Відома фраза «Кадри вирішують все!» І дійсно, саме від кваліфікації працівників багато в чому залежить успішність кожної компанії і її майбутнє.

Щоб правильно оцінити можливості претендентів і вірно підібрати потрібних їм фахівців, HR менеджери, від імені своїх роботодавців, згідно затвердженої рекрутингової політики IT компанії — запрошують кандидатів на інтерв’ю, різні види співбесід у ІТ, які вважають на той момент по ситуації найбільш підхожими для відбору.

Кількість випробувань, так званих «кіл пекла», люди готові героїчно проходити — залежить від обіцяних перспектив. Чим ясніше світло у кінці тунелю, тим більше воно манить…

Перерва на жарт:

Логічно, занадто велика кількість співбесід, буде відлякувати потенційних працівників. Проте не турбуйтеся, на відміну від багатьох галузей в Україні, у ІТ з цим все ОК. Механізм рекрутингу в ІТ є доволі відлагодженим, особливо це твердження стосується великих ІТ компаній. Адже, ніхто не погодиться себе занадто мучити, марно витрачати час на підготовку, і вільний особистий час на проходження самих співбесід. Якщо за рівних умов можна «спокійно»… влаштуватися на роботу по тотожній або ж і кращій вакансії. Отже:

Кількість та структура інтерв’ю можуть бути різними по ІТ компаніях і по ІТ посадах

Вас можуть запросити на один, два або навіть сім етапів відбору працівників, і співбесідувати щоразу будуть різні люди, або ж навпаки ціла команда разом (рекрутер, тех-лід, director, хтось із ланки менеджменту тощо).

Рідше розмова відбувається відразу з декількома претендентами на вакансію. Але ми забігаємо трохи наперід — про групові співбесіди ми поговоримо трохи далі у нашому дописі 🙂

Більш ретельніше HR менеджери відбирають на рівні початківців, світчерів, новачків джунів, гм… ну, там де легше «не вгадати», бо ще не має сформованого образу фахівця.

І добре, що джуніки здебільшого це розуміють, готові витримати будь-яку кількість співбесід і будь-які види співбесід аби їх узяли на роботу в ІТ, з якої вони зможуть розпочати кар’єру в ІТ Тому на безкоштовні стажування безпосередньо при ІТ-компаніяхнайбільша кількість відборів і видів співбесід, що я чула в Україні?

Більшості ІТ компаніях процес відбору фахівців виглядатиме приблизно так:

Етап Розгляду резюме
Етап Тестування кандидатів
Screening — запрошення на особисту зустріч у телефонному інтерв’ю/інтерв’ю по скайпу/повідомленням
Етап HR-інтерв’ю, який проводять за різними методиками

Етап Технічного інтерв’ю
Технічне завдання (іноді цей етап може йти перед технічним інтерв’ю)
Поняття групового інтерв’ю
Можлива побудова питань HR на співбесіді
Коротко кілька порад як себе поводити на співбесідах

 

В деяких компаніях можливі додаткові етапи відбору, тому що іноді для ефективного виконання своїх посадових обов’язків людина повинна володіти набором якихось особливих особистісних якостей. У цих випадках багатьма компаніями використовуються нетрадиційні методи відбору, наприклад психологічне, brain storm або стрес-інтерв’ю.

Навпаки в інших компаніях за деяких очевидних умов, процес відбору потрібного кандидата може бути значно спрощеним. Наприклад, до розгляду резюме та інтерв’ю з HR менеджером.

Однак, кожен цей вид співбесід має свої особливості, які ні в якому разі не можна залишати без уваги. Все, що буде проговорено далі, берете собі на заміточку!

Заочна співбесіда

Щоб пам’ятали, ближче знайомство з Вами починається ще до запрошення на особисту зустріч. На цьому етапі Вас швидко «переглядають» — поза очі (без Вашої фізичної присутності), звідси і назва заочна співбесіда!

До цієї категорії способів відбору у ІТ ми віднесемо:

 • резюме; анкетування;
 • співбесіда по телефону, комунікація через мессенджер, скайп, лінкедін ;
 • тестування.

Розгляд резюме

Резюме, супровідний, мотиваційний лист, анкетні дані ретельно вивчають з метою провести попередню співбесіду з метою одразу відсіяти невідповідних кандидатів, як правило, це робиться по телефону/ скайпу; Якщо HR вважає за потрібне, на цьому етапі перевіряються відгуки, рекомендації попередніх працедавців.

На етапі заочної співбесіди дуже багато чого залежить від резюме здобувача. Якщо воно грамотно складене, шанси на те, що HR роботодавця зацікавиться особистістю претендента, сконтактується і призначить співбесіду, помітно підвищуються. Як скласти резюме правильно читайте у дописі від Ірини Матвіїв.

