PM в IT

Привіт! Мене звати Оля 🙂 Я відносно нещодавно, пів року тому, отримала оффер на посаду Project manager -а у Києві. Нехай моя компанія поки не така велика, а проекти не надто серйозні, але це є тільки мій початок — я старанно працюю, практикуюся, ще багато чому навчаюся у процесі роботи!

У цій статті я буду намагатися відповісти на запитання, які цікавлять багатьох світчерів у професію PM (Project manager -а).

На шляху до кар’єри Project manager

Посада Project manager -а в IT сьогодні досить популярна. Для одних, це можливість розвинути свої організаційні здібності, задовольнити харизму, покращити власні управлінські навички та взяти участь у дійсно цікавих проектах. Інші ж бачать у цій посаді спосіб почати працювати у прибутковій галузі.

Обидві групи претендентів на посаду Project manager -ів в IT чекає тривалий процес пошуку роботи — розсилки резюме та співбесід з HR-менеджерами.

Для порівняння дані про кількість вакансій Junior QA & Junior Project manager, як бачите PM -ом стати не зовсім трішечки складніше… Врахуйте, ще що пошук підхоплює, вакансії проектних менеджерів з різних галузей економіки, а не тільки проектних ІТ.

Дані із сайту rabota.ua по Україні за 30 днів на момент написання статті

Оскільки ефективне управління проектом, як і якість ПЗ — одна з запорук успішного релізу продукту, то маємо надію, що ті кому потрібно просто «Ввійти в IT» — не пройдуть відбір і не потраплять на посади, ні QA (Quality Assurance Engineer), ні PM (Project manager). Адже проектний менеджмент теж вимагає від претендента неабиякої самодисципліни й цілої низки знань та навичок.

Що потрібно вміти для початку?

У вакансіях, розміщених на сайтах пошуку роботи, DOU, Linkedin, Djinni, тематичних телеграм спільнотах, від кандидата на посаду PM -а зазвичай вимагають:

знання англійської мови на рівні Upper-Intermediate (спроможність практично вільно спілкуватися з іноземним замовником), розуміння/або практичний досвід використання популярних гнучких методологій розробки Agile, Scrum, Kanban — то є *must have*. А також деяких інструментів, які спрощують рутинну щоденну роботу проджект-менеджерам, поширені — Jira, Trello, Asana, якісь CRM -ки.

половина компаній вимагає попередній досвід роботи за аналогічним напрямком. Мати PM -ський досвід на попередньому місці праці. Мати досвід mobile aбо software/hardware development. Або це може бути попередній досвід роботи QA, тобто тестером ПЗ.

А вже в залежності від особливостей компанії (напрямок роботи, загальна модель ведення бізнесу, наявність замовників за кордоном і т.п.) визначаються додаткові вимоги. Щоб не бути голослівною, знову ж таки скріншот із описів вакансій по різних містах України на сайтах пошуку роботи:

Звичайно в будь-якому проекті можна розібратися вже під час роботи. Проте роботодавець, відповідно до власної бізнес мети, не завжди матиме час на таку довготривалу адаптацію співробітника. Сучасний бізнес має бути стрімким, щоб залишатися успішним. Отже, якщо вже прийшов, то бери й роби.

В деяких випадках PM Вакансій можуть бути вказані навіть мови програмування та/або інші технологічні стеки, які має знати менеджер проекту. З цього можна зрозуміти, що функціонал посади в даній компанії передбачатиме не лише побудову правильних процесів, розподіл завдань та контроль роботи команди. Потрібно ще бути спроможним виконувати різні прикладні завдання або глибоко розбиратися в тому, як це роблять інші.

Сумнівні вакансії та «дорогі» кандидати

Виходячи з попереднього пункту, досить часто вакансії Проджект Менеджера на сайтах пошуку роботи бувають переобтяжені вимогами, або навпаки майже не містити інформації про проекти.

Ця обставина надзвичайно початківців «збиває з пантелику». В початківця шукача роботи PM -ма виникає природне відчуття, що він має бути ідеальною людиною, супер воїном, який знає кілька східних бойових мистецтв, медіумом, а на додачу, ще й 5+ років досвіду в сфері управління, продажів, розвитку бізнесу, зі стеком опанованих мов програмування за пазухою. Коли роботодавцю потрібен лише менеджер для підтримки цікавого та комплексного проекту, здатного вирішити реальні бізнес потреби клієнта.

Буває вкрай складно вибрати вакансію, зважитися відповісти на неї і надіслати своє резюме.

З усією повагою до HR-спільноти, на жаль так і не вдається зрозуміти, навіщо додавати вимоги, які не мають прямого зв’язку з функціоналом, а в подальшому можуть взагалі не знадобитися. Я вважаю, це не допомагає уникнути відгуків недосвідчених кандидатів, натомість відлякує частину достойних спеціалістів з невеликим досвідом.

Також, мені не сподобалося, що мене не попереджали про відміну співбесіди. З боку HR було відчутно… кандидата на посаду вже обрали, а мене так просто вже запросили поговорити на тему трохи проектного менеджменту, трохи про мою мотивацію і цілі в житті.

В цілому раджу абстрагуватися і надсилати резюме усюди куди вважаєте за потрібне.

*Advice*

Отже, аналізуючи вакансії на посади проектного менеджера перед відправкою резюме, потрібно звертати увагу на вимоги, розміщені з позначкою MUST або виділені іншим шрифтом. Зазвичай це свідчить про бажання автора публікації привернути до них увагу, а значить вони й справді важливі роботодавцю. Розглядайте вакансії також із суміжних галузей наприклад Sales Manager, Product Manager, Program Manager, Scrum Master (якщо маєте сертифікат) — ці посади теж передбачають обов’язки управління проектами в певній мірі. А ще дивіться на посади початківців: ассистент, консультант, помічник, стажер Project manager.

