Публічний виступ

То є життя! Час від часу кожній людині доводиться десь публічно виступати — у школі, в універі, публічний виступ ІТ курсах, тренінгах — це усні відповіді на заняттях, захист дипломних робіт, проектів. Вибухи разом із розлюченим натовпом на зборах ЖЕК -у, в чергах за покупками, мінімальні скандали у громадському транспорті — подібні публічні виступи, як важливий засіб комунікації українських буднів, ні з чим не зрівняється!!! …і погодьтеся, хі-хі :mrgreen: у всіх траплялося в такому ракурсі виділитися харизмою.

Робота в ІТ теж передбачає часті публічні виступи у ІТ, скажімо на SCRUM мітингах перед командою колег/разом з командою перед замовником.

Буває організатори ІТ конференцій віддають цілі спікерські сесії поза конкурсом великим ІТ компаніям, які спонсорують ці ж ІТ конференції, ІТ форуми, технологічні конференції тощо. Відповідно працівникам цих ІТ компаній потрібно на них представляти свою ІТ компанію, а у продуктових компаніях задача буде полягати ще й піарити продукти і розробки компаній.

Як наслідок, більшість ІТ компаній заздалегідь заохочують своїх працівників соціалізовуватися. Бути активними: менторами джуніорам, дописувати у корпоративний блог, сайт, чати, виступати у ролі спікера на внутрішніх ІТ подіях — таким чином у якості репетицій відшліфовувати природні вміння ораторського мистецтва, мистецтво аргументації, soft skill -ли та інші. Логічно, при потребі було з кого вибирати і «післати» 🙄

Навіщо погоджуватися на публічні виступи у ІТ подіях?

Заради піару. Виступаючи на масштабних конференціях, можна зробити своє ім’я відомим у професійному колі. За винятком невеликої групи людей, які відчувають непереборне бажання поділитися знаннями з усім світом просто-так 🙂

Публічні виступи у ІТ допоможуть, як у власному технічному зростанні, так і просуванні Кар’єри у ІТ. Посилання на лендінги списку спікерів ІТ конференції, на відео доповіді, посилання на статті в блогах — допоможуть виділити Ваше резюме при інших рівних. Інколи свою роль відіграє особисте знайомство з тією «самою» ключовою особою, колегами з інших компаній — з якими познайомилися під час… І так помалу ІТ подія трансформується в пропозиції оплаченої співпраці. Однак, отримати деякі «плюшки», можна й не будучи спікером на ІТ події, дізнайтеся більше за посиланням Як отримати максимальний результат від участі в ІT подіях та заходах

Участь в ІТ конференції на виїзді дає перевагу трохи відволіктися, відпочити від рутинної роботи, поглянути на роботу під іншим кутом. Узагалі класно, якщо організатор оплатить поїздку на конференцію, де будете доповідати, а у Вашій компанії нададуть кілька днів відпустки. М-м-м !!! Мрія !!!

Фрілансери, стартапери сподіваються публічними виступами на ІТ конференціях залучити замовників.

Підсумуємо, майже у всіх випадках, публічні виступи у ІТ — це networking, після виступів на ІТ конференціях завжди з’являться якісь нові можливості !!!

У нашій уяві ідеал публічного виступу — це виступи TEDx Talks

А чи є у Вас теж талант виступати перед публікою, щоб люди пожадливо слухали кожне Ваше слово?

Розповідати анекдоти, аби всі голосно реготали, а коли будуть переповідати, згадували Ваше ім’я……я його чув від Васі Пупкіна!

Або, можливо, Ви здатні запалювати людей? Розповідаєте друзям про новий фільм, й вони одразу, слідуючи Вашій пораді, мерщій біжать в інтернет його скачувати і дивитися?

[notification type=”info”] Мова — потужний інструмент в арсеналі людини. Словом можна ранити, а можна піднести до небес. [/notification]

Більшість людей помилково вважає, що публічний виступ перед аудиторією істотно відрізняється від нормальної бесіди. Докорінно невірне уявлення — аудиторія, як правило, поводить себе, начебто представляє єдине ціле. Людська масса сміється, завмирає в німому подиві, байдуже демонструє нудьгу і втрачає до Вас інтерес — і все так, ніби в залі не 100 й не 1000 людей, а усього перебуває 1 людина.

Отже, розповідаєте Ви друзям про поїздку за кордон, робите пост для блогу, або виступаєте з презентацією на ІТ події — завжди існує два способи подачі інформації.

