватиметеся значно упевненіше, коли потім озвучуватимете їх боссу:

 1. Зрозуміти свою корисну дію. Що мій безпосередній керівник і мої колеги очікують від мене у ході роботи? У чому бачать від мене користь? Згадай про колишні успіхи в доказ вміння працювати краще й краще.
 1. Зрозуміти місію. Чим це важливо для компанії? Як це відбивається на її цілях? Ваш особистий менеджер повинен усвідомлювати, що Ви — цінний і перспективний працівник, якого важливо утримати. Розставання може виявитися болючим для компанії.
 1. Для фрілансерів та осіб, які працюють безпосередньо з людьми важливо ЗРОЗУМІТИ оцінку клієнта. Як оцінюється їх робота з їх точки зору? Наскільки особистий внесок допомагає досягати потрібної мети?
 1. Поставити питання відкрито. Що потрібно зробити, аби отримувати в компанії стільки-то?

Зазвичай лунає відповідь: “Потрібно взяти на себе додаткові функції…”. Якщо зрозуміло, для чого і навіщо, — візьмете. Якщо завдання незрозуміле — можна розібратися спочатку із завданнями, а далі вирішити брати на себе чи ні. Зарплата, як правило, корелює з тією відповідальністю, яку ви на себе берете. У цьому сенсі чим більше від вас залежить, тим краще — грошей більше.

Або скажуть ти «класний чувак», крутий професіонал, але бюджет вже розподілили — це значить, існують об’єктивні обмеження. Можна спробувати зробити шаховий «хід конем». Спробувати обійти. Висловити бажання допомогти компанії досягати мети, не вилазячи з бюджету, але заробляючи при цьому більше. Задати 5-те питання:

 1. Які є варіанти підвищення доходу окрім зарплати? Привести в компанію нового Великого та щедрого клієнта(інвестора). Може бути, Вам запропонують відсоток з продажів?

Гарне формулювання у цьому випадку: “Як мені допомогти, щоб у мене була можливість заробляти більше? Я щосили хочу допомагати в тому, що в моїх силах!”

Задаючи подібні питання, нам важливо знати на 88% свою значимість + повна відсутність страху і потреби. Буде відомо, що висить на шиї іпотека, «голодні діти», хворий родич — буде привід Вами маніпулювати і кінці-кінців відмовити у проханні.

Стосовно будь-якого додаткового проекту, то Вам потрібно брати на себе його тільки тоді, коли розумієте його перспективи, і що Ви з ним впораєтеся, і зможете з ним допомогти. На нові перспективні проекти, коли бажають прощупати ринок на «вхід», наприклад використання нових мов програмування, технологій, фреймворків — верхівка, зазвичай, дивиться під кутом:

“А що поекспериментувати можна. Все одно доплачувати тобі за експеримент невеликі гроші. Без гарантії успішності вигідніше, аніж шукати, наймати нову людину. Домовилися!”

Так, Ви ніколи не проведе діалог «за сценарієм». У когось краще «підвішаний» язик, у когось гірше. Легко розгубитися, від відповідей/питань/заперечень до котрих не був готовий. Так не працює. І Ваші відповіді завжди будуть якісь інші — не ті. Подивіться на ситуацію з іншого боку.

з/п у IT

Хардкор. Буває, людина взагалі не розуміє, навіщо Ви для неї працюєте. Плюс вона вважає нормальним принижувати співробітників, і це все сходить їй з рук — співробітники це дозволяють. Нормальні «чуваки» та «чувіхи» в такій ситуації просто не працюють з такими хворими. І звільняються. Хіба мало в світі хворих? Зрозуміло, щоб мати можливість так зробити, потрібен нормальний трудовий договір. Але це тема окремої розмови.

Наприклад для мене, найсильніша пігулка в боротьбі зі страхом — в тому числі зі страхом при роботі у пеклі, з усякими неадекватними клієнтами, — в усвідомленні нестрашно провалу. Найстрашніше, що є у моєму житті — це моє нездоров’я чи недуга рідних. А все інше — нісенітниця. Ну, доведеться звільнитися. Ну, і хрін з ним! Життя йде далі. Дякувати Богу в Україні у IT зараз роботи хош греблю гати! Нічого катастрофічного не станеться. Немає ніяких причин від страху погоджуватися на якусь фігню.

Підсумуємо:

 • Підвищення зарплати потрібно заслужити, баги і пробіли у знаннях повинні бути пофіксенні, у характері, зокрема, за допомогою Soft Skills.
 • Пам’ятайте! Перш за все! Ви працюєте, щоби кінцеві клієнти споживачі були задоволені.
 • Ви повинні бути впевнені, у тому що приносите або у майбутньому будете приносити користь. Якщо немає користі — нема за що платити.
 • Існують умови, на яких Ви готові приносити користь. І готові приносити більше користі.
 • Ви не ставите ультиматум, а лише запитуєте, як саме зробити краще на нових умовах. Дізнаєтеся, як підвищити свою цінність?
 • Цілком маєте право не погоджуватися на умови, якщо вони Вам незручні. Ви не чийсь раб і не слуга.
 • Беріться до роботи — якщо це у Ваших силах і компетенції.
 • Навчайся новому!

Народна мудрість: «Якщо ти завтра будеш робити те ж саме, що й сьогодні, матимеш те саме, що маєш сьогодні».

Хочеш інших результатів — роби щось інше. А для цього — навчайся. Що краще вчити? Дізнайся, які компетенції у пріоритеті у твоїй компанії. Сходи на зовнішню зустріч, збори придивися, які скіли прокачують конкуренти із інших компаній.

Як неправильно просити підвищення з/п у IT та запросто втратити людську повагу:

“В середньому по ринку зараз зарплата така-то…”

“А чому тому-то підняли зарплату, а мені ні?”

“Ціни підвищилися!”

P.S. Будьте корисними, нічого не бійтеся 🙂

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.