Етап Тестування

Етап Тестування online не оминути якщо Ви відправляєте своє резюме на позицію trainee. Ось тут Вам потрібно буде проявити свої знання предмету і його специфіки, логіку, кмітливість і впоратися з питаннями по теорії, практичними завданнями і тестами. Здавалося все зрозуміло, це етап перевірки Ваших знань. Але якщо не впевнені у своїх знаннях, у вакансії не надано зразку тестових завдань? Для кращої підготовки до інтерв’ю, запитайте у рекрутера про деталі, коли він Вас запрошуватиме. Це зможе допомогти віднайти потрібний матеріал і старанніше підготуватися.

Телефонне інтерв’ю

— це необов’язково може бути дзвінок по телефону, бесіда в Skype. Може бути Linkedin або будь-який інший спосіб комунікації. Більшість HR менеджерів відзначає — комунікація в телефонному режимі, потрохи відмирає, поступаючись різного видам мессенджерам і зв’язку через інтернет.

Головне завдання НR менеджерів на даному етапі:

 • визначити загальну зацікавленість сторін у подальшій співпраці;
 • уточнити готовність змінити роботу;
 • іноді, за потреби у такий сосіб перевіряють рівень володіння англійською мовою (Співбесіда англійською мовою по телефону — як Вам такий челендж? Що скажете?;
 • внести ясність у деталі, які не знайшли відображення в резюме докладно, тобто з’ясувати, наскільки досвід і кваліфікація відповідають ІТ – шній посаді;
 • сформувати попереднє враження про характер людини і манеру спілкування;
 • обумовити порядок подальших зустрічей.

Тому якщо Вам дзвонить рекрутер, не лякайтеся, знайте, що це всього-лише бесіда-знайомство, максимум кілька уточнюючих питань по резюме.

Кілька порад, як себе поводити на інтерв’ю співбесіді по телефону:

 1. Продемонструйте своїм тоном розмови, свою зацікавленість. HR вважають, що кандидати, які байдуже спілкуються з рекрутером — робота їм не потрібна.
 2. Перенесіть розмову, якщо незручно відповідати на дзвінок в певний момент (довкола крик, гам, спілкування з-під останньої парти в аудиторії університету чи хильнули зайвого, ну так ся стало 🙂 інші подібні ситуації) — попросіть рекрутера передзвонити у зручний час, інакше розмова буде повністю зіпсована. Не думайте, що HR менеджер Вам не передзвонить. Просто узгодьте зручний час, щоб чітко і ясно відповісти на всі питання і отримати потрібну для себе інформацію. Рекрутеру важливо знайти правильну людину, тому передзвонить будьте певні.
 3. Будьте готові йти далі — заздалегідь підготуйтеся до наступного етапу, щоб питання про те, коли Ви можете прийти на очне інтерв’ю в офіс, не застало зненацька, і Ви не почали гарячково думати, коли Ви зможете? Просто знайте свій розклад або будьте готові відкласти всі справи.

Очна співбесіда

Наступний етап, очне спілкування в офісі. Співбесіду з роботодавцем в офісі зазвичай поділяють на HR- і технічне інтерв’ю.

Initial або HR-interview

Це перший етап «повноцінного» інтерв’ю з кандидатом на займану посаду.

Задачі даного виду співбесіди полягають в наступному:

 1. Познайомитися з кандидатом особисто, з’ясувати ступінь зацікавленості в роботі. Оцінити готовність у зміні місця праці. Дізнатися, чи підходить він компанії, чи зуміє виконувати посадові обов’язки. Реально порівняти претендентів між собою.
 2. Уточнити деталі, які залишилися нез’ясованими після прочитання резюме або анкети. Зіставити отриману різними шляхами інформацію.
 3. З’ясувати ступінь відповідності майбутнього співробітника займаній посаді, співставити, оцінити минулі успіхи і досягнення.
 4. Оцінити особистісні якості людини: харизму, характер, здібності, чесність, дізнатися цінності, бачення й ідеали,
 5. Презентувати свою ІТ компанію з усіма плюсами роботи в ній (за мінуси звісно Вам будуть мовчати). Повідомити про обов’язки, описати особливості адаптації та її терміни.
 6. З’ясувати, наскільки збігаються очікування сторін. А якщо вони відрізняються, то як саме? Досвідчений HR намагатиметься знайти спільний знаменник та дійти до компромісу.
 7. Дати можливість кандидату зрозуміти, чи дійсно йому потрібна ця робота?
 8. Визначити, наскільки комунікабельною є людина, чи зможе вона влитися в колектив.
 9. Дати людям можливість висловити свої побажання і думки з того чи іншого питання.
 10. Поговорити про перспективи кар’єрного зростання.
 11. Виявити які проблеми можуть виникнути в майбутньому. Зрозуміти причини, за якими майбутні співробітники не задоволені попередньою роботою, звільняються і т. п.

