Для офіційно зайнятих junior тестувальників все ДУЖЕ просто, вартість їх роботи — це їх середньо ринкова зарплата. Що нерідко тестувальникам нараховується згідно різноманітних витончених метрик внутрішньої політики їх компанії. Наприклад: по KPI (системі виконання ключових показників компанії), співвідношення кількості знайдених багів до кількості пропущених критичних багів, застосування навиків автоматизованого тестування, регресійного тестування, performance, API testing і т.п., відрізок оплачуваного часу за який тестер здатен якісно впоратися з проектом. А також в деякій мірі враховується суб’єктивна оцінка безпосереднього керівника у розрізі порівняння з колегами працівниками тощо.

Отже, зарплату платять за добре виконану роботу. Логічно, правда? Виконав роботу на совість, не наробив «факапів» — отримав свої гроші, зарплату тестувальника. Саме так виглядають ідеальні відносини керівника і найманих працівників.

Але новачкам у ІТ буває складно знайти собі першу стабільну роботу. Тому багато хто з початківців QA розпочинає свою трудову діяльність із фріланс тестування. Політика ідентична: головне для фрілансера тестувальника знайти свого хорошого замовника (щедрого, платоспроможного, ввічливого та відповідального) 🙂 який би постійно постачав цікавими проектами. І як результат щоби від цієї співпраці у фрілансера пропорційно зростав би рівень професіоналізму, «не зо гірше як на галері».

На тему першої роботи для QA ми уже спілкувалися у дописах:

— тож доповнюємо!

Оскільки перший досвід і фріланс це не тільки перший заробіток, але й подекуди досвід з неприємним присмаком через незнання, який спричиняє розчарування у професії QA. Розглянемо разом кілька ключових моментів, які убережуть і навчать новоспечених QA тестувальників не на власних помилках:

Ціна роботи тестувальника

Припустімо Ви тестер з мінімальним досвідом у якісь компанії, у Вас на рахунку є завершені проекти на кількох фріланс біржах + рекомендації, позитивні відгуки і т.п. — тоді наймачам просто пробуєте називати комфортну фіксовану суму заробітної плати, на Вашу думку, котра не налякає потенційного роботодавця. Інший варіант оцінювати роботу над проектом у годинах, розраховувати вартість своєї години і називати ці суми.

На жаль, перші замовлення усі початківці в ІТ переважно оцінюють в “максимальний мінімум” аби тільки отримати замовлення/отримати роботу з тестування. Тут нікого не проконтролюєш… радимо одне — не працювати “за їжу”… демпінг вкрай не корисна штука для будь-якого бізнесу. Ось, що вийде як усі будуть занижувати ціни? Чи Ви б хотіли зарплату в ІТ на рівні касира в супермаркеті?

Тепер навпаки, припустімо Ви тестер ПЗ, у котрого на рахунку не має жодного завершеного проекту — тоді є 2 шляхи отримати максимальну суму за роботу на фрілансі або бажану вакансію:

1) правильний підхід до замовника/працедавцяЗВЕРНІТЬ УВАГУ в першу чергу Ви продаєте себе! Тут впливає все: як Ви виглядаєте, як розмовляєте, наскільки впевнені й обізнані з специфікою роботи компанії роботодавця й справі Тестування Програмного Забезпечення в цілому. Добре «підвішений язик» практично відкриває будь-які двері. Навпаки, якщо Ви погано йдете на контакт з іншими людьми, скуті, стримані, то це проблема при роботі тестувальника на фрілансі й у будь-якій компанії зрештою.

2) постаратися моментально “влізти в думки” якщо Ви зможете подати вдалу ідею, свою власну ідею, то Ви зможете підкорити абсолютно будь-які вершини. А тому слід наче «риба у воді» орієнтуватися в ключових вимогах/побажаннях клієнта. У цьому пункті також набуває впливу здатність максимально швидко знаходити креативні рішення, і не боятися пропонувати їх, вміння кваліфіковано аргументувати свою думку під час обговорення.

Обговорення сценаріїв виконання проекту із замовником на фрілансі

Не стільки по безграмотності, як по недосвідченості тестувальники новачки, як правило, на початках витрачають надмірно багато часу на тестування проекту. Головна причина помилки — обговорення проекту з замовником не до кінця. Той факт, що новачка тестувальника обрали виконавцем на фріланс біржі з поміж десятка претендентів, паморочить голову усім, і з цієї радості початківці QA просто погоджуються на все. На будь-які додаткові умови та додаткові роботи. Тому радимо докладно дізнаватися деталі проекту.

Зазвичай замовник не сильно задумується над тим, як буде протестований його додаток. До прикладу Вам скажуть протестувати сайт, а як саме ніхто не буде уточнювати. В результаті замовник може вимагати від вас додаткових тестів, які до того не планувалися. Тому побудуйте свій діалог із замовником навколо очікуваних результатів. Дізнайтеся, які типи тестування потрібно провести, у яких браузерах, на яких девайсах, з застосуванням яких операційних систем — все до дрібниць! І тільки потім підрахуйте час з маленьким запасом, який Вам потрібен для тестування даного проекту й оплату.

Бажано обговоріть також Ваш графік роботи. Чи влаштує замовника, якщо тестування буде проводитися у вечірній час або на вихідних? У які строки він очікує отримати тест-репорт?

