…або як скласти конкурентноздатне резюме так, щоб викликати бажання у майбутнього роботодавця познайомитися з Вами особисто? — Сподіваюся мої рекомендації стануть у пригоді, не лише тест інженерам, але й усім хто вирушає на пошуки своєї першої роботи.

Резюме — це Ваша візитка, Ваше обличчя!

Резюме або CV (Curriculum vitæ) — це стислий опис біографічних даних, набутих кваліфікацій та професійних навичок.

Резюме є першим документом, який познайомить Вас з Вашим роботодавцем, тож слід постаратися скласти резюме так, щоби роботодавець неодмінно забажав бачити Вас серед працівників своєї компанії!

Яким повинне бути ідеальне резюме IT спеціаліста?

ПАМʼЯТАЙТЕ:

  • Не можна скласти одне резюме на всі випадки життя!
  • Під кожну вакансію, попередньо складене резюме потрібно корегувати!
  • Ваше актуальне резюме завжди має бути у Вас під рукою!

Для того щоб Ваше резюме підходило під конкретну вакансію щоразу потрібно його корегувати, відповідно до ключових вимог описаних в вакансії.

Перед тим, як приступати до коригування резюме, уважно ознайомтесь з описом вакансії, акцентуйте увагу на навиках необхідних саме для цієї вакансії, звісно за умови, що Ви цими навиками володієте.

Отже, ознайомившись з вакансією, яка на Ваш погляд, по ключових вимогах, Вам підходить, час приступати до складення самого резюме.

І тут виникає дилема: “Чи скористатись шаблонами, які так рясно запропоновані на різноманітних ресурсах?”, “Чи скласти резюме самостійно?”

Відповідь: Якщо Ви бажаєте, щоб Ваше резюме відрізнялось від безлічі інших резюме, які надійдуть на адресу Вашого майбутнього роботодавця, якщо Вам важливо запам’ятатись роботодавцю, та заявити про себе як про кваліфікованого працівника та цікаву особистість — як наслідок отримати омріяну пропозицію роботи. Складіть своє індивідуальне резюме, не використовуючи вже запропонованих шаблонів. Адже лише після того, як Ваше резюме успішно пройде попередній відбір, у Вас з’явиться шанс потрапити на співбесіду де Ви зможете проявити свої знання та навики і показати себе з кращого боку.

Звісно при складенні резюме можна частково використовувати різного роду підказки та шаблони, але краще спочатку скласти своє резюме, а лише потім подивитись, що пропонують інші і внести якісь незначні корективи, тоді Ви гарантовано не позбавите його індивідуальності та власного шарму.

З власного досвіду пропоную наступну схему, як скласти правильне резюме:

Крок №1:розробляємо резюме де висвітлюємо всі свої навики і досягнення, які є корисними для зайняття посаду на яку Ви притендуєте.

Крок№2: коригуємо резюме під вакансії, які нас зацікавили, вказуючи назву вакансії та прописуючи спочатку ключові навики, важливі для цієї вакансії.

Крок №3: уважно вичитуємо своє резюме на помилки і описки, адже вони недопустимі в резюме тест інженера, який має бути уважним до деталей.

Крок №4: просимо перечитати резюме когось з друзів чи родичів, адже вони подивляться на нього з боку і зможуть помітити, те що залишилиось поза Вашою увагою.

Якою мовою краще скласти резюме IT спеціалісту?

Резюме складаємо тією мовою, якою подано опис вакансії, в ІТ сфері в переважній більшості випадків робочою мовою є англійська.

Чи варто додавати фото до резюме?

Коли вже створена, структура резюме, тоді слід визначитись чи додавати фото? Дехто вважає, що якщо до резюме прикріплено фото, то на відбір кандидата впливає зовнішність.

Наприклад іноземні замовники надають перевагу резюме без фото.

Однак слід пам’ятати, що в багатьох людей візуальна пам’ять розвинена значно краще і переглянувши Ваше резюме представник роботодавця може запам’ятати його по фото. Резюме без фото, має більше шансів загубитись у великій кількості собі подібних — якщо досвід роботи та навики у багатьох кандидатів приблизно однакові.

Якщо ж досвід роботи вказаний в резюме, навики і кваліфікація особи, говорять самі за себе, тоді фото можна і не додавати, оскільки таке резюме роботодавець не пропустить поза своєю увагою.

Якщо Ви все-таки вирішили додати фото до резюме, то яким воно має бути?

Найперше фото має бути якісним та відповідати роду Ваших занять. Більшу частину фотографії повинне займати обличчя, і трошки менше плечі, на задньому плані має бути однорідний фон. Фото має складати приємне враження про Вас як про людину з якою приємно мати справу.

Фото для ІТ резюме

Не допустимо, щоб на фото були зображені інші люди, тварини, природа, а також Ваш одяг не має вказувати на перебування на певному святкуванні або ж відпочинку, ну і звісно це не може бути селфі чи фото з видимими ознаками ретушування фотошопу. Коли змінюєте розмір фото, зберігайте його у хорошій якості з правльними пропорціями зображення.

