Сьогодні я розповідатиму про один із най-най-най необхідних інструментів для будь-якого тестувальника, та й не тільки тестувальника. Інструменту без якого фактично не можливо повноцінно працювати зі своїм ПК та спеціалізованим програмним забезпеченням. Дозвольте Вам представити? Вашого наступного вірного друга у IT — це командна стрічка.

Дана тема особливо актуальна початківцям програмістам і тестувальникам. Адже часто новачки, як звичайні користувачі ПК з Windows під капотом — з командним рядком взагалі ніколи не стикалися і навіть не підозрюють про його існування.

Обставина склалася історично. Перші комп’ютери не мали пізнаванного всіма графічного інтерфейсу в операційних системах. Все робилося, якраз із в командного рядка.

І саме завдяки появі графічного інтерфейсу у вигляді вікон, ОС Windows завоювала свою величезну популярність у всьому світі серед масових юзерів. Командна стрічка залишилася в операційній системі, але поступово зникла з поля зору користувачів. Проте у певного кола користувачів, системних адміністраторів, програмістів — цей інструмент доволі популярний.

Що таке командна стрічка?

Командний рядок — це чорне вікно хакерів. Звичайно це більшою мірою жарт 🙂 Але у ньому є крихта правди. Спочатку командна стрічка може видаватися трохи жахливою. Пригадую свої універівські відчуття, коли вперше з нею стикнулася: вводила команду і перед натисканням кнопки Ентер, серце на хвилину завмирає, у невідомості, що зараз відбудеться? Це магія? Фокус?

Насправді — боятися нічого. Командна стрічка надзвичайно зручний інструмент, з елементарно простою логікою «як двері».

Командна стрічка — це по-суті найпростіша програмна оболонка, Ви вводите в її поле з клавіатури інструкції ➡ комп’ютер їх виконує. Це можуть бути команди для перегляду, обробки і управління файлами на Вашому комп’ютері. Тобто, це ті самі інструкції які Ви робите мишею, переходите з одного меню до іншого, клікаєте, відкриваєте діалогові вікна, натискаєте кнопки запустити програми.

Виникає питання, а навіщо взагалі потрібна командна стрічка?

Справа в тому, що деякі речі у командному рядку виконати простіше і швидше. Якщо немає ярлика програми на робочому столі, легше ввести назву програми в командний рядок і натиснути клавішу Enter, ніж «лазити» по папках і шукати потрібну.

Або скажімо, налаштування деяких програм у графічному інтерфейсі користувача, принципі можуть бути відсутні.

Іноді трапляються збої у роботі програм і працювати з ними, окрім командної строки, іншим способом виявляється недоступним.

Так само слід мати на увазі, що до сих пір існують утиліти, які не мають графічного інтерфейсу, й з ними можна працювати тільки якраз з командного рядка.

Через командний рядок надають перевагу працювати із Git -ом. Про систему контролю версій Git розписували раніше, читайте серію статей за активним посиланням.

Командний рядок ще називають по-іншому: інтерфейс командного рядка, cmd (Windows), CLI, prompt, console або terminal (Linux).

Як відкрити командну строку?

Все про що ми щойно спілкувалися простіше показати на практиці чим довго описувати.

Отже, розпочинаймо міні воркшоп 🙂 Як включити командну строку і виконати у ній кілька команд:

Запуск Mac OS

Додатки ➡ Утиліти ➡ Термінал

Linux

Дотатки ➡ Стандартні ➡ Термінал (залежить від дистрибутивів і версій)

Як запустити командну строку в Windows?

Як вище вже згадувалося, командний рядок у Windows є глибоко схованим. Найпростіше знайти командний рядок через пошук.

Але є й інші більш складні способи 🙂

  • натисніть гарячі клавіші WIN + R, введіть cmd і натисніть кнопку Ok;
  • виберіть «Пуск» ➡ «Усі програми» ➡ «Стандартні» ➡ «Командний рядок»;
  • відкрийте в Провіднику папку C: \ Windows \ System і запустіть файл cmd. еxе

В результаті у Mac OS та Linux має з’явитися знак $ доллара у Windows, це знак > і мигаючий курсор — запрошенням ввести команду. Частина до $ або > включно називається запрошенням командного рядка. Зрозуміло, Вас запрошують туди ввести щось.

Командна строка Windows
Командна строка Windows

Якщо команда виконана успішно, відображається відповідь на дію. Інколи ще з’являється додаткове повідомлення інформування.

Якщо введена команда неправильна, то в командному рядку з’явиться повідомлення про помилку і опис причини помилки (приклад із терміналу Лінукс, проганяла кілька автотестів 2 успішно і 1 впав).

командний рядок
Виконання автотесту Python

Однак далеко не всі команди призводять до якихось видимих в графічному середовищі змін, досить багато команд результат своєї роботи відображають у самому командному рядку. Наприклад, спробуйте ввести в командний рядок help. І що ми побачили? — Правильно! Довідник

командная строка Лінукс
команди для командної строки Linux

У кожної операційної системи є однакові і трохи відмінні набори команд для командного рядка, тому інструкції вводьте саме для Вашої операційної системи(Windows/Linux/Mac OS).

Давайте пробуємо далі? Кілька прикладів команд командної строки.

Поточна директорія

Дізнаємося, де ми перебуваємо зараз? Введіть цю команду і натисніть кнопку Enter

$ pwd

Якщо працюєте на Windows:

> cd

Змінити поточну директорію

Тепер давайте перейдемо до директорії робочого столу:

$ cd Desktop

Windows

> cd Desktop
> cd ..

Повернутися назад на 1 сходинку
Перевірте, чи дійсно щось змінилось

$ pwd

Windows

> cd

Створити папку /Видалити папку

знадобиться команда mkdir:

C: \ Users \ Oksana \ Downloads> mkdir folder

Для видалення вам знадобиться команда DEL:

C: \ Users \ Oksana \ Downloads> del folder

Безкоштовні онлайн курси вивчення командної стрічки:

Підсумок:

Найзагальніший формат команд (у квадратних дужках поміщені необов’язкові частини):

[символ_початку_команди]\ ім'я_команди\ [параметр_1] \[параметр_2]\ [...]

У таблиці наведено список базових команд:

основні команди командної строки
Джерело https://tutorial.djangogirls.org/uk

УВАГА! Класне посилання: якщо вас цікавить, ss64.com містить повний список посилань на команди для усіх операційних систем.

Також, команди командної строки Windows можна дізнатися за посиланням офіційної документації. Мені ось дуже воно допомогло після переходу з Лінукса ОС назад на Windows. Бо не всі команди коли працюєш із командною строкою вдається порівняти чи вгадати логічно. Особливо коли кодиш на Пайтоні, і якусь специфічну команду потрібно під модуль чи бібліотеку.

Обережно із командною строкою!

Багато з команд для командної строки є нешкідливими, але є серед них, які вимагають обережності з боку користувача. У Mac OS та Linux є користувач root (щось типу адміністратора) команди під root -ом мають приставку спереду sudo- Будьте уважними!

Наприклад у Windows команда видалення всіх даних називається «Format», допоміжні параметри «/fs», які визначають місце файлової системи диску. Не виконуйте команду форматування, якщо не впевнені у своїх діях і не знаєте, навіщо це потрібно. Команда видаляє всю інформацію з ПК!

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.