HR-інтерв’ю можуть бути дуже формалізованими, а може виглядати як приємна дружня бесіда, щоб кандидат розслабився по максимуму.

Відверто, обережно, не ведіться на милі посмішки! На те HR -ри вчилися, щоб з Вас вірьовки вити…

 

Щоб виявити ділові та особисті якості претендента, проводять HR-інтерв’ю за різними методиками:

 • структурована співбесіда;
 • кейс-інтерв’ю, або ситуаційна співбесіда;
 • проективне інтерв’ю;
 • поведінкова співбесіда (за компетенціями);
 • стрес-інтерв’ю;
 • brainteaser-інтерв’ю.

Структурована співбесіда

Цей вид співбесіди на даний момент є одним з найпопулярніших серед видів співбесід усюди, включно серед видів співбесід у ІТ. Суть його полягає в тому, що кандидат відповідає на поставлені в певній послідовності питання HR менеджера. Питання звичайніcінькі, що стосуються освіти, минулого місця роботи і виконуваних функціональних обов’язків, причини звільнення з неї і т. п. Даний вид співбесіди дозволяє дізнатися про досвід претендента, вміння і навички, визначити відповідність кваліфікації здобувача вимогам компанії. На даному етапі HR менеджер перевірятиме, наскільки надана Вами інформація, як кандидатом відповідає дійсності.

Ситуаційна співбесіда

Ситуаційна співбесіда передбачає відповіді на гіпотетичні питання і розповідь про свої дії в уявних ситуаціях. Зазвичай питання HR менеджера звучать наступним чином: — Ваші дії в разі …? – Що Ви зробите, якщо …? Зазвичай у HR менеджера є еталонні відповіді на ці питання, з якими порівнюються відповіді і реакція. Аналіз передбачуваної поведінки людини в типових ситуаціях допомагає HR менеджеру більш повно оцінити особистісні та професійні якості кандидата: щирість, комунікабельність, чесність, типові моделі поведінки і т. п. Завдяки такому аналізу з’являється можливість спрогнозувати поведінку співробітника на новому робочому місці та як він увільється в корпоративну культуру ІТ компанії.

Проектне інтерв’ю

При цьому виді співбесіди акценти переносяться з претендента на вирішенням гіпотетичних завдань на проекті у взаємозв’язку із командою. Інтерв’юер описує проблемну ситуацію, в якій опинилися вигадані люди, а завдання здобувача — коментувати їх дії. Подібний метод опитування дозволяє HR менеджеру виявити риси характеру людини. Люди при міркуванні про дії оточуючих схильні використовувати власний досвід. Саме на цій психологічній особливості заснований даний принцип отримання інформації. Він дозволяє перевіряти цінності потенційного співробітника, коли інтерв’юер ставить запитання на кшталт «Що повинен зробити працівник, щоб його звільнили?», «У чому причина того, що працівники іноді уникають виконання своїх завдань?» Наприклад, відповідь на питання «Чому люди спізнюються на роботу?» Може багато що сказати про пунктуальність людини.

Співбесіда за компетенціями

Завдання даного інтерв’ю — дізнатися якомога більше про професійну діяльність здобувача. Цей вид співбесіди побудований на питаннях менеджера, пов’язаних з колишніми місцями роботи претендента та мають на меті дізнатися про дії певних ситуаціях. Отримана інформація допомагає зрозуміти, наскільки добре людина вміє вирішувати певні технічні проблеми, які в будь-якому разі виникають під час робочого процесу. З’ясовується, чи є у людини досвід в боротьбі з труднощами і як саме їх було подолано.

Brainteaser-інтерв’ю і стресове інтерв’ю

Ці види співбесід відносяться до нестандартних видів співбесід. Проводячи шокове інтерв’ю, HR менеджер навмисно порушує всі правила поведінки, провокуючи претендента на конфлікт і бурхливі емоції. Способів вивести людину з себе досить багато: запізнитися на зустріч, почати задавати некоректні запитання, підвищити тон в розмові тощо. За допомогою стрес-інтерв’ю HR співробітник може оцінити, наскільки людина стрессостійка і конфліктна по своїй природі. Даний вид співбесіди до вподоби далеко не всім претендентам, а тому застосовують ці види співбесіду ІТ на щастя тільки в окремих випадках. Що стосується brainteaser-інтерв’ю, то воно дозволяє відібрати людей на ту роботу, де потрібні креативність та оригінальність, вміння справлятися з нестандартними завданнями і приймати самостійні рішення. Під час розмови претендент повинен відповісти на кілька дивних, іноді навіть абсурдних питань, вирішити якусь складну логічну задачу.