Потрібно бути готовим першим вказати фінансові очікування, та через те, що вони можуть перевищувати бюджет компанії, й можна не отримати feedback до свого резюме.

Більшість компаній, на щастя, все-таки дають зворотній зв’язок. А ті, хто ще не має подібної практики, просто зберігають резюме на майбутнє. Фідбеку самому не слід надто нав’язливо випрошувати.

Типові помилки у пошуку роботи PM

Банальність помилок під час пошуку роботи, незалежно від посади, можна оцінити за найвищим балом:

  • Неструктуроване резюме з помилками (пам’ятайте його потрібно переписувати під кожну вакансію) ;
  • Розсилка резюме на вакансії проектних менеджерів, вимоги яких значно перевищують навички (більше 60 % вимог не збігається з досвідом у CV);
  • Настирливість: слід задіювати для пошуку всі ресурси (сайти, де розміщено вакансії, рекомендації колег, особисті звертання до HR-департаменту компаній-роботодавців, натомість не чекати якогось чарівного знаку Всесвіту).

Візуальні ефекти

Говорити про те, що в резюме має бути фото, вже немає сенсу. Напевно складно знайти фахівця, хто розміщує своє СV без нього?

Існує ще одна тенденція ринку — бачили вгорі опис вакансії PM -ма на російській мові? Навіть на україно/російськомовні вакансії Project manager в IT краще надсилати у відповідь резюме англійською мовою. Подібна практика склалася через необхідність узгоджувати кандидатів, які пройшли співбесіду, із замовником. А вони в більшості випадків знаходяться за кордоном. Для HR-менеджера це можливість хоча б приблизно зрозуміти рівень володіння англійською у кандидата.

Якщо посада вимагає знання іншої іноземної мови, краще CV також перекласти на неї. (Наприклад, часто вакансії проектних менеджерів бувають зі знанням Німецької, Іспанської, Французької).

від цих помилок потерпала і я, не за один підхід вдалося їх виправити!

Кілька порад: Як пройти співбесіду без досвіду

Надзвичайно важливими залишаються чесність та розуміння власних бажань і можливостей. Скажімо, людині, яка мріє розвиватися в геймдеві, не має сенсу казати на співбесіді, що для неї неважлива сфера діяльності компанії та напрямок проекту. Потрібно тільки з чогось почати, а далі все піде, як по маслу.

Має значення реальне розуміння того, чим доведеться займатися у компанії, куди проходите співбесіду. Якщо для вас CRM, BPMN, UI/UX — дивні комбінації букв, а HR-менеджер постійно говорить, що саме з ними буде пов’язана майбутня робота, краще взяти тайм-аут та розібратися що воно таке. Цілком можливо, що в процесі Ви зустрінете ще багато цікавих сполучень літер. Варто для себе розуміти, що це все значить та наскільки воно Вам буде потрібне у роботі.

[notification type=”info”] Повертатися до компанії, яку вподобали варто лише тоді, коли у PM вакансії всі слова та абревіатури для Вас вже щонайменше знайомі. Зазвичай в резюме на PM -ма про таке пишуть «базове розуміння». [/notification]

Для Проджект-менеджерів надзвичайно важливим є вміння працювати з командою, тому шліфуйте та удосконалюйте свої Soft Skill у щоденному житті, щоб на співбесіді пройти «фейс-контроль» по них;

Порада доволі банальна, на жаль багато хто з кандидатів забуває про це:[notification type=”info”] Розказуйте про свій досвід супроводу проектів, навіть в іншій сфері! Сформуйте обов’язково власне портфоліо, портфель, тощо з кількох успішно реалізованих рішень! Надавайте посилання. Це можуть бути, як комерційні, так і не комерційні проекти; Не соромтеся, якщо там не має чогось визначного. Насправді для рекрутера це можливість зрозуміти, на що Ви реально здатні [/notification]Також вкрай необхідно розуміти власну мотивацію: “Чому я хочу бути менеджером проектів?” Під час співбесіди тоді Ви зможете порівняти власну мету та очікування компанії, коли Вас запитають: “А що знаєте про нашу компанію?” Якщо цілі збігається, можна йти далі. В іншому випадку через півроку отримаєте розчарування, а роботодавець матиме клопіт у вигляді пошуку іншого фахівця на Ваше місце. Звичайно ж в цьому процесі мають бути чесні один з одним обидві сторони.

Взагалі, періодичний звіт самому собі про мотиви власних дій допомагає перевірити їхню актуальність. Адже життя плинне, а наші плани — його частина.

Підсумок:

Взагалі-то пошук роботи Project manager, як і будь-який інший процес потребує певної стратегії, впорядкованості ну і звичайно хоч маленького, але везіння. Вважайте, що це перший проект, яким Ви керуєте на всіх етапах та маєте випустити його в життя у визначений термін 😉

Склалося так, що людина, яка не може навести порядок в особистому житті, дотримуватися розпорядку дня, систематично працювати над собою, потенційно буде не здатна впорядкувати й структурувати робочий проект. Коли ми даємо собі слабину і дозволяємо опустити руки, потрібно згадати, що: вода точить камінь, праця зробила з мавпи людину, а самодисципліна зробить з Вас першокласного управлінця. Тому нехай проект Вашого працевлаштування стане однією з Ваших Best Practices.

Related posts

Comment ( 1 )

  • Про вакансію Project Manager я знаю тільки у зв’зку з роботою IT-сфери. Але ж така посада може бути використана і в інших галузях. Хотілось б знати, які конкретно обов’язки у такого спеціаліста взагалі.

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.