Якщо у Вас одного разу не виявилось під рукою відповідного фото для резюме, зробіть його, в сучасних умовах це не є складно.

Розмістити фото у резюме найкраще в лівій або правій верхній частині аркуша, також можна розмістити його по середині.

Структура резюме:

Після того як написали великими літерами своє прізвище та ім’я вгорі, в центрі аркуша, зробивши невеличкий відступ розмістили фото з ліва або справа, навпроти фото, вибравши функцію обтікання — розміщуємо свої контактні дані. А саме: номери мобільних телефонів, які постійно знаходяться в зоні доступу, скайп та е-mail адресу, посилання на профіль в мережі LinkedIn.

Не варто вказувати посилання на профілі в інших соціальних мережах, які не мають відношення до роботи!

Стосовно Вашого місця проживання достатньо вказати місто, повну домашню адресу вказувати не обов’язково.

Під контактними даними вказуємо мету. Мета має бути вказана чітко. Якщо у нас є опис і назва вакансії, то мета вказана в нашому резюме має повністю відповідати назві вакансії, на яку ми його плануємо подавати.

Приклад: Мета: зайняття посади джуніора тест інженера.

Після мети розміщуємо розділи з освітою та досвідом роботи.

Досвід роботи прийнято вказувати в зворотному хронологічному порядку, тобто починаючи з останнього місця роботи і закінчуючи першим, це також стосується і освіти.

На мою думку найвдалішим розташуванням розділів, яке буде гарантувати чіткість та читабельність резюме, буде табличне розташування. Пропоную створити таблицю та зробити невидимими її межі. Після цього в лівій частині таблиці розміщувати періоди коли Ви навчались чи працювали, а в правій вказувати назви організацій, посад та короткий опис посадових обов’язків. Таблиця це лише варіант, Ви можете розмістити свої розділи і по іншому, однак пам’ятайте про чіткість викладу і легке візуальне сприйняття.

Всі періоди в резюме повинні бути викладені в одному форматі. Якщо Ви вирішили вказувати день, місяць та рік цифрами то дотримуйтесь цього по всьому документі, якщо ж вирішили вказати місяць прописом, або не вказувати дня, а лише місяць і рік то залишайтесь послідовними в цьому своєму рішенні до кінця.

Я рекомендую писати наступним чином: 01.09.2000р. – 04.10.2010р. В цьому ж рядку, напроти, вказуємо назву навчального закладу, який Ви закінчили, чи компанії де працювали, ці дані можна виділити жирним шрифтом, нижче вказуємо посаду або факультет.

Що стосується розділу «Освіта», то якщо Ви навчались на одному факультеті здобуваючи на ньому спочатку освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, потім бакалавра, а потім спеціаліста
чи магістра, не варто штучно збільшувати резюме розписуючи всі ці етапи послідовно, краще буде вказати початок та закінчення навчання і як результат здобуття рівня спеціаліста/магістра, адже цей освітньо-кваліфікаційний рівень поглинає всі Ваші попередні здобутки.

В розділі «Робота» вказуємо період коли Ви працювали, посаду та назву компанії. Нижче вказуємо обов’язки, які виконували. Обов’язки краще вказувати в стовпчик, один під одним, можна також використовувати маркери. Не рекомендується писати обов’язки, а також навики через кому розміщуючи їх в рядок.

Якщо Ви маєте досвід роботи на окремих проектах, варто створити розділ «Проекти», де вказати періоди роботи та коротко описати кожен з проектів.

Розділ «Навики» вказуємо найважливіші для даної вакансії навики, якими Ви володієте.

Розділ «Знання мов» вказуємо іноземні мови та рівень володіння ними. Заповнюючи даний розділ використовуйте рівні, які є загальноприйнятими. Наприклад: базовий, нижче середнього, середній, вище середнього, вільне володіння. Уникайте формулювань, які були прийняті раніше, наприклад: читаю та перекладаю зі словником.

Розділ «Особисті та ділові якості», в цьому розділі слід вказати ті якості, які покажуть Вас в позитивному світлі в очах вашого майбутнього роботодавця. Пишіть лише ті якості, якими володієте насправді, і які будуть корисні Вам під час виконання конкретної роботи, але одночасно намагайтесь бути оригінальним, не переписуйте те що пишуть інші.

Розділ «Хоббі» або «Інтереси». Цей розділ покликаний показати Вас не лише хорошим спеціалістом, але й цікавою людиною, яка має різнобічні інтереси, ймовірно, що якийсь з Ваших інтересів також розділяє Ваш майбутній роботодавець, і розмова, яка зав’яжеться в цьому руслі допоможе Вам проявити себе з кращого боку. Однак тут треба знати міру та не вказувати більше 3-4 інтересів, адже тоді може скластись враження, що на роботу у Вас часу не залишиться.

