У загальному розумінні бізнесу Проектний Менеджмент (Project Management) — це вид професійної діяльності, спрямованої на управляння командою, ресурсами, комунікаціями, ризиками, якістю. Об’єднує прийоми оцінки, планування, організації, моніторингу та контролю у різній послідовності залежності від методології. Метою проектного менеджменту, класично вважають: виконання робіт згідно завданню, у заданих обсягах, вчасно і в межах виділених коштів. Більш докладно це гарно розписано в українській версії Вікіпедії.

В IT Project Management — це практично ідентична дисципліна, що об’єднує схожі процедури, принципи та політику. Але у ІТ проектний менеджмент більш динамічніший процес. По цілях управління в ІТ проектний менеджмент зосереджений на концепції успішного ведення чи завершенні окремого проекту, а не на веденні економічно-господарської діяльності бізнесу в цілому.

Отже, хто такий менеджер IT проектів?

Project Manager — людина, яка відповідає за процес керування проектами, визначає пріорітети, планує та розподіляє завдання у команді. Хороший проектний менеджер повинен одночасно розуміти вимоги клієнта, задовольняти потреби компанії та ефективно працювати з командою, яка проект виконує.

У ІТ PM — посада яка не потребує обов`язкового технічного досвіду. Проте, в українських IT компаніях керівниками проектів зазвичай стають вчорашні розробники, тестувальники (QA), рідше фахівці із інших галузей.

Статистика зарплат DOU свідчить, середній рівень заробітної плати проектного менеджера близько 2000 $.

Буденні обов’язки Project Manager -а

Головне завдання менеджера ІТ проекту — реалізувати ідею клієнта у визначений термін, витративши завчасно порахований бюджет. Для цього потрібно:

 • Спланувати процес розробки;
 • Визначити команду;
 • Розподілити завдання у команді;
 • Налагодити процес зворотнього зв’язку (між командою та замовником);
 • Нейтралізувати перешкоди в роботі команди;
 • Контролювати/коригувати результати робіт та дотримання термінів виконання.

Менеджер проекту має тактичні завдання (вирішення щоденних проблем) та стратегічні (цілеспрямоване ведення команди чи своєї компаніх до кінцевої мети, контроль швидкості руху до неї).

Головні показники ефективності PM -а у IT

Визначають 3 групи ключових KPI менеджера проекту, які характеризують його ефективність:

1) реалізація мети клієнта (успішно виконане завдання, високий рівень задоволеності замовника якістю послуги/продукту);
2) реалізація мети керівництва та компанії (фінансовий показник);
3) реалізація прагнень учасників команди (оптимальна мотивація кар`єрного розвитку, привабливі умови фінансової винагороди, усунення/вирішення конфліктів, ефективна взаємодія).

Високий збалансований сукупний показник за трьома напрямками — результат ефективної та якісної роботи менеджера ІТ проектів.

Функціональні обов`язки IT Project Manager

Зона відповідальності керівника проекту значна. Проектний менеджер у ІТ має постійно працювати з:

 • проектною документацією;
 • складанням плану програмного проекту;
 • погодження термінів розробки;
 • аналіз ризиків;
 • участь у формуванні команди проекту;
 • визначення складових програмного продукту та розподіл відповідальності за його виконання між членами команди;
 • визначення та розподіл робочих ресурсів між командою;
 • організація робочого процесу (підготовка продукту, тестування, виправлення);
 • контроль перебігу проекту, якості виконання завдань;
 • контроль над дотриманням термінів виконання;
 • мотивація команди, підтримка активної позиції учасників, рівня зацікавленості;
 • створення комфортного середовища для ефективної комунікації між учасниками проекту;
 • вирішення та аналіз конфліктних ситуацій в межах команди, а також між командою та замовником (вищим керівництвом, скекхолдерами тощо);
 • комунікація з замовником, управління його очікуваннями;
 • підготовка звітності для клієнта;
 • попередня презентація, презентація готового рішення, демо-версій;
 • участь у проведенні співбесід для нових членів команди.