За формою організації співбесіди діляться на види:

Індивідуальні та групові співбесіди

Ось, HR менеджер, якщо Ви йому сподобалися може запрошувати на бесіду з Вами інших зацікавлених у Вас осіб. Якщо складно організувати, присутність, може бути зв’язок по Скайпу. Найчастіше всього зустрічається в аутсорсингових компаніях.

Технічна співбесіда

Технічна співбесіда є окремим етапом інтерв’ю, який триває близько однієї години. Наприклад, Вам просто Техлід або хтось із команди буде задавати технічні запитання. Хоча оцінка технічних навичок, може проводитися різними способами. На технічному інтерв’ю у ІТ компанію Ви відповідатимете на питання і задачі, і за цими відповідями будуть частково оцінюватися технічні знання + можуть дати нескладне завдання на 10-15 хвилин.

Часто просять показати приклад вже існуючого коду, тому завжди потрібно мати в запасі посилання на github, або іншу подібну систему.

Також це може бути ТЗ, надіслане як домашка з певними вимогами і чіткими термінами, а потім Ви презентуватимете її результат. В цьому випадку, потрібно добре подумати, перш ніж приступати до виконання, оцінити чи встигнете завершити завдання в зазначений проміжок часу, адже є ймовірність, що завдання виконане не в терміни, не розглядатиметься.

Або іноді навіть технічну співбесіду поєднують з попереднім етапом — initial HR інтерв’ю. Технічна оцінка також може проводитися безпосередньо на інтерв’ю, без попередніх завдань, прохань про приклади проектів і т. д. Залежить, як згадували вище, від прийнятої процедури інтерв’ювання в компанії.

У будь-якому випадку будьте готові, що Ваш досвід роботи захочуть реально перевірити. Відкриють ноутбук, дістануть листочок і попросять виконати певне завдання. А значить, вказуючи той чи інший skill і досвід в своєму резюме, Ви повинні бути у ньому впевненими! Тому починайте вчитися заздалегідь, як не знаєте нічого, то нічого Вам і не допоможе ефективно у цій ситуації. Як у відповіді на питання не впевнені, не поспішайте, подумайте. Зверніть увагу! На технічній співбесіді будуть включно оцінювати Ваші відкритість, бажання вчитися, розвиватися і командний підхід до роботи. Бо, на реальному проекті, якщо Ви будете замовчувати якусь проблему, нехай і дрібну, але відому тільки Вам, то вилізе усім, не тільки Вам.

Iнтерв’ю з керівником / замовником

На нього запрошують тільки тих, хто пройшов усі попередні співбесіди і вважається досить імовірним кандидатом. Отже, якщо дійшли до цього етапу – ви дійсно непогані. З іншого боку, є компанії, в яких керівник (проекту, офісу, компанії в цілому) бере участь вже на першому етапі інтерв’ю і самостійно визначає збігаються цінності і цілі двох сторін.

Поняття групового інтерв’ю

Групове інтерв’ю проводиться відразу з декількома претендентами. Групове інтерв’ю проводиться, щоб скоротити час відбору, якщо претендентів на посаду багато. Груповим інтерв’ю в ІТ можна вважати відкрите тестування. Одного, разу я проходила технічну співбесіду, то мене посадили виконувати технічне завдання з іншими претендентами, я їх бачила, але говорити не могла, тому що столи, за які нас розсадили були далеко один від одного, приміщення велике і в ньому працювали ще інші люди.

У маленьких компаніях, де немає HR-відділу і прописаної процедури інтерв’ювання. Якщо пощастить (або не пощастить) брати участь в такому інтерв’ю, є ймовірність, що за пару годин Ви пройдете абсолютно всі етапи відбору: знайомство, технічну оцінку, інтерв’ю з командою і т.д. В одній з компаній, де я працювала, була така ситуація: зібралося на інтерв’ю 5 осіб, включаючи СЕО, технічного ліда, рекрутера і пару представників команди. Кандидат був до цього не готовий, у нього руки тряслися і піт з чола капав, коли йому запропонували виконати технічне завдання. Так буває… це не страшно, зберіться і покажіть, на що здатні!