Якщо в описі вакансії є важливим наявність автомобіля, прав, готовність до відряджень і т.д. то вказуємо це в розділі «Додаткова інформація».

Вважаю зайвим вказання в резюме сімейного стану та зазначення кількості дітей, якщо ця інформація буде важливою для роботодавця, він зможе уточнити її у Вас під час особистої зустрічі.

Прості поради стосовно назви файлу резюме та формату:

Якщо Ви володієте фотошопом (Adobe Photoshop), можна складати резюме за допомогою цього ресурсу, якщо ж Ви прихильник резюме складеного в класичному стилі, тоді створюємо звичайний текстовий файл, і називаємо таким чином, аби роботодавець зберігши Ваше резюме у себе на комп’ютері, зміг його потім знайти й ідентифікувати.

НАПРИКЛАД: назвати файл можна так: CV_Moskina_Olga.

КРАЩЕ: додати посаду, на котру претендуєте «CV_Moskina_Olga_QA»

В жодному разі НЕ НАЗИВАТИ: моє резюме, або резюме Олі, або 11111 іншими подібними назвами.

Правильна назва резюме

Найкраще файл називати латинськими літерами, тоді Ви отримаєте гарантію, що файл з Вашим резюме відкриється на будь-якому комп’ютері, яка б операційна система на ньому не була встановлена.

Пропоную зберігати робочий варіант резюме в вордівському форматі, а вже надсилаючи його роботодавцю краще перезберегти в PDF форматі, це захистить резюме від випадкових змін під час відкривання, а також небажаних змін в форматуванні.

Оптимальний розмір резюме

Ви лише починаєте свій кар’єрний шлях? Логічно у Вас ще не має достатньо досвіду роботи. Або ж Ви кардинально змінюєте сферу своєї діяльності, раніше ви не працювали у галузі дотичній до ІТ, і Ваш попередній досвід не відіграє значної ролі. В такому випадку, я б радила складати резюме, яке не перевищуватиме обсягу однієї сторінки. Однак, якщо Ви вже працювали на проекті, чи брали участь в навчальних проектах, тоді опис цих проектів обов’язково додаємо до резюме і тоді обсяг Вашого резюме може сягати до двох сторінок.

Якщо ж Ви вже досягли рівня мідл чи сіньйор і маєте великий досвід роботи на багатьох проектах, які хочете описати, то допускається щоб резюме було об’ємом до 3 і навіть 4 сторінок, але в кожному з цих випадків резюме повинне бути структуроване, чітке та лаконічне.

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ: не потрібно штучно розтягувати резюме, робити завеликі відступи, використовувати надто великий шрифт та робити резюме занадто яскравим.

ПАМʼЯТАЙТЕ: по всьому тексту резюме повинен бути використаний один шрифт, дотриманий один стиль, однакові відступи і однаковий спосіб, яким Ви вказуєте періоди.

Основне що Ви повинні пам’ятати: Ваше резюме повинне легко читатись, а також нести достовірну інформацію!

Якщо до рук рекрутера потрапить резюме, яке важко читається, в якому дуже багато тексту не розділеного на абзаци, у більшості випадків він відкладе ознайомлення з ним на потім, і швидше за все він вже більше ніколи не почне читати його знову, хіба що бажаючих зайняти вакантну посаду буде обмаль.

ОБОВ’ЯЗКОВО: уважно вичитайте своє резюме, заради виключення помилок, механічних описок, двозначностей! Дуже добре, якщо у Вас є можливість попросити когось переглянути Ваше резюме, адже Ви можете просто не помітити описки у знайомому тексті.

Чи додавати супровідний лист до резюме?

Відповідаючи на вакансію додавайте до свого резюме супровідний/мотиваційний лист. В мотиваційному листі коротко розкажіть про себе, як про спеціаліста та те, чому саме ця вакансія і в цій компанії викликала Ваш інтерес, і знову ж таки не використовуйте шаблонів, пишіть своїми словами, тоді і Ви матимете більше шансів на зворотну відповідь.

І НАЙГОЛОВНІШЕ: після того як Ви надіслали своє резюме, Ви просто зобов’язані бути на зв’язку! У Вас постійно повинен бути увімкнений телефон та скайп! У разі якщо ж Ви часто перебуваєте в дорозі, вартує встановити скайп на телефон, а пошту перевіряти хоча б двічі на день. Таким чином Ви не пропустите важливого повідомлення від свого майбутнього роботодавця.

Хочу висловити окрему вдячність студентам курсу «Тестування ПЗ» в Quality Assurance Group за мотивацію до написання даної статті.

Сподіваюсь вона стане в пригоді не лише випускникам цього курсу, але й усім хто вирушає в пошуки своєї першої роботи, або вирішує кардинально змінити напрямок діяльності.

Пам’ятайте вислів китайського філософа Лао Цзи:

«Довгий шлях починається з першого кроку» і для Вас цим першим кроком має бути складення конкурентноздатного резюме.

Related posts

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.