Оговоріть ймовірність форс-мажорів і зростання ціни відповідно, коли щось піде не так, виникли непланові проблеми й витрати ресурсів.

Оцініть тестований продукт на власні очі

Обов’язково подивіться на продукт який Ви збираєтеся тестувати. Бо без цього марно оцінювати або планувати роботу. ЗАСТЕРІГАЄМО ніколи не беріться оцінювати навіть приблизний час на виконання роботи, зі слів клієнта — без прикладу самого проекту!

Не буде зайвим розпитати про тестову документацію. Тестова документація на початковому етапі розробки проекту ДУЖЕ рідке явище, але якщо ж документація наявна, то вона сильно допомагає в роботі, особливо коли проект тестування зі складною бізнес логікою.

Уточніть у якому форматі готувати Bug-репорт?

Одні замовники вимагають оформляти bug-репорт певного виду. Використовувати конкретні Test Management systems. Другі замовники про це абсолютно не замислюються. Краще запитувати про це їх окремо. У якому форматі, з цифрами, графіками, діаграмами, нехай хоч PowerPoint презентації вони бажають побачити результати тестування свого додатку.

Складайте чек-лісти та тест-кейси, описуйте дії зрозуміло й однозначно, які зробили у рамках тестування коли цього й не вимагають — це підкреслить Ваш професіоналізм в очах замовника, покаже що Ви не тільки шукач багів.

Подбайте заздалегідь про комфортні способи комунікації клієнта з Вами

Сюди належать канали зв’язку і переписки, у разі виникнення додаткових чи уточнюючих запитань по проекту. А також способи оплати Вам за виконану роботу, так щоб Ви могли ці гроші побачити. Зверніть увагу! Отримати свій заробіток з фрілансу в Україні Ви можете обмеженими способами. Заздалегідь дізнайтеся усі деталі переказів. Серед моїх знайомих траплялися випадки, коли вони розпочинали роботу віддаленого тестування на фріланс біржах з яких гроші в Україну не виводяться жодним чином і їх 50-100 баксів і досі там «висять».

Працюйте на свою репутацію, бо це у перспективі обіцяє довготривалу співпрацю

Намагайтеся будь-яку роботу оф-лайн чи он-лайн виконувати не просто добре, а дуже добре! Постарайтеся зробити навіть дещо більше… Це спонукає роботодавця продовжити з Вами співпрацю, в результаті Ви ще можете отримати купу бонусів. Це можуть бути: в прямому розумінні бонус (додаткова оплата), клієнти по знайомству, підвищення плати за тестування, нові проекти з цим самим замовником. Кілька моїх знайомих успішно змінили поточне місце роботи на основні фріланс проекти, саме через те що гарно себе показали в їх тестуванні.

Бережіть здоров’я!

Не перенапружуйтеся це негативно впливає на інтелектуальні можливості мозку людини, та пропорційно на якість роботи. Відпочивайте від роботи згідно режиму. Робіть зарядку у перервах між довгими періодами сидячої роботи. Про професійне вигорання чули? “Всіх грошей не заробите. А від роботи не тільки коні й поні, але й тестувальники дохнуть!”

Чітко сплануйте свій подальший кар’єрний розвиток тест-інженера

Продовжуючи тему коней…як не стати загнаним конем… Не виконувати чужі цілі, а реалізовувати власні плани на життя. Радимо якомога відповідальніше поставитися до цього пункту. Обдумуйте час від часу на самоті усі варіанти та перспективи свого кар’єрного розвитку тестувальника чи QA. Вітер та погана пам’ять багато чого виносять з нашої голови, окрім стресів звісно як механізм самозахисту організму, тому краще матеріалізуйте ці плани на життя, на папері чи у нотатнику з нагадуваннями у телефоні це дозволить Вам не забувати про важливе і поступово прямувати до мети. До теми, допис у нашому сайті для тестувальників: 10 причин: Чому ти досі не професійний тестувальник?

Слідкуйте за різноманітними подіями, курсами, тренінгами. Відвідуйте їх час від часу. Морально будьте готові до змін. А також:

Навчайте інших справі тестування програмного забезпечення

Буває хочеться поєднувати фріланс тестування з основною роботою. Це складно подужати. На цей випадок радимо мати напарника, і якщо пощастить з відсутніми у Вас девайсами. Будьте ментором ще більш «зеленим» новачкам QA ніж Ви. Коли замовник ставить досить короткі терміни, ліпше не скупитися і поділитися заробітком з напарником чи учнем, ніж провалити тестування і втратити замовника. До того ж хороший напарник допоможе Вам вказати на Ваші власні проблеми, помилки, зможе згодом надати технічну, ділову пораду, котра буде корисною і для «Великої роботи». Ідеальний варіант, правда — хтось Вам допоміг і Ви допоможете?

Дуже часто люди скаржаться на те, що їм не вистачає часу. «Я завжди зайнятий, я вчуся, я десь працюю, я ще мамі допомагаю, до 3 години ночі в World of Tanks сиджу» — переконуйте друзів, інколи зовсім недотичних до ІТ, займатися корисним заняттям разом з Вами і паралельно навчатися — Тестування Програмного Забезпечення

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.