Структура усіх перерахованих співбесід передбачає поділ запитань до кандидатів на блоки

Усього блоків п’ять:

 1. Найбільший з них — особистісний. Здобувач на посаду відповідає на питання стосовно своєї біографії, ділиться своїми поглядами і захопленнями.
 2. Другий блок присвячений професійній сфері: кваліфікації претендента, його досвіду роботи, думках про подальшу кар’єру.
 3. Деякі HR менеджери включають в співбесіду питання на витримку, каверзні питання. Це дозволяє перевірити швидкість реакції людини, чесність, здатність адекватно реагувати, перебуваючи в незручній або навіть неприємної ситуації. Слід мати на увазі: каверзні і некоректні запитання — це далеко не одне і те ж, хоча межа між ними досить тонка. Приклади ось тут: Особисті Питання На Співбесіді З Роботодавцем. Як Правильно Відповідати?
 4. Некоректні запитання зовсім не є перевіркою на стійкість до стресів, і задавати їх під час співбесіди строго не рекомендується.
 5. Останній блок співбесіди полягає в тому, що вже інтерв’юер, тобто HR ділиться з потенційним співробітником інформацією, яка його цікавить, відповідає на питання. І кожному потрібно бути готовим задати хоч одне питання, щоб показати свою зацікавленість у роботі. Так само, питання на співбесіді до HR повинні бути коректними.

Можлива побудова питань HR на співбесіді:

 • Відкриті питання. Вони мають на увазі отримання розгорнутої відповіді. Здобувач не обмежується у видачі інформації.
 • Закриті (прямі) питання. Їх мета – отримати конкретні відомості. Відповідь має звучати однозначно, цього вимагає сама форма питання.
 • Навідні запитання. Вони підказують потенційним кандидатам очікувану відповідь. Більш того, саме питання вже може містити варіанти відповіді.
 • Рефлексивні питання. Повтори створюють у претендента відчуття, що його уважно слухають. Використовуються для налагодження контакту між менеджером з персоналу і здобувачем.
 • Непрямі питання. З їх допомогою HR фахівець може з’ясувати потрібну йому інформацію не безпосередньо, а завдяки розмовам на абстрактні або суміжні теми.

Як вже говорилося вище, питання на співбесіді що задаються здобувачеві залежать від виду співбесіди і конкретно того що потрібно дізнатися HR -у. Але найкориснішими, що несуть найбільший обсяг інформації вважаються відкриті питання. Крім того, відповіді на них легше піддаються оцінці. Чим досвідченіший HR менеджер, тим більш точними будуть результати співбесіди. По-справжньому хороший HR співробітник рекрутер вміє користуватися різними типами питань.

Стаття до теми, читайте: Популярні Питання На Співбесіді + Приклади Правильних Відповідей

Коротко кілька порад як себе поводити на співбесідах:

Будьте чесні і відверті на першому інтерв’ю, сміливо говорите про свої амбіції і бажання, дізнавайтеся у рекрутера, чи є можливості росту, розвитку і просування. Адже даний етап — прекрасна можливість визначити та сама чи це позиція і компанія, яка вам підійде і в якій ви будете приносити користь і досягати своїх цілей.

Але навіть якщо все виглядає як спілкування з подружкою і перед вами сидить хихикає дівчинка-рекрутер, ви повинні пам’ятати, що запросили вас не просто поговорити. ви розслабитеся, і, можливо, наговорите зайвого. Тому як би не вів себе рекрутер, будьте завжди стримані і напоготові, що не розвішуйте вуха,

Це той етап, по завершенні якого обидві сторони хочуть зрозуміти, наскільки вони «підходять один одному» і чи будуть продовжувати спілкування щодо технічних аспектів.

Як не потрібно себе поводити на співбесідах?

Читайте: 8 Фатальних Помилок На Співбесідах В ІТ При Працевлаштуванні

Підсумок:

Особливо не розслабляйтеся на останніх етапах відбору, на останніх співбесідах. HR розповідають, бувало: кандидат, який технічно був надзвичайно хороший, пройшов всі етапи, кілька співбесід, залишилося тільки познайомити його з клієнтом і приймати рішення про наймання. І на останньому інтерв’ю із замовником кандидат поводив себе байдуже і навіть зверхньо з ним 🙁 До кінця завжди будьте зібрані, сконцентровані і пам’ятайте, що Вас все ще оцінюють!

Видів співбесід у ІТ, як бачите є досить багато. Неважливо скільки етапів інтерв’ю, співбесід у ІТ Ви вже пройшли. Не на всіх у Вас зрозуміло буде хороший результат. Вірним показник того, що Ви — «той самий» кандидат, є отримання бажаної роботи.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.