  • Перший — нудний і сухий, як погана лекція, коли викладач монотонно щось бубонить собі під ніс, не піклуючись про те, щоб його зрозуміли.
  • Другий — яскравий і захоплюючий, як легка і весела бесіда з друзями.

Якщо Ви прагнете до того, щоб Вас було цікаво читати і слухати — користуйтеся другим способом.

Є багато інших публікацій, які дають ґрунтовніші поради по публічних виступах. Наприклад тут її редагував Максим Сущук. Але погодьтеся, будь-які поради — це все дуже індивідуально. Якщо у Вас немає звички виступати, а є страх перед публікою — він геть начисто вб’є Вашу ідеальну презентацію, зроблену за допомогою фахового дизайнера. Сама доповідь публічний виступ вийде зім’ятим і невиразним.

Ось тому лише кілька простих, але дієвих порад:

Порада #1 Поважайте свою аудиторію

Виходьте до свого місця публічного виступу ІТ події скромно і без пафосу. Не біжіть, не стрибайте по сходах, не махайте руками, як Кличко перед поєдинком.

Коротко привітайтеся, розкажіть про себе в кількох словах.

Не будьте зверхніми. “Ох, який я крутий!”. Не ходіть павичем по сцені згадуючи свої круті проекти — отаке викликає роздратування у людей.

Будьте позитивними. В аудиторії напевно сидять люди, які знають предмет доповіді краще Вас. Вони просто поки ще не дісталися до сцени. А будуть й такі, хто до виступу гарно підготувалися, начиталися інфи в інтернеті і готові «тролити» по чорному… Давайте відсіч, сьогодні Ви господар виступу!

Сфокусуйте Ваше тіло і голос: на передачу ідей аудиторії на повну потужність. Люди люблять харизматичних, цікавих і енергійних людей. Рухами тіла, жестами, мімікою сприяйте до довіри.

Порада #2 Використовуйте зачіпки

Драматургічний підхід «зав’язка-кульмінація-розв’язка» — прекрасно працює і для публічних виступів у ІТ.

Однаково, як прийом «приманка», який використовується у фільмах. Зверніть увагу, рідко яке кіно починається з чогось пересічного і нудного. Навпаки, щоб заволодіти увагою глядача з перших хвилин, режисер робить початок інтригуючим і захоплюючим. Таким, щоб фільм хотілося дивитися далі.

Тому використовуйте зачіпки, розповідаючи свою історію. Ними може бути що завгодно — спірна або нетипова думка, шокуючий факт, жарт. Крім того, завжди можна почати з кінця або самого «соковитого» моменту, причому сюжет публічного виступу не обов’язково повинен бути лінійним: зав’язка сюжету (issue), кульмінація-розв’язка-рішення-висновки.

ПАМʼЯТАЙТЕ: у Вас в наявності коротке вікно уваги — максимум 10-15 хвилин, потім люди втрачають фокус та слухають більше по інерції.

Кращий спосіб утримати увагу далі — це розповідати тему своїми історіями. Однією, двома або кількома не має значення. Яскравий особистий КОРИСНИЙ досвід у формі картинки + емоції підтримують інтерес у людей ще деякий час і суть сказаного запам’ятовується краще.

Як ми згадували вище, досвідчені оратори традиційно розпочинають свій виступ з жарту — це розслаблює аудиторію, налаштовує її доброзичливо по відношенню до оратора …і взагалі вважається хорошим початком майже будь-якої бесіди. Проблема тільки в тому, що невдалий жарт робить все те саме, тільки навпаки. Краще не жартуйте. Жартувати треба вміти. Наприклад, як Леся Нікітюк! У мене дитина фанатка Лесі 🙂

Леся Нікітюк публічний виступ

Порада #3 Дайте людям хліб для роздумів — просувайте свою історію вперед

Щоб передати співрозмовникам ключові ідеї, інформацію потрібно викладати чітко і послідовно. Незважаючи на те, що Ви прекрасно знаєте матеріал, дуже серйозно заздалегідь готуйте кожен виступ.

Говоріть мовою та інтересами слухача. Задавайте самому собі запитання: “Яку б цінність від матеріалу хотів би отримати я?”, “А що б я запитав, якби цю доповідь робив хтось інший?”

Дайте слухачам щось корисне і практичне, те, що звичайний тестер зможе використовувати на своєму проекті. Ніхто не любить «воду». А ось «самий сік» подавай всім. Трапляється можна забутися і трішки «піти в нетрі», проте на цей випадок у Вас є слайди презентації щоб повернутися у правильне русло.