Навіщо компанії потрібен менеджер IT проектів?

З одного боку може здатися, що PM — це черговий керівник, який займається дублюванням частки обов’язків Sales Manager, Product Manager, QA Engineer, Software Architect, інших лідерів компанії. Хтось на зразок «маленького боса» для проекту. Фактично, така точка зору має сенс. Однак, важливо розуміти, САМЕ менеджер проекту бере на себе важливу посередницьку функцію між замовником та співробітниками компанії. Він може одночасно мати глибоке розуміння процесів, які відбуваються у фірмі, при цьому постійно підтримувати зовнішні комунікації з існуючими та потенційними замовниками. Зазвичай менеджер відповідає за певну кількість, а не всі проекти компанії. Це дає йому змогу досконало володіти знаннями з кількох продуктових рішень фірми. Результатом стає можливість надати максимально повну інформацію замовнику щодо формату реалізації його ідеї.

Робота проектного менеджера вирішувати 5 основних завдань компанії:

 1. Проектування нового продукту/функціоналу — проект менеджер зустрічається з технічним архітектором, визначає для нього завдання, спільно приймається рішення, яким чином воно буде виконано.
 2. Планування — врахування всіх факторів, які впливають на перебіг розробки. Зокрема рівень професійних навичок та умінь учасників команди, можливі ризики, вплив сторонніх причин (технічні можливості, співпраця з підрядниками, фрілансерами), багфіксинг.
 3. Контроль — функція, яку ІТ менеджер проекту повинен виконувати кожного дня. Вона дає змогу визначити яким чином відбувається процес реалізації ідеї замовника, які зміни в нього потрібно внести.
 4. Вирішення проблем у максимально короткий час;
 5. Ініціювання та підтримка комунікації між замовником та командою, а також між розробниками під час роботи над проектом.

Залежності від кількості проектів компанія може потребувати від одного до кількох менеджерів проектів. Проте абсолютно зрозуміло, що це має бути окрема трудова одиниця, відповідальна лише за реалізацію ідеї замовника від отримання ТЗ до створення готового продукту.

Зона відповідальності зі зростом кар’єри PM -a змінюється:

зображення відповідальності Проектного Менеджера
Піраміда трансформації фокусу відповідальності Проектного Менеджера

Якщо на початкових етапах проектний менеджер більше сфокусований на погодженні потреб клієнта з роботою команди, то на піку кар’єри для проектного менеджера залишається тільки клієнт і компанія, яку він представляє. Команда зникає з його поля зору, оскільки вона настільки розростається, що він уже особисто її не знає. Вона уже стає стратегічним інструментом у досягненні цілей компанії.

Кому варто задуматися над кар’єрою менеджер ІТ проектів

Процес керування проектом зацікавить активних по життю особистостей, які вміють швидко організовувати інших, приймати рішення, мріють реалізувати свої управлінські навички, забезпечити команді атмосферу для продуктивної праці, контролювати процес розробки нового IT продукту.

Разом з тим, варто бути готовим до ненормованого робочого графіку, необхідності займатися робочими питаннями у вільний час, високого рівня стресу (через постійну роботу з дедлайнами та інколи неадекватними комунікаціями), значного рівня відповідальності за результат (навіть при низькому рівні впливу на нього).

Професійним розвитком для менеджера проектів зазвичай стає можливість отримувати в роботу більш складні та відповідальні завдання, шанс керувати кейсами, які вирішують одночасно кілька окремих команд. Вертикальний розвиток також можливий. Зазвичай це посада Program Manager або перехід на рівень ТОП менеджменту (CTO, CEO, CIO, COO). Наочно переглянути шляхи кар’єрного зростання проектного менеджера пропонуємо переглянути на схемі, розміщеній у дописі: IT професії

Звичайно, для реалізації будь-якого зі змальованих шляхів потрібно постійно вивчати нове, володіти предметними знаннями в області бізнесу, яким займається компанія, вдосконалювати вольові лідерські якості та Soft Skills.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.