Стосовно слайдів, подбайте про візуальні ефекти і акценти. Подумайте, що могло б допомогти Вашій доповіді розкритися. Це може бути, наприклад, відео-гіфка, ілюстрація або інфографіка. Попрацюйте над заголовками, вони повинні говорити красномовно. Їх шрифт подбайте, щоб був добре читабельним, а відступи між блоками тексту великими. Але не переборщіть із стилем і кольором, вони тоді відвертатимуть увагу від оратора, тобто Вас.

Щоб бути слухачам ІТ конференції максимально корисним, слід попередньо зробити виступ-репетицію для себе. Краще поруч з дзеркалом. Засічіть час. Як не влізаєте? Приберіть менш важливий матеріал, щоб таймінг відповідав часу наданому Вам на it заході. Викиньте все, що може бути незрозумілим, може бути трактоване двозначно, має слабку аргументацію або може змусити Вас сумніватися у своїй експертності при прямому запитанні. Навпаки поліпшіть презентацію в слабких місцях додатковою інформацією для кращої аргументації.

Глибоке опрацювання теми відрізняє хорошу історію від поверхневої.

Порада #4 Додайте перцю, додайте емоцій, але не переборщіть

Повернемося до прикладу з особистим досвідом. Як ми зазвичай розповідаємо про нього? Побачили те-то, працювали на такого-то дядька, зробили то-то для нього, отримали ефект там-то і скільки. Стандартна історія, пізнавальна, але таких тисячі, якщо не мільйон. Не бійтеся додавати у свій публічний виступ особисті оцінки, враження від роботи на проекті, переживання — тоді Ваш робочий досвід стане індивідуальним, і тоді Ваші приклади більше запам’ятаються слухачам. Нічого не поробиш…. мозок більшості людей любить асоціації…

Порада #5 Пам’ятайте про висновки

Дуже часто те, що ми говоримо, нагадує собою швидкий потік трам-трам !!! трум-трум !!! У ньому проносяться факти, оцінки, важливі деталі. І часом їх так багато, що слухачі або читачі виявляються перевантаженими, втрачають нитку, губляться. Тому якщо хочете бути зрозумілими — прагніть простоти! У цьому плані мені подобається формула подачі контенту від російської платформи Тільда.

Мистецтво аргументації у публічному виступі

Повторюйте ключові ідеї, акцентуйте увагу на важливому, резюмуйте сказане.

Залиште в кінці презентації слайд з пропозицією поставити питання. Нагадуємо, не годуйте «тролів» під час самого виступу. Вкажіть контакти самого доступного аудиторії каналу зв’язку з Вами.

Дані вище рекомендації — тільки кілька технік глобальної науки, яка грунтується на широкій базі знань про те, як правильно писати і говорити, щоб Вас було цікаво читати і слухати.

Відмінний спосіб розвинути потрібні вміння і навики — серйозно навчатися!

Порада #6 Вчіться сторітеллінгу, ораторському мистецтву, копірайтингу, мистецтву аргументації and so on

Цінність вміння публічно виступати складно переоцінити, але багато хто обходить побічно питання вивчати глибше ораторське мистецтво, копірайтинг, сторітеллінг, елементи маркетингу. Навіть якось до маркетингових, копірайтерських, продажних професій у ІТ ставлення як на мене, без якоїсь належної пошани… до цих видів робіт ставляться презирливо трохи й вони є значно менш оплачуваними порівнюючи з оплатою праці програмістів або тестувальників. А потім ІТ -шники дивуються, чому їх не слухають, а якщо і слухають, щось не надто цікавляться темою їх доповіді??? Як це не та цільова аудиторія? І що воно узагалі таке?

Сьогодні модний сторітеллінг. Що таке сторітеллінг? Сторітеллінг — це у найширшому розумінні вміння розповідати історії (усно, письмово, в картинках — не важливо).

Стосовно копірайтингу в ІТ знову ж таки пропонуємо прочитати на нашому блозі тестувальників статтю гостя Максима Сущука Кар’єра Copywriter в IT: виклики, можливості, перспективи

Якщо Вам хочеться по справжньому навчитися спілкуватися з аудиторією, Вам потрібно опанувати і мистецтво аргументації, і мистецтво логіки. Коротше, знання це не ранець за плечима носити! Вчіться, будьте чемними 🙂

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.